“Rəqəmsal iqtisadiyyat: müasir çağırışlar və real imkanlar” mövzusunda II beynəlxalq konfrans işə başlayıb
28 APREL 2022 | VIEWS:
Aprelin 28-də “Rəqəmsal iqtisadiyyat: müasir çağırışlar və real imkanlar” mövzusunda II beynəlxalq konfrans öz işinə başlayıb.
Konfrans İqtisadiyyat Nazirliyi, Təhsil Nazirliyi, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) və digər aparıcı qurumların birgə təşkilatçılığı ilə keçirilir.
Konfransın açılısında UNEC-in rəqəmsal iqtisadiyyatla bağlı innovativ texnologiyalara əsaslanan ixtira və patentlərindən bəhs edən videoçarx nümayiş olunub.
UNEC-in rektoru professor Ədalət Muradov mövzunun aktuallığını vurğulayaraq, konfransın ölkənin dayanıqlı, innovativ və rəqabətqabiliyyətli iqtisadi inkişafının təmin edilməsinin ən ciddi aləti olan rəqəmsal transformasiyanın müxtəlif aspektlərini müzakirə etmək və bu məsələni daim gündəlikdə saxlamaq məqsədilə təşkil olunduğunu bildirib.
Rektor beynəlxalq konfransa 15 ölkədən, o cümlədən İngiltərə, Portuqaliya, Serbiya, İsrail, Litva, Türkiyə, Slovakiya, Macarıstan, Kolumbiya, Gürcüstan, Ukrayna, Qazaxıstan, Belarus, Rusiya və Özbəkistandan 200-dək məqalənin qəbul edildiyinidiqqətə çatdırıb. Rəqəmsal iqtisadiyyatla bağlı konseptual məsələlərə toxunan Ədalət Muradov rəqəmsallaşma nəticəsində istehsalla yanaşı, insanların baxışlarının dəyişdiyini, texnologiyaların bu dəyişikliklərin önündə getdiyini bildirib. O, elmi tədqiqatların rolunun əhəmiyyətli dərəcədə artdığını bildirib, tədqiqatçılar qarşısında duran əsas vəzifələri açıqlayıb: “Rəqəmsallaşmanın yaratdığı sərvətin bölünməsində bərabərliyi azaltmaq; yarana bilən neqativ effekti minimallaşdırmaq; insanların imkanlarını daha da genişləndirməyi təmin etmək”. Ə.Muradov “Azərbaycanda rəqəmsal savadlılıq” proqramına başlamağın vacibliyini bildirib. Həmçinin dövlətin fəal iştirakı olmadan rəqəmsal transformasiya və rəqəmsal iqtisadiyyatın formalaşmasının mümkünsüzlüyünü, bu istiqamətdə institusional dəyişikliklərin qaçılmaz olduğunun vacibliyini önə çəkib.
Təhsil naziri Emin Əmrullayev rəqəmsallaşmanın təhsil sisteminin qarşısında qoyduğu əsaslı çağırışlardan danışıb. Müasir təhsil sistemində klassik fənlərin əksəriyyətinin öz aktuallığını itirdiyini, rəqəmsal bilik və bacarıqlar tələb edən fənlərin önə çıxdığını deyən nazir, qəbul imtahanlarına informatika fənninin salınacağını bildirib. Nazir rəqəmsal savadlılığın və bacarıqların ölçülməsinin vacibliyinə diqqət çəkərək, Azərbaycanın 2023-cü ilin mayında Beynəlxalq Qiymətləndirmə Assosiasiyasının keçirdiyi İSELS qiymətləndirmə layihəsinə qoşulacağını vurğulayıb.
Milli Məclisin komitə sədri Tahir Mirkişili rəqəmsallaşmanın iqtisadiyyatda yaratdığı köklü dəyişikliklərdən söz açıb. Rəqəmsallaşmanın iqtisadiyyatda yeni alətlər yaratdığını, şəffaflığı artırdığını və iqtisadi inkişafı sürətləndirdiyini deyən komitə sədri, biznes platformaların yaradılmasını rəqəmsallaşmanın ən böyük üstünlüklərindən biri kimi dəyərləndirib. T.Mirkişili rəqəmsallaşmanın yaratdığı kibertəhlükələrə də toxunub.
