Rusiya ali məktəbləri UNEC-lə əlaqələri genişləndirir
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) İqtisadi nəzəriyyə kafedrasının dosenti Xankişi Xankişiyev Ural Federal Universitetinin dəvəti ilə Rusiyanın Yekaterinburq şəhərində keçirilən beynəlxalq elmi-praktiki konfransda iştirak edib. Konfrans “Sənaye aqlomerasiyalarının təhlükəsizliyinin tibbi-sosioloji və psixoloji aspektləri” mövzusuna həsr olunub. X.Xankişiyev konfransda “İctimaiyyətlə əlaqələrin müasir texnologiyalarının inkişafı şəraitində sosial cavabdehliyin funksiyası” mövzusu ilə çıxış edib.
Konfrans çərçivəsində UNEC nümayəndəsi Ural Dövlət İqtisad Universitetinin rektoru, professor Silin Yakov Petroviçlə görüşüb. Hər iki universitet arasında əməkdaşlıq əlaqələri müzakirə edilib və UNEC-in rektoru professor Ədalət Muradova əməkdaşlıq haqqında rəsmi məktub ünvanlanıb.
Ural Dövlət Tibb Universitetinin rektoru, professor Kutepov Serqey Mixayloviçlə görüşdə neyroiqtisadiyyat və UNEC-in texnoloji fakultələri ilə sağlam qida – sağlam həyat istiqamətində birgə elmi tədqiqatlar aparılması haqqında müzakirələr aparılıb. UNEC rektoruna əməkdaşlıqla bağlı rəsmi məktub göndərilib.
Ural Federal Universitetinin rektoru Viktor Anatolyeviç Kokşarov və Macarıstanın Semmelvais Universitetinin Sosiologiya İnstitutunun direktoru, professor Beata David də UNEC-lə təhsil, nəzəri və fundamental elmlər sahəsində əməkdaşlıq etməkdə, birgə forumların keçirilməsində maraqlı olduqlarını bildiriblər.
Konfranda Azərbaycanla yanaşı, Polşa, Macarıstan və Rusiya ali məktəblərinin nümayəndələri də iştirak edib. Konfransın açılışı Avropanın 15 ölkəsində canlı yayımlanıb.

Higher Schools of Russia expands Relations with UNEC
Assistant Professor of the Department Economic Theory of Azerbaijan State University of Economics (UNEC) Khankishi Khankishiyev has taken part in the International Scientific-practical Conference held in Yekaterinburg of Russia with the invitation of Ural Federal University. The conference was on “Medical and Sociological Aspects of Industrial Agglomerations Security”. K.Khankishiyev has made a speech on “Public relations and social responsibility functions in the development of modern technologies”.
During the conference, representatives of UNEC Ural State Economic University, Professor Yakov Silin met with Petrovic. We discuss cooperation between the two universities and the rector of the Justice UNEC she sent an official letter of cooperation.
Rector of Ural State Medical University, Professor Sergei Mikhailovich Kutepov meeting with the economic and technological faculties UNEC’s a healthy food – healthy life on the line to carry out joint research has been discussed. UNEC sent an official letter to the rector related with cooperation.
Ural Federal University Viktor Anatolyevich Koksarov and Hungarian director of the Institute of Sociology of the University of Semmelvais Professor Beata David with UNEC also educational, theoretical and cooperation in the field of basic sciences, have expressed interest in holding joint forums.
Along with Azerbaijan, the representatives of the higher schools of Poland, Hungary and Russia have taken part in the conference. Opening of the conference was broadcast in 15 countries of the Europe.