Quliyev Hüseynqulu İmran oğlu
2009-cu ildə orta məktəbi bitirmiş, 2013-cü ildə Türkiyənin Sakarya Universitetində “Fizika” ixtisası üzrə bakalavr təhsilini tamamlamışdır. 2014-cü ildə Sakarya Universitetində “Fizika” ixtisasının “Nüvə Fizikası” ixtisaslaşmasında magistratura təhsilini başa vurmuşdur.
2018-ci ildə Türkiyənin Sakarya Universitetində “Yarım-sehrli və deformasiya olunmuş cüt-cüt nüvələrdə Pygmy Dipole Rezonanslarının tədqiqi” mövzusunda “Fizika” ixtisası üzrə doktorantura təhsilini tamamlamış və 25 fevral 2021-ci il tarixində 2207.14-“Atom və nüvə fizikası” ixtisasında fizika üzrə fəlsəfə doktoru (PhD) elmi dərəcəsi Azərbaycanda təsdiq edilmişdir.
2019–2020-ci illər arasında “Tək kütləli deformasiya olmuş nüvələrdə elektrik dipol (E1) həyəcanlanmalarının nəzəri araşdırılması” adlı TÜBİTAK 1001 (118F094) layihəsində (Sakarya Universitetində) doktorantura sonrası tədqiqatçı kimi fəaliyyət göstərmişdir.
2022–2024-cü illərdə Milli Aviasiya Akademiyasının Elmi-Tədqiqat İnstitutunun (ETİ) “Süni İntellekt Texnologiyaları” şöbəsində baş elmi işçi olaraq fəaliyyət göstərmişdir. Həmçinin, Milli Aviasiya Akademiyasında Hava Nəqliyyatı Fakültəsinin “Uçuş aparatları və aviasiya mühərrikləri” kafedrasıyla, Fizika-Texnologiya Fakültəsinin “Ümumi və tətbiqi fizika” kafedrasında baş müəllim kimi çalışıb.
2023-cü ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “İqtisadi və texnoloji elmlər” kafedrasının yarım ştat müəllimi olub ve 2024-cü ildən etibarən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti, Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzinin “İqtisadi və texnoloji elmlər” kafedrasının müəllimi və “Kompüter elmləri” və “İnformasiya texnologiyaları və sistemləri mühəndisliyi” ixtisasları üzrə proqram rəhbəridir.
İndiyə qədər 22 məqalə dərc etmiş və onlardan 15-i Scopus və Web of science kimi nüfuzlu indekslərdə yer almışdır. 25 Beynəlxalq konfransda (Almanya, Azərbaycan və Türkiyə) 40-dan çox şifahi və poster təqdimatı ilə iştirak etmişdir.  Bundan əlavə olaraq  Türkiyədə TÜBİTAK tərəfindən dəstəklənən 3 lahiyədə və Azərbaycanda bir layihədə tədqiqatçı olaraq iştirak etmişdir.

*Гулиев Гусейнгулу Имран оглы
В 2009 году окончил среднюю школу, в 2013 году получил степень бакалавра по специальности «Физика» в университете Сакарья, Турция. В 2014 году окончил магистратуру по специальности «Физика» по специализации «Ядерная физика» в университете Сакарья.
В 2018 году завершил докторантуру по специальности «Физика» по теме «Исследование пигмейских дипольных резонансов в полумагических и деформированных парных ядрах» в университете Сакарья в Турции, 25 февраля 2021 года окончил 2207.14-«Атомная и ядерная физика» 25 февраля 2021 года в Азербайджане была утверждена степень доктора философии по физике (PhD) по специальности 2207.14 — «Атомная и ядерная физика».
В период с 2019 по 2020 год работал постдокторантом в проекте TUBITAK 1001 (118F094) под названием «Теоретическое исследование электрических дипольных (E1) возбуждений в одномассовых деформированных ядрах») (в университете Сакарья).
В 2022-2024 годах работал старшим научным сотрудником отдела «Технологии искусственного интеллекта» Научно-исследовательского института (НИИ) Национальной авиационной академии. Также работал старшим преподавателем кафедры «Летающие аппараты и авиационные двигатели» авиационно-транспортного факультета Национальной авиационной академии и кафедры «Общая и прикладная физика» физико-технического факультета.
С 2023 года является преподавателем 0,5 ставки кафедры «Экономические и технологические науки» Азербайджанского государственного экономического университета, с 2024 года работает преподавателем кафедры «Экономические и технологические науки» Международного центра магистратуры и докторантуры Азербайджанского государственного университета и руководителем программы по специальностям «Компьютерные науки» и «Информационные технологии и системная инженерия».
На данный момент опубликовал 22 статьи, 15 из которых включены в престижные индексы, такие как Scopus и Web of Science. Участвовал в 25 международных конференциях (Германия, Азербайджан и Турция), сделав более 40 устных и стендовых докладов.  Кроме того, участвовал в качестве исследователя в 3 проектах, поддерживаемых TUBITAK в Турции и в одном проекте в Азербайджане.