Rektor: “Universitetlər irəliyə getmək üçün müvafiq səlahiyyətlərə malik olmalıdır”
Edalet_Muradov“Postpandemiya təhsilinə hazırlıq prosesində ali təhsildə dəyişikliklərin sürəti həlledici amilə çevrilir. Bütün xarici və yerli universitetlər axtarışdadır və postpandemiya dövründə önə çıxmağı düşünür”. Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) rektoru, professor Ədalət Muradov “Post-COVİD  müddətində  ali  təhsil  və  tədqiqat” mövzusunda  keçirilən tədbirdə bu fikirləri səsləndirib.
Rektor postpandemiya dövründə ali təhsillə bağlı önəmli məsələlərə diqqət çəkib:
“Azərbaycan universitetləri də bu prosesdən kənarda deyil. Biz bu yarışda Azərbaycan universitetlərinin də ciddi potensialını görürük. Düşünürük ki, yeni distant təhsillə bağlı müxtəlif universitetlərin fərqli start  vəziyyəti, universitetlərin fərqli infrastruktur təminatı və s. özəllikləri  fərqli universitetlərin fərqli sürətlə irəliləməsi üçün adekvat şəraitin yaradılmasını tələb edir.
Distant təhsildə ciddi, çoxlu yeniliklər qaçılmazdır və onların hamısı sınaqdan keçirilməlidir. Burada vahid, mərkəzləşdirilmiş yanaşma faydasız və həm də problemli görünür. Universitetlərin yeni təhsil forması ilə bağlı yeniliklər etməklə irəliyə getməsi üçün müvafiq səlahiyyətlərə malik olması önə çıxır. Postpandemiya dövründə distant təhsil baxımından ciddi risklər, təhlükələr də görünür. İlk növbədə distant təhsil milli təhsil sisteminin muxtariyyatını, dayanıqlığını təhlükə altına almamalıdır. İnkişaf etmiş ölkələrin ali təhsil müəssisələrinə aid kütləvi açıq online kursları var (Coursera, Udemy, Edx və s.). Onların milli ali təhsil sisteminə ciddi təzyiqləri artmaqdadır. Şübhəsiz ki, bu kurslar rəqabət qabiliyyətlidir və biz bunu etiraf etməliyik. Həmin kursların ən qısa vaxtda milli ali təhsil sisteminə inteqrasiyası təmin edilməlidir. Eləcə də distant təhsil məzunlarının diplomlarının tanınması məsələsinə aydınlıq gətirilməlidir. Bu zaman nəzərə alınması vacib olan məsələlərdən biri də ondan ibarətdir ki, təhsil təkcə vətəndaş, fərd yox, həm də milləti formalaşdırır. Bu, çox ciddi məsələdir.
“Sertifikatların statusu ilə bağlı qaydalar müəyyən edilməlidir”
“Bu gün verilən biliklərin ömrü məhduddur. Bəzi tədqiqatlara görə 5-7 ildir. Bu o deməkdir ki, təqribən 5-7 ildən sonra bugünkü məzun ixtisasını artırmaq və yenidən ixtisaslaşmaq üçün müraciət edir. Müraciət etmiş şəxs yeni ixtisasa yiyələnmək istədiyi halda biz ona ancaq və ancaq mərkəzləşdirilmiş qaydada təsdiq edilmiş ixtisaslardan birini seçməyi təklif edirik. Başqa sözlə, universitet istəsə də əmək bazarında tələbləri qarşılaya bilmir. Doğrudur, bu problem qismən də olsa sertifikat proqramları ilə həll oluna bilər. Bu halda sertifikatların statusu, onların işəgötürənlər tərəfindən ixtisas göstəricisi kimi qəbul edilməsi ilə bağlı qaydaların müəyyən edilməsi tələb olunur.
