r.ü.f.d., dos. Məmmədova Afaq Faiq qızıe-mail: [email protected]
1996-cı ildə Bakı Dövlət Universitetinin Mexanika-riyaziyyat fakültəsinə qəbul olunmuş, 2000-ci ildə oranı bitirərək Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı Akademiyasında (hazırda Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti) işə başlamışdır.
2008-2010-cu illərdə Gəncə Dövlət Universitetinin “Riyaziyyat İnformatika” fakültəsinin Riyazi analiz ixtisası üzrə magistr dərəcəsini fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir.
2010-2018-ci illərdə Gəncə Dövlət Universitetinin “Riyazi analiz” kafedrasının müəllimi və baş müəllimi vəzifəsində çalışıb.
2017-ci ildə Diferensial tənliklər ixtisası üzrə «Обратная задача теории рассеяния для растущего потенциала оператора Штурма – Лиувилля» mövzusunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə edərək riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almışdır.
2018-2020-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin «Riyaziyyat» kafedrasının baş müəllimi vəzifəsində çalışmışdır.
2020-2025-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin «Riyaziyyat və statistika» kafedrasının baş müəllimi vəzifəsində çalışıb.
2025-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin «Riyaziyyat və statistika» kafedrasının dosentidir.
33 elmi məqalənin və konfrans materiallarının müəllifidir, onlardan 9-u Web of Science, 11-i isə SCOPUS Q2 və Q3 kateqoriyalı elmi-biblioqrafik bazasında indeksləşib və əsərlərin hər biri Google.scholar.com axtarış sistemində yer alır.

PhD in Mathematics, senior lecturer
In 1996, she entered the faculty of Mechanics and Mathematics of Baku State University, where she graduated in 2000 and began working at the Azerbaijan Agricultural Academy (now Azerbaijan State Agrarian University).
From 2008-to 2010 she graduated with honours from Ganja State University, faculty of Mathematics and Informatics, majoring in Mathematical Analysis.
In 2010-2018, she worked as a lecturer and senior lecturer at the “Mathematical Analysis” department of Ganja State University.
In 2017, she defended her thesis on “The inverse problem of scattering theorems for the growing potential of the operator Sturma-Liouville” on  “Differential Equations” and received the degree of PhD in Mathematics.
Since 2018, she has worked as a senior lecturer at the department of Mathematics of  Azerbaijan State University of Economics.
Since 2020, she is a senior lecturer at the department of Mathematics and Statistics of  Azerbaijan State University of Economics.
She is the author of 25 scientific articles and conference proceedings, including prestigious journals of the Scopus database, 5 of which are in the Web of Science, 4 in the scientific and bibliographic database of SCOPUS Q2 and Q3 categories, and each of the works in the search engine Google.scholar.com indexed.