Rektordan təklif: Dövlət sifarişli tələbələrin təhsil haqqı diferensiallaşdırılsın
UNEC rektoru professor Ədalət Muradov dövlət sifarişi ilə təhsil alan tələbələrin təhsil haqları ilə bağlı rəsmi Facebook səhifəsində maraqlı təkliflərlə çıxış edib.
Ali təhsildə adambaşına maliyyələşdirmə prinsipinin tətbiqinin çox böyük müsbət yenilik olduğunu qeyd edən rektor, bu yanaşmanın tətbiqi mexanizminin təkmilləşdirilməsini təklif edib: “Bu gün tətbiq edilən yanaşma universitetlər arasında sanki aşağı ballı tələbələr uğrunda mübarizəni gücləndirir. Belə ki, yüksək ballı tələbələrin və müvafiq olaraq, dövlət sifarişli tələbələrin sayının artması universitet büdcəsini artırmaq əvəzinə azaldır. Çünki dövlət sifarişli tələbəyə ödənilən təhsil haqqı daha azdır. Amma bu belə yox, əksinə olmalıdır.
UNEC bu gün belə bir vəziyyətlə üz-üzədir. Belə ki, son illər ərzində UNEC-ə qəbul olan dövlət sifarişli tələbələrin payı 30%-dən demək olar ki, 80%-ə qədər artmışdır və nəticədə universitet büdcəsi azalmışdır. Başqa sözlə, keyfiyyətin artmasına görə universitet sanki cəzalandırılır. Bu yanaşmaya aşağıdakı dəyişikliyi təklif edirik:
1. Dövlət sifarişli təhsilə görə bu gün tətbiq edilən təhsil haqqının diferensiallaşdırılması. Başqa sözlə, müəyyən aralıqda bal toplamış dövlət sifarişli tələbələrə fərqli təhsil haqqı  müəyyən edilsin. Daha yüksək bal toplayanlara (məsələn, 650-700 bal) daha çox, daha az bal toplayanlara (məsələn, 350-400 bal) daha az ödəniş edilsin. Və yaxud
2. Dövlət sifarişli tələbələrin təhsil haqqının artırılması.  Və ya
3. Yuxarıda göstərilmiş hər iki variant, yəni dövlət sifarişli tələbələrin təhsil haqqını diferensiallaşdırmaqla artırmaq.
Rektor UNEC-ə bu il qəbul olmuş bütün tələbələrin 78%-nin (2918 tələbə) dövlət sifarişli, 22%-nin (830 tələbə) isə ödənişli əsaslarla olduğunu da qeyd edib.

Предложение ректора: Дифференцировать плату за обучение студентов, принятых на основании госзаказа
Ректор UNEC профессор Адалат Мурадов на официальной странице в Facebook  выдвинул интересные предложения относительно стоимости обучения студентов, обучающихся по госзаказу.
Отметив, что применение принципа подушевого финансирования в сфере высшего образования является очень позитивным новшеством, ректор предложил усовершенствовать механизм применения данного подхода: «Применяемый сегодня подход, похоже, усиливает борьбу между университетами за студентов с низкими баллами. Таким образом, увеличение количества студентов с высокими баллами, и соответственно, количества студентов, принятых на основании госзаказа, сокращает бюджет вуза, а не увеличивает его. Потому что плата за обучение, выплачиваемая студенту, поступившему на основании госзаказа, ниже. Но должно быть не так, а наоборот. UNEC сегодня сталкивается с такой ситуацией. Так, за последние годы доля студентов, принятых в UNEC на основании госзаказа, выросла с 30% до почти 80%, в результате чего бюджет университета сократился. Другими словами, университет вроде бы наказывают за улучшение качества. Мы предлагаем следующую модификацию этого подхода:
1. Дифференциацию плату за обучение, применяемую  сегодня за государственный заказ образования. Иными словами, для студентов, поступивших на основании госзаказа, набравших баллы в определенном промежутке, установить иную плату за обучение. Платить больше тем, кто набрал более высокие баллы (например, 650–700 баллов), и меньше тем, кто набрал более низкие баллы (например, 350–400 баллов). Или
2. Повышение платы за обучение студентов, поступивших на основании госзаказа.  Или
1. Оба варианта, указанные выше, то есть повысить плату за обучение студентов, поступивших на основании госзаказа, путем ее дифференциации.
Ректор также отметил, что 78% (2918 студентов) из всех студентов, поступивших в UNEC в этом году, являются студентами, принятыми на основании госзаказа, а 22% (830 студентов) — платными.