Professor Yevgeniya Şubenkova: “UNEC-in təcrübəsindən yararlanmaq lazımdır”
1-DSC_7855Plexanov adına Rusiya İqtisad Universitetinin Təhsilin İnkişafı üzrə Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru, professor Yevgeniya Şubenkova UNEC-də olub.
UNEC-də “Təhsilin sosial-iqtisadi inkişafda rolu” mövzusunda keçirilən beynəlxalq elmi-praktiki konfrans çərçivəsində Azərbaycana gələn xanım Şubenkova universitetin Beynəlxalq əlaqələr və proqramlar üzrə prorektoru, dosent Şahin Bayramov ilə görüşüb. Y.Şubenkova UNEC-lə tanışlıqdan məmnun olduğunu bildirib. Universitetdə tətbiq olunan yenilikləri yüksək qiymətləndirən rusiyalı professor Elektron Universitet Modeli, differensial əməkhaqqı sisteminin mükəmməlliyindən danışıb: “Elektron universitet layihəsi çərçivəsində tətbiq olunan elektron jurnal, müəllim və tələbələrin şəxsi kabineti, elektron tribuna tədris prosesini daha da asanlaşdırır. Sistem vasitəsilə tələbələr müəllimlərin reytinqini də müəyyənləşdirə bilir, eyni zamanda tədris prosesini qiymətləndirmək imkanı əldə edir. Bütün bunlar tədrisin keyfiyyətinin artırılmasına birbaşa təsir edən amillərdir. İmtahanların müasir texnologiyalarla, mərkəzləşdirilimiş qaydada aparılması da şaffaflıq və operativliyin təmin edilməsi baxımından əvəzsizdir.
Müəllimlərin stimullaşdırılması üçün UNEC-in məhsulu olan differensial əmək haqqı sistemi də öz unikallığı ilə seçilir. Fikrimcə, istər elmi, istər tədris fəaliyyətlərini, istərsə də özünüinkışafını artırmaları, təkmilləşdirmələri üçün müəllimləri stimullaşdıran daha mükəmməl sistem ola bilməz. Biz uzun müddətdir Plexanov adına Rusiya İqtisad Universitetində eyni sistemi qurmaq istəyirik. Gördüklərimdən sonra deyə bilərəm ki, bizim neçə illərdir etməyə çalışdıqlarımızı UNEC qısa bir müddətdə uğurla reallaşdırıb. Təhsilin keyfiyyətinə birbaşa təsir edən layihələrin belə operativliklə və müvəffəqiyyətlə tətbiq edilməsində UNEC-in təcrübəsindən yararlanmaq lazımdır”.
Azərbaycan barədə təəssüratlarını bölüşən qonaq ölkədə mövcud olan əmin-amanlıq və iqtisadi-siyasi sabitlik şəraitindən danışıb: “Bir çox postsovet respublikaları hələ də XX əsrin sonlarının “yenidənqurma” fəsadlarından tam qurtulmadıqları halda, dahi şəxsiyyət Heydər Əliyev Azərbaycanı tez bir zamanda bu fəsadlardan xilas etdi. Məncə, Azərbaycan xalqının bəxti gətirib ki, belə bir Lideri olub. Ümumiyyətlə, əminliklə deyə bilərəm ki, Lider sarıdan Azərbaycanın bəxti daima gətirir. Çünki hazırda İlham Əliyev atası, dahi siyasətçi Heydər Əliyevin siyasətini uğurla davam etdirir. Bakıda olduğum müddətdə müşahidələrim bunu deməyə əsas verir. Hava limanına endiyimiz andan etibarən qarşılaşdığımız abu-hava, yüksək xidmət mədəniyyəti, insanların gülərüzlüyü Azərbaycan haqqında yüksək təəssürat yaradır. Ölkəniz həqiqətən də çox gözəldir. Burada istər modern üslubda, istərsə də qədimilik baxımından möhtəşəm tikililər var. Alov qüllələri, Heydər Əliyev Mərkəzi, Xalça Muzeyi, Qız qalası, İçərişəhər, eləcə də UNEC-in binası müasirliklə qədimliyin sintezidir”.
Görüşdə Plexanov adına Rusiya İqtisad Universiteti ilə UNEC arasında əməkdaşlığın növbəti mərhələsi də müzakirə edilib. Qonaq fakültələr və bir sıra ixtisaslar üzrə tədris proqramlarının uzlaşdırılmasından sonra ikili diplomlar haqqında razılığın əldə olacağına əminliyini bildirib.

The Russian Professor: “It is necessary to benefit from UNEC’s experience”
Director of the Scientific-research Institute on Development of Education of the Russian University of Economics named after Plekhanov, Professor Yevgeniya Shubenkova visited UNEC.
Ms Shubenkova who made a trip to Azerbaijan within the International Scientific-practical Conference on “The Role of Education in Socio-economic Development” met with the Vice-rector for International Affairs and Programs, Associate Professor Shahin Bayramov. Y.Shubenkpova expressed satisfaction of becoming familiar with UNEC. Highly appreciating the novelties applied at the University, the Russian Professor spoke about the perfection of the Electronic University Model and Differential Salary System: “The electronic register, teacher’s and student’s personal cabinet and the e-stands applied within the Electronic University facilitate the teaching process. Students are able to define teachers’ rating and get a chance of assessing the training process. All these are the factors that make impact to the quality of teaching. Conduct of exams within the centralized and up-to-date technologies is also peerless in terms of ensuring objectivity and transparency.
UNEC’s brand the Differential Salary System which is applied to stimulate teaching staff is also distinguished by uniqueness. I suppose, there cannot be more perfect system which stimulates either scientific, teaching performances of self-development factors. We are trying to establish the same system at the Russian University of Economics for a long period of time. I can say of my observations that UNEC has realized the affairs we are trying to conduct within a short period of time. It is necessary to benefit from UNEC’s experience in applying the projects affecting directly to the quality of education operatively and successfully.”
Sharing her impressions about Azerbaijan, the guest spoke about the tranquility and economic and political stability conditions existing in the country: “In case when a lot of post-soviet republics haven’t yet escaped from the consequences of the “reconstruction” of the late XX century, a genius personality Heydar Aliyev saved Azerbaijan from its complications. I think, people of Azerbaijan are fortunate that had such a leader. In general, I can say with certainty that Azerbaijan is always lucky in terms of possessing leader. Because today, Ilham Aliyev successfully continues his father, prominent politician Heydar Aliyev’s the policy. My observations within the period of my visit in Baku give me the ground to say that. The atmosphere, high service and people’s affability beginning from the moment we took off at the airport leaves high impression about Azerbaijan. Your country is really beautiful. There are a lot of constructions which are both modern and ancient. Flame Towers, the Heydar Aliyev Center, Carpet Museum, Maiden Tower, Icherisheher and UNEC’s building are the synthesis of modernity and antiquity.
The next stage of the cooperation between the Russian University of Economics and UNEC has been discussed within the meeting. The guest expressed confidence about achieving agreement on dual diploma after the adaptation of some majors and curricula and faculties.