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Rövşən Rüstəmov dayanıqlı iqtisadiyyatın təmin olunmasında rəqəmsallaşmanın rolundan danışıb. Azərbaycanda rəqəmsallaşmanın yaratdığı imkanlar hesabına güclü iqtisadiyyat qurulacağını deyən nazir müavini, məhz bu cür güclü, rəqəmsal inkişafın risklərə daha dayanıqlı olduğunu deyib. O, rəqəmsal iqtisadiyyat üçün zəmin yaradan faktorları da açıqlayıb, İKT-nin inkişaf etdirilməsinin və rəqəmsal bacarıqlara sahib mütəxəssis hazırlığının vacibliyini vurğulayıb.
Konfransda çıxış edən Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Tamerlan Tağıyev rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafı istiqamətində vacib olan sahələri açıqlayıb. O, müvafiq infrastrukturun yaradılmasının, ölkədə yüksək sürətli, dayanıqlı internetin təmin olunmasının, təhsilin bütün pillələri üzrə rəqəmsal bilik və bacarıqların inkişaf etdirilməsinin, eləcə də ömürboyu təhsilin təmin olunmasının əhəmiyyətini qeyd edib.

II International Conference on “Digital Economy: Modern Challenges and Real Opportunities” starts
II International Conference on “Digital Economy: Modern Challenges and Real Opportunities” kicked off on April 28.
The conference is co-organized by  Ministry of Economy, Ministry of Education,  Ministry of Digital Development and Transport,  Azerbaijan State University of Economics (UNEC) and other leading institutions.
At the opening of the conference, a video was shown about UNEC’s inventions and patents in the digital economy based on innovative technologies.
The rector of UNEC Professor Adalat Muradov stressed the urgency of the issue, noting that the conference was organized to discuss various aspects of digital transformation, which is the most important tool for ensuring sustainable, innovative and competitive economic development of the country and keep this issue on the agenda.
The rector noted that about 200 articles from 15 countries have been submitted including Britain, Portugal, Serbia, Israel, Lithuania, Turkey, Slovakia, Hungary, Colombia, Georgia, Ukraine, Kazakhstan, Belarus, Russia and Uzbekistan to the international conference. Touching upon the conceptual issues related to the digital economy, Adalat Muradov said that as a result of digitalization, along with production, people’s views have changed, and technology is leading these changes. He noted that the role of scientific research has increased significantly, and outlined the main challenges facing researchers: “Reducing equality in the distribution of wealth created by digitalization; to minimize the possible negative effects; to ensure that people’s opportunities are further expanded.” A.Muradov stressed the importance of starting the program “Digital Literacy in Azerbaijan”. He also stressed the impossibility of digital transformation and the formation of a digital economy without the active participation of the state, and the importance of institutional change in this direction.
Minister of Education Emin Amrullayev spoke about the fundamental challenges of digitalization in the education system. He said that most of the classical subjects in the modern education system have lost their relevance, and subjects that require digital knowledge and skills have come to the fore, adding that informatics will be included in the entrance exams. Emphasizing the importance of measuring digital literacy and skills, the Minister stressed that Azerbaijan will join the ISELS assessment project conducted by the International Assessment Association in May 2023.
Chairman of the Parliamentary Committee Tahir Mirkishili spoke about the radical changes created by digitalization in the economy. Noting that digitalization has created new tools in the economy, increased transparency and accelerated economic development, the committee chairman said that the creation of business platforms is one of the biggest advantages of digitalization.  T. Mirkishili also touched upon the cyber threats created by digitalization.
Deputy Minister of Digital Development and Transport Rovshan Rustamov spoke about the role of digitalization in ensuring a sustainable economy. He said that a strong economy will be built in Azerbaijan due to the opportunities created by digitalization, adding that such a strong, digital development is more resistant to risks. He also spoke about the factors that create the basis for the digital economy, emphasizing the importance of developing ICT and training specialists with digital skills.
Speaking at the conference, Tamerlan Tagiyev, Executive Director of the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution, outlined the areas important for the development of the digital economy. He stressed the importance of creating the appropriate infrastructure, providing high-speed, sustainable Internet in the country, developing digital knowledge and skills at all levels of education, as well as providing lifelong learning.