Reytinq siyahısında fərqlənən UNEC müəllimlərinin əmək haqqı 2 dəfə artacaq
Noyabrın 11-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) professor-müəllim heyətinin xidməti fəaliyyətinin qiymətləndirilməsinə əsaslanan differensial əmək haqqı sisteminin tətbiqi ilə bağlı tədbir keçirilib.
UNEC-in əsas və 2-ci tədris binalarının professor-müəllim heyəti ilə keçirilən görüşdə rektorun müşaviri Elşən Bağırzadə differensial əmək haqqı sisteminin mahiyyəti barədə məlumat verib. Bildirib ki, UNEC-də müəllimlərin heyətinin xidməti fəaliyyəti obyektiv kriteriyalar əsasında qiymətləndirilərək əmək haqları differensiallaşdırılacaq. Sistemin tətbiqində məqsəd professor-müəllim heyətinin elmi-pedaqoji fəaliyyətini UNEC-in hədəfləri istiqamətinə yönəltməkdir. Bu baxımdan sistem UNEC-də nəticəyönümlü fəaliyyətlərin genişlənməsinə, professor-müəllim heyətinin fərdi və qrup məhsuldarlığının yüksəlməsinə, onlar arasında sağlam rəqabət mühitinin yaranmasına və onların işdən məmnunluq səviyyəsinin yüksəlməsinə zəmin yaratmaqla tədris, elmi-tədqiqat və inzibati fəaliyyətlərin səmərəliliyini və keyfiyyətinın yüksəlməsinə xidmət edəcək.
Professor-müəllim heyətinin xidməti fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi onların UNEC-dəki fəaliyyətinin üç əsas istiqaməti – elmi, tədris və özünüinkişaf – nəzərə alınmaqla həyata keçirilir. Ümumi qiymətləndirmədə elmi fəaliyyətlərin xüsusi çəkisi 40%, tədris fəaliyyətlərinin 40%, özünüinkişaf fəaliyyətlərinin isə 20%-dir. Hər üç istiqamət üzrə müəyyən edilmiş 12 kriteriya əsasında hər bir müəllim üçün “Müəllimin İllik Xidməti Fəaliyyət Balı” hesablanır. Hər bir kriteriya bir çox fəaliyyəti özündə birləşdirir və hər kriteriya ümumi qiymətləndirmədə müəyyən xüsusi çəkiyə malikdir. Bu sistemin şamil olunduğu professor-müəllim heyətinin “Müəllimin İllik Fəaliyyət Bal”ları maksimumdan minimuma qədər sıralanmaqla UNEC-də müəllimlərin illik reytinq siyahısı tərtib olunur. Reytinq siyahısı üzrə müəllimlərin elmi-pedaqoji fəaliyyəti illik xidməti fəaliyyət ballarına görə “əla”, “çox yaxşı”, “yaxşı”, “kafi”, “qənaətbəxş” və “qeyri-qənaətbəxş” kateqoriyalarına ayrılır. “Müəllimin İllik Xidməti Fəaliyyət Balı” universitet orta göstəricisinin 50%-dən aşağı olanların elmi-pedaqoji fəaliyyəti “qeyri-qənaətbəxş” kateqoriyasına aid olunur.
Professor-müəllim heyətinin xidməti fəaliyyəti hər tədris ili üçün qiymətləndiriləcəkdir. Müəllimlər hər tədris ilində 1 sentyabr – 30 iyun tarixlərini əhatə edən elmi-pedaqoji fəaliyyətləri haqqında məlumatları müvafiq qaydada internet üzərindən sistemə daxil edəcəklər və reytinq siyahısını hazırlayacaqlar. Məlumatlar sistemə təsdiqedici sənədləri ilə birlikdə daxil olunmalıdır. UNEC-in “Professor-müəllim heyətinin Xidməti Fəaliyyətinin Qiymətləndirilməsi üzrə Daimi Komissiya” bu məlumatların təsdiqedici sənədlər əsasında doğruluğunu yoxladıqdan sonra sistem tərəfindən qəbul edilməsinə icazə verir. Hər hansı elmi-pedaqoji fəaliyyətin təsdiqedici sənədini elektron qaydada sistemə daxil etmək mümkün olmadıqda isə, müəllim həmin sənədin orjinalını komissiyanın katibliyinə (UNEC-in “İnsan resursları” şöbəsinə) təqdim edir.
Sistem UNEC-də tədrisin elektron idarə olunması məqsədilə tətbiq olunan “Eduman” sistemi ilə inteqrasiyalı şəkildə fəaliyyət göstərir. Hər tələbə semestrin sonunda şəxsi kabinetindən sistemə daxil olaraq həmin semestr ona dərs deyən müəllimləri “Tələbələrin Müəllimi Qiymətləndirmə Anketi”ni elektron qaydada dolduracaq. Qiymətləndirmə nəticələri həmin müəllimin illik fəaliyyət balı hesablanan zaman sistem tərəfindən elektron qaydada istifadə ediləcəkdir.
