30 İYUN 2015 | VIEWS:
“Azərbaycan tarixi” kafedrasının dosenti Nizami Süleymanova tarix üzrə elmlər doktoru, “İqtisadiyyatın tənzimlənməsi” kafedrasının əməkdaşı İlhamə Məmmədovaya həmin kafedra üzrə dosent diplomları təqdim edilib. Bildirilib ki, Rövşən Quliyev İqtisadi Araşdırmalar Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktor müavini təyin edilib.
ADİU-nun rektoru, professor Ədalət Muradov 2014/2015-ci tədris ilinin əsas yekunları və yeni tədris ilinə hazırlıq haqqında məruzə ilə çıxış edib. Görülən işlərdən danışan rektor bildirib ki, qış imtahan sessiyasında ADİU-da ən yüksək mənimsəmə faizi SABAH qruplarında (100%), ən aşağı göstərici isə Türk Dünyası İşlətmə (59%) fakültəsində qeydə alınıb. Universitet üzrə mənimsəmə faizi 85% olub. Yay imtahan sessiyasında isə ən yüksək göstərici İngilis Dilində Tədris Mərkəzində (98%), ən aşağı göstərici is Türk Dünyası İşlətmə fakültəsində (64%) müşahidə olunub. Yay imtahan sessiyasının yekunlarına görə universitet üzrə mənimsəmə 78% təşkil edib ki, bu da qış imtahan sessiyası ilə müqayisədə 7% azalıb.
ADİU-da tədrisin keyfiyyətinin artırılması sahəsində görülən işlərdən ətraflı söz açan rektor, nailiyyətlərdən də danışıb. Bildirib ki, Azərbaycanda ilk dəfə olaraq, MBA proqramı İdarəetmənin inkişafı üzrə Avropa fonduna tam hüquqlu üzv seçilib.
Tələbələrin praktiki biliklərə yiyələnməsi məqsədi ilə Qiymətli Kağızlar üzrə Dövlət Komitəsi ilə əldə edilən razılığa əasən, ADİU-da Fond Birjasının demo versiyası yaradılır. Həmçinin Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi və Dünya Bankı ilə birgə virtual müəssisə yaradılır.
Şurada Beynəlxalq İstisadiyyat Məktəbinin əsasnaməsi təsdiqlənib və İngilis Dilində Beynəlxalq İqtisadiyyat kafedrasının Beynəlxalq İstisadiyyat Məktəbinin nəzdinə keçirilməsinə qərar verilib. Azərbacyan dilində Beynəlxalq İqtisadiyyat kafedrası yaradılması qərara alınıb.
Şurada təhsil haqları məsələsinə də toxunulub və qərara alınıb ki, əcnəbilərin təhsil haqları yüksəldilərək, yerli tələbələrin təhsil haqqı ilə uyğunlaşdırılsın. Eyni zamanda, yenidən hazırlıq üzrə təhsil haqqı müvafiq ixtisasları üzrə bakalavr pilləsinin qiyabi və əyani formasının, doktorantura pilləsinin təhsil haqları isə Azərbacyanda fəaliyyət göstərən digər ali təhsil ocaqlarının müvafiq təhsil haqları ilə uyğunlaşdırılsın. Elmi rəhbərlərin ödənişlərinin artırılması ilə bağlı təkliflər hazırlansın. Bildirilib ki, yeni tədris ilindən I kurslar istisna olunmaqla, tələbələr təhsil haqqını iki dəfəyə ödəyə biləcəklər.
Şurada həmçinin qərara alınıb ki, IELTS – 5, TOEFL – 80 ballıq sertifikatı olan tələbələr ingilis dili fənnindən azad edilərək, könüllülük prinsipi ilə digər xarici dil seçimi edə bilsinlər.
Sonra elmi katib, professor Elnur Sadıqovun 2014/2015-ci tədris ilində ADİU Elmi Şurasını fəaliyyəti haqqında hesabatı dinlənilib.

29 июня было проведено очередное заседание Ученого совета Азербайджанского государственного экономического университета (АГЭУ).
Сначала были вручены дипломы сотрудникам АГЭУ, в связи с достижениями в научной карьере.
Были вручены: доценту кафедры «История Азербайджана» Низами Сулейманову диплом доктора исторических наук; сотруднику кафедры «Регулирование экономики» Ильхаме Мамедовой – диплом доцента. Было заявлено, что Ровшан Гулиев назначен заместителем директора Научно-исследовательского института научных изысканий.
Ректор UNEC, профессор Адалят Мурадов выступил с докладом об основных итогах 2014/2015 учебного года и подготовке к новому учебному году. Говоря о проделанной работе, ректор отметил, что в зимней экзаменационной сессии самый высокий процент успеваемости был отмечен в группах САБАХ (100%), а самая низкая – в Турецком факультете управления (59%). Процент успеваемости по университету составил 85 %. В летней экзаменационной сессии самый высокий процент успеваемости был отмечен в Центре обучения на английском языке (98%), а самая низкая – в Турецком факультете управления (64%). Процент успеваемости по университету составил 78 %, т.е. уменьшился по сравнению с зимней сессией на 7 %.
Подробно говоря о работе по повышению качества обучения в UNEC, ректор рассказал и о достижениях. Он отметил, что впервые в Азербайджане наш университет был избран по программе MBA полноправным членом в Европейский фонд развития управления.
С целью получения практических знаний студентами, по соглашению с Государственным комитетом по ценным бумагам, в UNEC создается демо-версия Фондовой биржи. Также создается совместное виртуальное предприятие с Министерством труда и социальной защиты и Всемирным Банком.
На Совете был утвержден устав Международной экономической школы, и принято решение о проведении кафедры по международной экономике на английском языке при Международной школе экономики. Было решено создать кафедру Международной экономики на азербайджанском языке.
На Совете коснулись и вопросов оплаты образования, и было принято решение о повышении платы за образование для иностранцев и приведение их в соответствие с оплатой обучения для отечественных студентов. Одновременно, было решено привести в соответствие плату за обучение по переподготовке заочной и очной формы бакалаврского образования, а плату за обучение в докторантуре – с соответствующей оплатой в других ВУЗах Азербайджана. Было решено подготовить предложения в связи с повышением оплаты труда научных руководителей. Было заявлено о том, что с нового учебного года кроме 1-х курсов, студенты могут внести оплату в два приема.
На Совете также было принято решение об освобождении студентов с сертификатом IELTS – 5, TOEFL – 80 баллов от предмета «Английский язык», и на добровольном избрании другого иностранного языка.
Затем был выслушан отчет ученого секретаря, проф. Эльнура Садыгова о деятельности Ученого совета UNEC в 2014/2015 учебном году.