r.ü.f.d., dos. Məmmədova Afaq Faiq qızıe-mail: [email protected]
1996-cı ildə Bakı Dövlət Universitetinin Mexanika-riyaziyyat fakültəsinə qəbul olunmuş, 2000-ci ildə oranı bitirərək Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı Akademiyasında (hazırda Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti) işə başlamışdır.
2008-2010-cu illərdə Gəncə Dövlət Universitetinin “Riyaziyyat İnformatika” fakültəsinin Riyazi analiz ixtisası üzrə magistr dərəcəsini fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir.
2010-2018-ci illərdə Gəncə Dövlət Universitetinin “Riyazi analiz” kafedrasının müəllimi və baş müəllimi vəzifəsində çalışıb.
2017-ci ildə Diferensial tənliklər ixtisası üzrə «Обратная задача теории рассеяния для растущего потенциала оператора Штурма – Лиувилля» mövzusunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə edərək riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almışdır.
2018-2020-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin «Riyaziyyat» kafedrasının baş müəllimi vəzifəsində çalışmışdır.
2020-2025-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin «Riyaziyyat və statistika» kafedrasının baş müəllimi vəzifəsində çalışıb.
2025-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin «Riyaziyyat və statistika» kafedrasının dosentidir.
33 elmi məqalənin və konfrans materiallarının müəllifidir, onlardan 9-u Web of Science, 11-i isə SCOPUS Q2 və Q3 kateqoriyalı elmi-biblioqrafik bazasında indeksləşib və əsərlərin hər biri Google.scholar.com axtarış sistemində yer alır.

Родилась в 1979 году в городе Гяндже.
В 1996 году поступила на Механико-математический факультет Бакинского государственного университета. В 2000 году завершив учебу приступила к трудовой деятельности в Азербайджанской академии сельского хозяйства (ныне Азербайджанский государственный аграрный университет).
В 2008-2010- годах окончила с отличием степень магистра по специальности «Математический анализ» факультета Математической информатики Гянджинского государственного университета.
В 2010-2018 годах работала на кафедре «Математический анализ» Гянджинского государственного университета на должности преподавателя, старшего преподавателя.
В 2017 году защитив кандидатскую диссертацию на тему — «Обратная задача теории рассеяния для растущего потенциала оператора Штурма-Лиувилля» по специальности «Дифференциальные уравнения», получила ученую степень доктора философии по математике.
С 2018 года работает на кафедре «Математика» Азербайджанского государственного экономического университета на должности старшего преподавателя.
С 2020 года является старшим преподавателем кафедры «математика и статистика» Азербайджанского государственного экономического университета.
Является автором 25 научных статей и материалов конференций, входящих в престижные журналы базы данных “Scopus”, из них 5 в Web of Science, 4 в научно-библиографических базах категории Q2 и Q3 SCOPUS, каждый научный труд индексирован в системе Google.scholar.com.