Rektor Maksimtsev: “UNEC-in islahat təcrübəsi uğur modelidir”
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov Rusiya Federasiyasının Sankt-Peterburq şəhərində keçirilən “Avrasiya iqtisadi perspektivi” V Beynəlxalq Avrasiya İqtisadi Forumunda iştirak edib.
Forum çərçivəsində “Avrasiya humanitar əməkdaşlığı: Təhsil, elm və mədəniyyət” mövzusunda plenar iclas təşkil edilib. Tədbirdə MDB məkanı üzrə elmi istinad indeksi institutunun yaradılması, universitetlərin təhsil və elm sahəsində qarşılıqlı əlaqələrinin dərinləşməsi istiqamətində fikir mübadiləsi aparılıb.
Avrasiya Universitetlər Assosiasiyasının icra komitəsinin sədri, professor Aleksandr Vladimiroviç Sidoroviç UNEC-in fəaliyyətinə diqqət çəkərək, bu ali təhsil ocağının uğurlarını rəğbətlə izlədiyini bildirib. UNEC-in regionda və dünyada nüfuzunun sürətlə artdığına diqqət çəkən professor, universitetin inkişaf strategiyasının doğru müəyyən edildiyini və bu təcrübənin öyrənilməsinin vacibliyini vurğulayıb. Tədbirdə iştirak edən Rusiyanın tanınmış iqtisadçı alimləri UNEC-in Rus İqtisad Məktəbinin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirərək, pedaqoji fəaliyyətlərini burada davam etdirməkdən məmnun olacaqlarını bildiriblər.
Rektor Ə.Muradov forum çərçivəsində Sankt-Peterburq Dövlət İqtisad Universitetində də olub. Universitetin rektoru, professor İqor Anatoleviç Maksimtsev nailiyyətlərini yaxından izlədiyi UNEC-in islahat təcrübəsini uğur modeli adlandırıb. O, UNEC-də tətbiq edilən yenilikləri ali təhsil səviyyəsində mütərəqqi addım hesab etdiyini bildirib. Sankt-Peterburq Dövlət İqtisad Universitetinin kitabxanası ilə tanış olan Ə.Muradov yaxın zamanda Azərbaycanda ilk dəfə olaraq UNEC-də 7 gün 24 saat fəaliyyət göstərəcək müasir kitabxananın tələbələrin istifadəsinə veriləcəyini diqqətə çatdırıb. Professor İ.A.Maksimtsev yeni yaradılan kitabxananın fəaliyyəti ilə tanış olmaq, ümumiyyətlə, UNEC təcrübəsini öyrənmək məqsədilə Bakıya səfər etməyi planlaşdırdığını bildirib. Görüşdə ikili diplom proqramı barədə razılaşma əldə edilib.
UNEC rektorunun növbəti görüşü isə “Müasir iqtisadiyyatın problemləri” Avrasiya beynəlxalq elmi-analitik jurnalının baş redaktoru N.F.Qazizullin ilə olub. Baş redaktor UNEC brendinin beynəlxalq aləmdə qısa zamanda tanındığına diqqət çəkərək, bu təcrübəni dünyanın elm və təhsil ictimaiyyəti ilə paylaşmağın zərurətini vurğulayıb. O, “Müasir iqtisadiyyatın problemləri” jurnalının xüsusi buraxılışının UNEC-ə həsr ediləcəyini bildirib.
Görüşlərdə UNEC-in elmi tədqiqat universitetinə çevrilməsi istiqamətində tətbiq edilən yeniliklər xüsusi vurğulanıb. Ali təhsil ocağının ictimaiyyətə açıq olması, ölkədə və regionda baş verən iqtisadi proseslərə öz proqnozları ilə çevik reaksiya verən UNEC ekspertlərinin fəaliyyəti yüksək qiymətləndirilib.

The rector Maximtsev: “The reform experience of UNEC is a model of success”
The rector of UNEC, professor Adalat Muradov participated in the “Eurasian Economic Prospects” the V International Eurasian Economic Forum held in St. Petersburg, the Russian Federation.
The plenary meeting on “Eurasian humanitarian cooperation: the Education, science and culture” had been organized within the framework of the forum. The event focused on the establishment of the Institute of Scientific Reference Index on CIS space and exchanged the views on deepening the mutual relations in the education and the scientific areas among the universities.
The chairman of the Executive Committee of the Eurasian Association of Universities, professor    Alexander Vladimirovich Sidorovich drawing the attention to the activities of UNEC, stated that he was following the success of this university with goodwill. Professor, pointing out that the rating of UNEC has been growing rapidly in the region and in the world, stated that the development strategy of the university had been accurately defined and noted the importance of studying this experience. The famous economist scientists of Russia who had attended the event highly appreciated the activity of the Russian Economics School of UNEC and expressed their satisfaction with continuing their pedagogical activities here.
The rector A. Muradov visited the St. Petersburg State Economic University within the framework of the forum, as well.  The rector of the university, professor Igor Anatolevich Maximtsev said that he closely followed the achievements of UNEC and noted that the reform experience of UNEC was a model of success. He said that, he considered the innovations applied at UNEC as the progressive steps in the higher education area. Getting acquainted with the library of St. Petersburg State University of Economics A. Muradov noted that recently for the first time in Azerbaijan the modern library operating 24 hours, 7 days a day would be introduced for using by the students at UNEC. The professor I.A.Maximtsev noted that he was planning to visit Baku for getting acquainted with the newly created library, and in general, for learning the UNEC experience. In the meeting the agreement was reached on the double diploma program.
The next meeting of the UNEC rector was with the editor-in-chief of Eurasian International Scientific-Analytical Journal “The Problems of the Modern Economy”, N.F.Gazizullin.  The editor-in-chief pointed out that the UNEC brand had been quickly recognized in the international arena and stressed the necessity of sharing this experience with the scientific and educational community of the world. He said that the special edition of the journal “The Problems of the Modern Economy” would be dedicated to UNEC.
In the meetings were highlighted the innovations applied for transferring the UNEC into the scientific research university. The higher educational institution was highly appreciated for being open to the public and for the activities of UNEC experts with their quick and prompt predictions on the economic processes of the country and region.