Rektor 600-dən yüksək balla UNEC-ə qəbul olan tələbələrlə görüşüb
Sentyabrın 16-da Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) rektoru, professor Ədalət Muradov yeni tədris ilində 600-dən yuxarı bal toplayaraq UNEC-ə qəbul olan tələbələrlə görüşüb. Tələbə adını qazanması münasibəti ilə I kursları təbrik edən rektor, UNEC-i seçdikləri üçün onlara təşəkkürünü bildirib, təhsillərində uğurlar arzulayıb. Ə.Muradov UNEC-in hədəflərindən söz açıb: “Ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin qarşımıza qoyduğu əsas vəzifə İqtisad Universitetini dünya səviyyəli universitetə çevirməkdir”. Rektor UNEC-in son illərdə əldə etdiyi nailiyyətlərdən danışıb: “Regionun iqtisadyönümlü ən böyük təhsil ocağı sayılan, dörd dildə təhsil verən UNEC xaricdə filialı olan yeganə ali təhsil müəssisəsidir. Eyni zamanda, ölkədə İSO 9001:2008 “Keyfiyyəti idarəetmə sistemi” beynəlxalq sertifikatı olan ilk dövlət universitetdir. Burada tədrisin yeni keyfiyyət standartı olan “Elektron Universitet” modeli tətbiq edilir. Rektor tələbələrə ikili diplom proqramları barədə məlumat verib. UNEC-in dünyanın 100-dən çox nüfuzlu universiteti ilə tələbə mübadiləsi həyata keçirdiyini qeyd edib. Bildirib ki, yeni tədris ilində UNEC-in 28 tələbəsi 6 ölkənin aparıcı universitetlərində təhsillərini davam etdirəcək.
Rektor bu il UNEC-ə yüksək balla qəbul olunan tələbələrin sayında ciddi yüksəliş qeydə alındığını bildirib: “Sevindirici haldır ki, bu il imtahanlarda 600 və daha yüksək bal toplayan 290 nəfər UNEC-i seçib. Bu rəqəm 2014-2015-ci tədris ilində 93, 2013-2014-cü ildə isə 49 nəfər olub. Yeni tədris ilində UNEC-ə qəbul olanların arasında 6 nəfər Prezident təqaüdçüsü var”. UNEC-in təqaüd proqramlarından söz açan rektor bildirib ki, 600-dən yuxarı bal toplayaraq qəbul olunan hər bir tələbəyə tədris ilinin ilk semestrində 100 manat məbləğində əlavə təqaüd veriləcək. Bundan başqa, UNEC imtahan sessiyasında fakültə fərqi olmadan hər kurs üzrə ən yüksək nəticə göstərən 15 tələbəyə əlaçı təqaüdü verəcək.
Ə.Muradov tələbələrə UNEC-də həyata keçirilən “Gənc müəllim” və “Gənc professorlar” layihələri barədə danışıb: “Son iki ildə UNEC-ə dünyanın nüfuzlu ali məktəblərinin məzunları olan 200-ə yaxın gənc cəlb edilib. Əminəm ki, onlar elmi-tədqiqat işlərinizdə sizə dəstək olacaqlar”.
Rektor tələbələrə UNEC-in ictimai-sosial həyatında fəal olmağı tövsiyə edib. Sonda tələbələri maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

Ректор провел встречу со студентами, поступившими в UNEC свыше 600 баллами
16 сентября ректор Азербайджанского государственного экономического университета  (UNEC), профессор Адалат Мурадов провел встречу со студентами, набравшими свыше 600  баллов при поступлении в новом учебном году в UNEC. Поздравив первокурсников с получением имени студента, ректор поблагодарил их за то, что они выбрали UNEC и пожелал им успехов в учебе. А.Мурадов затронул вопрос о целях UNEC: «Основной нашей задачей, поставленной главой государства господином Ильхамом Алиевым, является превращение Экономического университета в университет мирового уровня».  Ректор рассказал о достижениях UNEC за последние годы: «UNEC является самым крупным экономического профиля вузом региона, ведущим обучение на четырех языках, и имеющий филиал за рубежом. В то же время UNEC является первым государственным университетом, имеющим международный сертификат İSO 9001:2008 «Система управления качеством». Здесь применяется модель «Электронный университет», являющийся новым стандартом обучения. Ректор дал информацию студентам о программах двойного диплома. Он отметил, что UNEC осуществляет обмен студентами с более 100 престижными университетами. Он также отметил, что в новом учебном году 28 студентов UNEC продолжат учебу в 6 ведущих университетах страны.
Ректор отметил, что в этом году в числе студентов, поступивших в UNEC наблюдается серьезный подъем: “Отрадно, что в этом году в числе студентов, набравших на экзаменах 600 и выше баллов, 290 выбрали UNEC. Эта цифра в  2014-2015 учебном году составила 93, а в 2013-2014 —  49. Среди поступивших в новом учебном году в  UNEC 6 являются Президентскими стипендиатами».  Касаясь вопроса стипендиальных программ UNEC, ректор отметил, что каждому студенту, который поступил в университет, набрав свыше 600 баллов, в первом семестре учебного года будет выдана дополнительная стипендия в размере 100 манат.  Кроме того, независимо от факультета в экзаменационную сессию по каждому курсу 15 студентам, показавшим самый высокий результат, будет выдана  стипендия отличника.
А.Мурадов рассказал студентам об осуществляемых в UNEC проектах «Молодой преподаватель» и «Молодой профессор»: “За последние два года в UNEC привлечены около 200 молодых людей, являющихся выпускниками престижных вузов мира. Я уверен, что они окажут поддержку вам в научно-исследовательских работах».
Ректор рекомендовал студентам проявлять активность в общественно-социальной жизни UNEC. Затем были освещены интересующие студентов вопросы.