Sistem çərçivəsində müəllimlərin əmək haqlarına nəzərdə tutulan artım məbləğləri hər tədris ilinin əvvəlində elan olunur. Universitetin imkanlarından asılı olaraq bu məbləğlər illər üzrə dəyişə bilər. UNEC-də professor-müəllim heyətinin 2015-2016-cı tədris ili üzrə reytinq siyahısına müvafiq olaraq illik xidməti fəaliyyət balı universitet orta göstəricisinin 50%-dən çox olan müəllimlərin 2016-2017-ci tədris ilində aylıq əmək haqqları bu qaydada artırılacaqdır: reytinq siyahısında 1-10-cu yerləri tutan müəllimlərin əmək haqqı 2 dəfə, 11-30-cu yerləri tutan müəllimlərin əmək haqqı 1,7 dəfə, 31-60-cı yerləri tutan müəllimlərin əmək haqqı 1,5 dəfə, 61-100-cü yerləri tutan müəllimlərin əmək haqqı isə 1,2 dəfə.
Hər müəllim müəyyən bir kafedra və fakültəyə aid olduğundan sistem onların illik xidməti fəaliyyət ballarına uyğun olaraq UNEC üzrə kafedra və fakültələrin də reytinq siyahılarını hazırlayır. Reytinq siyahılarında qeyri-qənaətbəxş nəticə göstərənlərin təkmilləşdirilməsi nəzərdə tutulur.

Зарплата преподавателей UNEC, занявших 1-10-места в рейтинговом списке будет повышена в 2 раза
11-го ноября в Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) было проведено мероприятие, в связи с применением в университете системы дифференциации заработной платы, основанной на оценке служебной деятельности профессорско-преподавательского состава.
В мероприятии советник ректора Эльшан Багирзаде рассказал о сути системы дифференциации заработной платы. Он заявил о том, что служебная деятельность профессорско-преподавательского состава будет оцениваться на основе объективных критериев, и начисляться дифференциальная заработная плата.
Цель применения данной системы — направить  научно-педагогическую деятельность профессорско-педагогического состава в соответствии с целями развития UNEC. С этой точки зрения применение данной системы в UNEC создаст почву для расширения результативно направленной деятельности, повышения  производительности профессорско-преподавательского состава индивидуально и в форме групп, создания среди них здоровой конкурентной среды и повышения уровня удовлетворенности их работой, обеспечит повышение эффективности и качества учебной, научно-исследовательской и административной деятельности.
Оценка служебной деятельности профессорско-преподавательского состава осуществляется с учетом их деятельности в UNEC в трех основных направлениях – научном, учебном и в направлении саморазвития. В общей оценке – удельный вес научной деятельности составляет 40%, учебной – 40%, в деятельности саморазвития – 20%. На основе 12 критериев, установленных по всем трем направлениям, для каждого преподавателя исчисляется «Годовой балл служебной деятельности преподавателя». Каждый критерий объединяет в себе различные виды деятельности и каждый критерий в общей оценке обладает удельным весом. По списку рейтинга научно-педагогическая деятельность преподавателей по годовому баллу служебной деятельности делится на следующие категории: «отлично», «очень хорошо», «хорошо», «посредственно », «удовлетворительно» и «неудовлетворительно». Научно-педагогическая деятельность преподавателей, у которых «Годовой балл служебной деятельности» ниже 50% от среднего показателя университета, оценивается «неудовлетворительно».
Деятельность профессорско-преподавательского состава будет оцениваться за каждый учебный год. Преподаватели каждый учебный год в соответствующем порядке с интернета введут в систему сведения о своей научно-педагогической деятельности за период 1сентября – 30 июня, и система в вышеуказанном порядке подготовит список рейтинга. Поступление сведений в систему это еще не говорит о принятии их системой. После проверки достоверности данных на основе подтверждающих документов,  Постоянная комиссия по оценке деятельности профессорско-преподавательского состава даст разрешение на принятие их системой.  В случае, если документ, подтверждающий достоверность научно-педагогической деятельности, невозможно ввести в систему в электронной форме, преподаватель представляет оригинал данного документа в секретариат комиссии (в отдел «Человеческие ресурсы» UNEC).
Эта система функционирует в UNEC посредством интеграции с  системой “Eduman”, применяемой в целях электронного управления процессом обучения. Каждый студент в конце семестра войдя в систему из собственного кабинета, заполнит в электронной форме «Анкету оценивания студентами преподавателей», которые преподавали ему в течение семестра. Результаты этого оценивания будут использованы системой в электронной форме при подсчете годового балла деятельности преподавателя.
Предусмотренная, в рамках системы, сумма прибавки к заработной плате преподавателей объявляется в начале года. В зависимости от возможностей университета эта сумма может меняться с каждым годом. Так, соответственно списку рейтинга профессорско-преподавательского состава UNEC, годовой балл служебной деятельности преподавателей,, за 2015-2016 учебный год, у которых средний показатель составит более 50%, заработная плата за 2016-2017 учебный год будет повышаться следующим образом: у преподавателей, находящихся по рейтингу на 1-10 местах в 2 раза, 11-30 местах в 1,7, 31-60 местах в 1,5, а в 61-100 местах — 1,2 раза.
Ввиду того, что каждый преподаватель относится к определенной кафедре и факультету соответственно их годовому баллу служебной деятельности, система подготовит также список рейтинга кафедр и факультетов по UNEC. Предусматривается совершенствование преподавателей, показавших по рейтинговому списку неудовлетворительный результат.
В мероприятии профессорско-преподавательскому составу были розданы «памятки». Было заявлено, что мероприятия по информированию профессорско-преподавательского состава будут проводиться и в других учебных зданиях университета.