Təhsilverənlər və təhsilalanların rəqəmsal kompetensiyaları, universitetlərin rəqəmsal infrastrukturuna tələblər ciddiləşəcək. Bu isə öz növbəsində elmi dərəcə, elmi adların verilməsi, universitetlərin akkreditasiyası məsələsində yenidən və kökündən fərqli baxışı qaçılmaz edir.
Pandemiya həm də universitetlərin böhranlara hazırlıqsızlığını göstərdi. Yəni onilliklər boyu sarsıntılara dayanıqlıq göstərmiş universitetlər XXI əsrin yeni böhranına tam hazır olmadıqlarını göstərdilər. Buali təhsil müəssisələrinin akkreditasiyası ilə yanaşı, həm də onların böhran şəraitində dayanıqlığının diaqnostikası sisteminin qurulmasını və mütəmadi olaraq diaqnostikasının həyata keçirilməsini zəruri edir”.

Ректор: «Для развития университеты должны иметь соответствующие полномочия»
«В процессе подготовки к постпандемическому образованию темпы изменений в высшем образовании превращаются в решающий фактор. Все зарубежные и местные университеты ищут пути выхода на первый план в постпандемический период». Ректор Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC), профессор Адалат Мурадов, выступивший на мероприятии, состоявшемся на тему «Высшее образование и исследования в период Пост- COVİD», высказал   свое мнение.
Ректор обратил внимание на важные вопросы в связи высшим образованием в постпандемический период:
«Университеты Азербайджана не остались в стороне от этого процесса. В этой ситуации мы видим серьезный потенциал азербайджанских университетов. Считаем, что в связи с новым дистанционным обучением разные университеты имеют свои стартовые условия, разное инфраструктурное обеспечение и другие особенности, что требует создания адекватных условий для развития разных университетов разными темпами.
В дистанционном образовании неизбежно применение серьезных новшеств, которые должны пройти испытание. Здесь бесполезен и проблематичен единый централизованный подход. Для того, чтобы университеты развивались, внедряя новые формы обучения, они должны иметь соответствующие полномочия. В постпандемический период существуют серьезные риски и угрозы с точки зрения дистанционного обучения. Прежде всего, дистанционное образование не должно ставить под угрозу автономность и стабильность национальной системы образования. Существуют массовые открытые онлайн-курсы высших учебных заведений развивающихся стран (Coursera, Udemy, Edx и др.). Растет их серьезное давление на национальную систему высшего образования. Безусловно, эти курсы конкурентоспособны и мы должны это признать. Необходимо обеспечить интеграцию этих курсов в национальную систему высшего образования в кратчайшее время. Также необходимо внести ясность в вопрос о признании диплома выпускников дистанционного образования. В этом случае одним из важных вопросов, который следует учитывать заключается в том, что образование формирует не только гражданина-индивида, но и нацию. Это очень серьезный вопрос.
«Должны быть определены правила по статусу сертификатов»
«Срок действия знаний, полученных сегодня ограничен. По некоторым исследованиям 5-7 лет. Это значит, что сегодняшний выпускник примерно через 5-7 лет должен повысить свою квалификацию и вновь обратиться для специализации. Лицу, обратившемуся для получения новой специальности, мы для выбора предлагаем лишь одну из централизованно утвержденных специальностей.  Другими словами, университет не сможет удовлетворить потребности на рынке труда, даже если он этого захочет.  Правда, эту проблему хоть и  частично можно решить с помощью программ сертификации. В этом случае требуется определить правила приема работодателями статуса сертификата как показателя специальности.
Ужесточатся цифровые компетенции преподавателей и учащихся, требования университетов к цифровой инфраструктуре. Это в свою очередь делает неизбежным присвоение ученой степени, ученого звания, новый и коренной подход к вопросу аккредитации университетов.
Пандемия также показала неготовность университетов к кризисам. То есть университеты, проявившие устойчивость к потрясениям в течение десятилетий,  показали полную неготовность к новому кризису XXI века. Это наряду с аккредитацией высших учебных заведений делает необходимым создание устойчивой диагностической системы и регуляроного осуществления диагностики».