“Rəqəmsal iqtisadiyyat: müasir çağırışlar və real imkanlar” mövzusunda II beynəlxalq konfrans işə başlayıb
28 APREL 2022 | VIEWS:
Aprelin 28-də “Rəqəmsal iqtisadiyyat: müasir çağırışlar və real imkanlar” mövzusunda II beynəlxalq konfrans öz işinə başlayıb.
Konfrans İqtisadiyyat Nazirliyi, Təhsil Nazirliyi, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) və digər aparıcı qurumların birgə təşkilatçılığı ilə keçirilir.
Konfransın açılısında UNEC-in rəqəmsal iqtisadiyyatla bağlı innovativ texnologiyalara əsaslanan ixtira və patentlərindən bəhs edən videoçarx nümayiş olunub.
UNEC-in rektoru professor Ədalət Muradov mövzunun aktuallığını vurğulayaraq, konfransın ölkənin dayanıqlı, innovativ və rəqabətqabiliyyətli iqtisadi inkişafının təmin edilməsinin ən ciddi aləti olan rəqəmsal transformasiyanın müxtəlif aspektlərini müzakirə etmək və bu məsələni daim gündəlikdə saxlamaq məqsədilə təşkil olunduğunu bildirib.
Rektor beynəlxalq konfransa 15 ölkədən, o cümlədən İngiltərə, Portuqaliya, Serbiya, İsrail, Litva, Türkiyə, Slovakiya, Macarıstan, Kolumbiya, Gürcüstan, Ukrayna, Qazaxıstan, Belarus, Rusiya və Özbəkistandan 200-dək məqalənin qəbul edildiyinidiqqətə çatdırıb. Rəqəmsal iqtisadiyyatla bağlı konseptual məsələlərə toxunan Ədalət Muradov rəqəmsallaşma nəticəsində istehsalla yanaşı, insanların baxışlarının dəyişdiyini, texnologiyaların bu dəyişikliklərin önündə getdiyini bildirib. O, elmi tədqiqatların rolunun əhəmiyyətli dərəcədə artdığını bildirib, tədqiqatçılar qarşısında duran əsas vəzifələri açıqlayıb: “Rəqəmsallaşmanın yaratdığı sərvətin bölünməsində bərabərliyi azaltmaq; yarana bilən neqativ effekti minimallaşdırmaq; insanların imkanlarını daha da genişləndirməyi təmin etmək”. Ə.Muradov “Azərbaycanda rəqəmsal savadlılıq” proqramına başlamağın vacibliyini bildirib. Həmçinin dövlətin fəal iştirakı olmadan rəqəmsal transformasiya və rəqəmsal iqtisadiyyatın formalaşmasının mümkünsüzlüyünü, bu istiqamətdə institusional dəyişikliklərin qaçılmaz olduğunun vacibliyini önə çəkib.
Təhsil naziri Emin Əmrullayev rəqəmsallaşmanın təhsil sisteminin qarşısında qoyduğu əsaslı çağırışlardan danışıb. Müasir təhsil sistemində klassik fənlərin əksəriyyətinin öz aktuallığını itirdiyini, rəqəmsal bilik və bacarıqlar tələb edən fənlərin önə çıxdığını deyən nazir, qəbul imtahanlarına informatika fənninin salınacağını bildirib. Nazir rəqəmsal savadlılığın və bacarıqların ölçülməsinin vacibliyinə diqqət çəkərək, Azərbaycanın 2023-cü ilin mayında Beynəlxalq Qiymətləndirmə Assosiasiyasının keçirdiyi İSELS qiymətləndirmə layihəsinə qoşulacağını vurğulayıb.
Milli Məclisin komitə sədri Tahir Mirkişili rəqəmsallaşmanın iqtisadiyyatda yaratdığı köklü dəyişikliklərdən söz açıb. Rəqəmsallaşmanın iqtisadiyyatda yeni alətlər yaratdığını, şəffaflığı artırdığını və iqtisadi inkişafı sürətləndirdiyini deyən komitə sədri, biznes platformaların yaradılmasını rəqəmsallaşmanın ən böyük üstünlüklərindən biri kimi dəyərləndirib. T.Mirkişili rəqəmsallaşmanın yaratdığı kibertəhlükələrə də toxunub.
