Professor Yevgeniya Şubenkova: “UNEC-in təcrübəsindən yararlanmaq lazımdır”
1-DSC_7855Plexanov adına Rusiya İqtisad Universitetinin Təhsilin İnkişafı üzrə Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru, professor Yevgeniya Şubenkova UNEC-də olub.
UNEC-də “Təhsilin sosial-iqtisadi inkişafda rolu” mövzusunda keçirilən beynəlxalq elmi-praktiki konfrans çərçivəsində Azərbaycana gələn xanım Şubenkova universitetin Beynəlxalq əlaqələr və proqramlar üzrə prorektoru, dosent Şahin Bayramov ilə görüşüb. Y.Şubenkova UNEC-lə tanışlıqdan məmnun olduğunu bildirib. Universitetdə tətbiq olunan yenilikləri yüksək qiymətləndirən rusiyalı professor Elektron Universitet Modeli, differensial əməkhaqqı sisteminin mükəmməlliyindən danışıb: “Elektron universitet layihəsi çərçivəsində tətbiq olunan elektron jurnal, müəllim və tələbələrin şəxsi kabineti, elektron tribuna tədris prosesini daha da asanlaşdırır. Sistem vasitəsilə tələbələr müəllimlərin reytinqini də müəyyənləşdirə bilir, eyni zamanda tədris prosesini qiymətləndirmək imkanı əldə edir. Bütün bunlar tədrisin keyfiyyətinin artırılmasına birbaşa təsir edən amillərdir. İmtahanların müasir texnologiyalarla, mərkəzləşdirilimiş qaydada aparılması da şaffaflıq və operativliyin təmin edilməsi baxımından əvəzsizdir.
Müəllimlərin stimullaşdırılması üçün UNEC-in məhsulu olan differensial əmək haqqı sistemi də öz unikallığı ilə seçilir. Fikrimcə, istər elmi, istər tədris fəaliyyətlərini, istərsə də özünüinkışafını artırmaları, təkmilləşdirmələri üçün müəllimləri stimullaşdıran daha mükəmməl sistem ola bilməz. Biz uzun müddətdir Plexanov adına Rusiya İqtisad Universitetində eyni sistemi qurmaq istəyirik. Gördüklərimdən sonra deyə bilərəm ki, bizim neçə illərdir etməyə çalışdıqlarımızı UNEC qısa bir müddətdə uğurla reallaşdırıb. Təhsilin keyfiyyətinə birbaşa təsir edən layihələrin belə operativliklə və müvəffəqiyyətlə tətbiq edilməsində UNEC-in təcrübəsindən yararlanmaq lazımdır”.
Azərbaycan barədə təəssüratlarını bölüşən qonaq ölkədə mövcud olan əmin-amanlıq və iqtisadi-siyasi sabitlik şəraitindən danışıb: “Bir çox postsovet respublikaları hələ də XX əsrin sonlarının “yenidənqurma” fəsadlarından tam qurtulmadıqları halda, dahi şəxsiyyət Heydər Əliyev Azərbaycanı tez bir zamanda bu fəsadlardan xilas etdi. Məncə, Azərbaycan xalqının bəxti gətirib ki, belə bir Lideri olub. Ümumiyyətlə, əminliklə deyə bilərəm ki, Lider sarıdan Azərbaycanın bəxti daima gətirir. Çünki hazırda İlham Əliyev atası, dahi siyasətçi Heydər Əliyevin siyasətini uğurla davam etdirir. Bakıda olduğum müddətdə müşahidələrim bunu deməyə əsas verir. Hava limanına endiyimiz andan etibarən qarşılaşdığımız abu-hava, yüksək xidmət mədəniyyəti, insanların gülərüzlüyü Azərbaycan haqqında yüksək təəssürat yaradır. Ölkəniz həqiqətən də çox gözəldir. Burada istər modern üslubda, istərsə də qədimilik baxımından möhtəşəm tikililər var. Alov qüllələri, Heydər Əliyev Mərkəzi, Xalça Muzeyi, Qız qalası, İçərişəhər, eləcə də UNEC-in binası müasirliklə qədimliyin sintezidir”.
Görüşdə Plexanov adına Rusiya İqtisad Universiteti ilə UNEC arasında əməkdaşlığın növbəti mərhələsi də müzakirə edilib. Qonaq fakültələr və bir sıra ixtisaslar üzrə tədris proqramlarının uzlaşdırılmasından sonra ikili diplomlar haqqında razılığın əldə olacağına əminliyini bildirib.

Российский профессор: «Нужно перенять опыт UNEC»
Директор Научно-исследовательского института по развитию науки Российского экономического университета имени В.Г.Плеханова, профессор Евгения Шубенкова посетила UNEC.
Госпожа Шубенкова, прибывшая в Азербайджан в рамках состоявшейся в UNEC международной научно-практической конференции «Роль образования в социально-экономическом развитии», встретилась с проректором по международным связям и программам, доцентом Шахином Байрамовым.  Е.Шубенкова выразила удовлетворение по поводу пребывания в UNEC. Российский профессор высоко оценив новшества, применяемые в университете, отметила о совершенстве модели Электронного университета, системы дифференциальной заработной платы: «Электронный журнал, личные кабинеты преподавателя и студента, электронная трибуна, применяемые в рамках проекта Электронный университет еще больше упрощают учебный процесс. Посредством системы студенты имеют возможность оценить преподавателей, в то же время учебный процесс.  Все эти факторы способствуют повышению качества обучения. Проведение экзаменов централизованно, на основе современных технологий является неоценимой с точки зрения прозрачности и объективности.
Система дифференциальной заработной платы,  стимулирующая преподавателей, также отличается своей уникальностью. Считаю, что более совершенной системы, стимулирующей научную, учебную деятельность, саморазвитие преподавателей, быть не может. Мы уже в течение долгого времени стараемся создать такую же систему в Российском экономическом университете имени В.Г.Плеханова. После всего увиденного могу сказать, то, что мы старались сделать вот уже несколько, UNEC реализовал за короткое время.  В оперативном и успешном применении проектов, непосредственно, влияющих на качество обучения, нужно перенять опыт  UNEC.
Поделившись впечатлениями об Азербайджане, отметила о политико-экономической стабилльности в стране: «В то время как многое постсоветские республики еще не оправились от последствий «перестройки» конца XX века, выдающийся гений Гейдар Алиев за короткое время  спас Азербайджан от этих последствий.  Считаю, что азербайджанскому народу очень повезло, что у него такой Лидер. В целом могу  сказать по ряду лидеров Азербайджану всегда везет. Потому что в настоящее время Ильхам Алиев успешно продолжает политику своего отца. Говорить об этом позволяет мне все увиденное в Баку. Атмосфера,  которая окружала нас с момента приземления в аэропорту, высокая культура обслуживания, доброжелательность людей создает самые лучшие впечатления об Азербайджане. Здесь высочайшие сооружения, построенные  как в современном, так  и в древнем стиле. Башни пламени, Центр Гейдара Алиева, Музей ковров, Девичья башня, Ичеришехер, а также здание UNEC являются синтезем современности и дрвности».
На встрече обсуждался вопрос очередного этапа сотрудничества между Российским экономическим университетом имени В.Г.Плеханова и UNEC.  Гость после согласования учебных планов факультетов и ряда специальностей выразила уверенность о получении соглашении по двойному диплому.