Rektor 600-dən yüksək balla UNEC-ə qəbul olan tələbələrlə görüşüb
Sentyabrın 16-da Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) rektoru, professor Ədalət Muradov yeni tədris ilində 600-dən yuxarı bal toplayaraq UNEC-ə qəbul olan tələbələrlə görüşüb. Tələbə adını qazanması münasibəti ilə I kursları təbrik edən rektor, UNEC-i seçdikləri üçün onlara təşəkkürünü bildirib, təhsillərində uğurlar arzulayıb. Ə.Muradov UNEC-in hədəflərindən söz açıb: “Ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin qarşımıza qoyduğu əsas vəzifə İqtisad Universitetini dünya səviyyəli universitetə çevirməkdir”. Rektor UNEC-in son illərdə əldə etdiyi nailiyyətlərdən danışıb: “Regionun iqtisadyönümlü ən böyük təhsil ocağı sayılan, dörd dildə təhsil verən UNEC xaricdə filialı olan yeganə ali təhsil müəssisəsidir. Eyni zamanda, ölkədə İSO 9001:2008 “Keyfiyyəti idarəetmə sistemi” beynəlxalq sertifikatı olan ilk dövlət universitetdir. Burada tədrisin yeni keyfiyyət standartı olan “Elektron Universitet” modeli tətbiq edilir. Rektor tələbələrə ikili diplom proqramları barədə məlumat verib. UNEC-in dünyanın 100-dən çox nüfuzlu universiteti ilə tələbə mübadiləsi həyata keçirdiyini qeyd edib. Bildirib ki, yeni tədris ilində UNEC-in 28 tələbəsi 6 ölkənin aparıcı universitetlərində təhsillərini davam etdirəcək.
Rektor bu il UNEC-ə yüksək balla qəbul olunan tələbələrin sayında ciddi yüksəliş qeydə alındığını bildirib: “Sevindirici haldır ki, bu il imtahanlarda 600 və daha yüksək bal toplayan 290 nəfər UNEC-i seçib. Bu rəqəm 2014-2015-ci tədris ilində 93, 2013-2014-cü ildə isə 49 nəfər olub. Yeni tədris ilində UNEC-ə qəbul olanların arasında 6 nəfər Prezident təqaüdçüsü var”. UNEC-in təqaüd proqramlarından söz açan rektor bildirib ki, 600-dən yuxarı bal toplayaraq qəbul olunan hər bir tələbəyə tədris ilinin ilk semestrində 100 manat məbləğində əlavə təqaüd veriləcək. Bundan başqa, UNEC imtahan sessiyasında fakültə fərqi olmadan hər kurs üzrə ən yüksək nəticə göstərən 15 tələbəyə əlaçı təqaüdü verəcək.
Ə.Muradov tələbələrə UNEC-də həyata keçirilən “Gənc müəllim” və “Gənc professorlar” layihələri barədə danışıb: “Son iki ildə UNEC-ə dünyanın nüfuzlu ali məktəblərinin məzunları olan 200-ə yaxın gənc cəlb edilib. Əminəm ki, onlar elmi-tədqiqat işlərinizdə sizə dəstək olacaqlar”.
Rektor tələbələrə UNEC-in ictimai-sosial həyatında fəal olmağı tövsiyə edib. Sonda tələbələri maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

Rector met with the Students who scored more than 600 points
Rector of Azerbaijan State University of Economics (UNEC), Professor Adalat Muradov met with the newly admitted UNEC students who scored more than 600 points. Congratulating the freshmen with becoming students, Rector thanked them for choosing UNEC and wished them success in education. A.Muradov spoke about UNEC’s targets: “The main task set before us by the President of the Republic Mr. Ilham Aliyev is to transform the University of Economics in a world- class university”. Rector also spoke about the achievements gained by UNEC recently: “UNEC is the only higher education institution which is considered the biggest economy- oriented educational institution of the region provides training in four languages. At the same time it is the first public university possessing the international certificate ISO 9001:2008 “Quality Management System”. The new quality standard of teaching an “Electronic University” model is being applied here. Rector provided the students about the double diploma programs. He also noted that UNEC implements student exchange with more than 100 prestigious universities of the world. He said 28 UNEC students will continue their education in the leading universities of 6 countries in a new academic year.
Rector underlined that a serious growth in the number of enrolled students to UNEC with high points was achieved in compare with previous years: “Fortunately, 290 entrants with 600 points and further have chosen UNEC this year. This figure was 93 in 2014/2015 academic year, 49 in 2013/2014. There are 6 Presidential scholars among the students enrolled to UNEC in a new academic year”. Mentioning about the Scholarship Program of UNEC, Rector said that each student enrolled to UNEC with more than 600 points will get 100 AZN in addition to their scholarship the first term of the academic year. In addition 15 students achieving the best result at the exams on each course will get the excellent student’s scholarship without the faculty distinction.
A.Muradov informed the students about the projects “Young Teaching Staff” and “Young Professors” realized at UNEC: “About 200 alumni of the prestigious world universities have been involved to UNEC within two years. I’m confident they will provide their support in your scientific- researches”.
Rector recommended them to be active participants of the university’s social life. Students’ questions were responded in the end.