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Rövşən Rüstəmov dayanıqlı iqtisadiyyatın təmin olunmasında rəqəmsallaşmanın rolundan danışıb. Azərbaycanda rəqəmsallaşmanın yaratdığı imkanlar hesabına güclü iqtisadiyyat qurulacağını deyən nazir müavini, məhz bu cür güclü, rəqəmsal inkişafın risklərə daha dayanıqlı olduğunu deyib. O, rəqəmsal iqtisadiyyat üçün zəmin yaradan faktorları da açıqlayıb, İKT-nin inkişaf etdirilməsinin və rəqəmsal bacarıqlara sahib mütəxəssis hazırlığının vacibliyini vurğulayıb.
Konfransda çıxış edən Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Tamerlan Tağıyev rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafı istiqamətində vacib olan sahələri açıqlayıb. O, müvafiq infrastrukturun yaradılmasının, ölkədə yüksək sürətli, dayanıqlı internetin təmin olunmasının, təhsilin bütün pillələri üzrə rəqəmsal bilik və bacarıqların inkişaf etdirilməsinin, eləcə də ömürboyu təhsilin təmin olunmasının əhəmiyyətini qeyd edib.

Состоялась II Международная конференция на тему «Цифровая экономика: современные вызовы и реальные возможности»
28 АПРЕЛЯ 2022 | VIEWS:
28 апреля II Международная конференция на тему «Цифровая экономика: современные вызовы и реальные возможности» начала свою работу.
Конференция проводится при совместной организационной поддержке Министерства экономики, Министерства образования, Министерства цифрового развития и транспорта, Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) и других ведущих структур.
На открытии конференции был продемонстрирован видеоролик, рассказывающий об изобретениях и патентах UNEC в инновационных технологиях  цифровой экономики.
Ректор UNEC  профессор Адалат Мурадов подчеркнув актуальность темы, отметил, что конференция организована с целью обсуждения и удержания на повестке дня различных аспектов цифровой трансформации, которые являются наиболее серьезным инструментом в обеспечении устойчивого, инновационного и конкурентоспособного экономического развития.
Ректор отметил, что на международную конференцию поступило около 200 статей из 15 стран, в том числе из Англии, Португалии, Сербии, Израиля, Литвы, Турции, Словакии, Венгрии, Колумбии, Грузии, Украины, Казахстана, Белоруссии, России и Узбекистана. Касаясь концептуальных вопросов цифровой экономики, Адалат Мурадов отметил, что в результате цифровизации наряду с производством изменились взгляды людей, впереди которых идут технологии. Он отметил о значительном повышении роли исследований, озвучил основные задачи, стоящие перед исследователями: «Уменьшить равенство в распределении богатства, созданного цифровизацией; свести к минимуму возможный негативный эффект; обеспечить еще большее расширение возможностей людей». А.Мурадов подчеркнул важность запуска программы «Цифровая грамотность в Азербайджане». Он также отметил, что без активного участия государства невозможны цифровая трансформация и формирование цифровой экономики, в этом направлении институциональные изменения неизбежны.
Министр образования Эмин Амруллаев рассказал об основных вызовах, поставленных цифровизацией перед системой образования. Говоря о том, что в современной системе образования большинство классических дисциплин потеряли свою актуальность, на первый план вышли дисциплины, требующие цифровые знания и навыки, министр отметил, что во вступительные экзамены будет включена дисциплина информатика. Министр обратил внимание на важность измерения цифровой грамотности и способностей, подчеркнул, что в мае 2023 года Азербайджан присоединится к проекту оценки İSELS, проводимому Международной ассоциацией по оценке.
Председатель комитета Милли Меджлиса Тахир Миркишили рассказал о коренных изменениях, вызванных цифровизацией в экономике. Говоря о том, что цифровизация создала новые инструменты в экономике, повысила прозрачность и ускорила экономическое развитие, председатель комитета создание платформ бизнеса оценил как один из важных преимуществ цифровизации. Т.Миркишили затронул также вопрос киберугроз, созданных цифровизацией.
Заместитель министра цифрового развития и транспорта Ровшан Рустамов рассказал о роли цифровизации в обеспечении устойчивой экономики. Говоря о том, что в Азербайджане за счет возможностей, созданных цифровизацией, будет построена мощная экономика, заместитель министра отметил, что такое сильное, цифровое развитие будет устойчиво к рискам. Он озвучил факторы, создающие основу для цифровой экономики, подчеркнул о развитии ИКТ и важности подготовки специалиста, владеющего цифровыми навыками.
Выступивший на конференции исполнительный директор Центра анализа и координации Четвертой промышленной революции Тамерлан Тагиев осветил сферы, важные в развитии цифровой экономики. Он отметил важность создания соответствующей инфраструктуры, обеспечение в стране скоростного, устойчивого интернета, развитие на всех ступенях образования цифровых знаний и навыков, а также непрерывного образования.