Rusiyanın Ali İqtisad Məktəbi ADİU-da olimpiada keçirib
Fevralın 14-15-də Rusiya Federasiyasının Ali İqtisad Məktəbi (Elmi Tədqiqat Universiteti) (AİM) Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (ADİU) olimpiada keçirib.
Olimpiadanın açılışında ADİU-nun rektoru, professor Ədalət Muradov və Təhsil Nazirliyinin sektor müdiri Sülhəddin Gözəlov iştirak edib. Bildiriblər ki, olimpiada AİM-in magistraturasında təhsil almaq istəyən xarici ölkə (əsasən MDB və Baltikyanı ölkələr) vətəndaşları olan tələbələr və məzunlar arasında, eyni vaxtda 12 ölkənin 36 şəhərində keçirilir. Qaliblər və mükafatçılar AİM-in magistraturasına imtahansız qəbul olunmaqla, ödənişsiz və təqaüd almaqla təhsil almaq hüququ qazanacaqlar.
3510 nəfərin iştirak etdiyi olimpiadaya Azərbaycandan 50 tələbə  qatılıb. Onlardan 45 nəfəri ADİU-nun tələbəsidir. Olimpiada əsasən iqtisadiyyat, menecment, maliyyə, dünya iqtisadiyyatı, biznes-informatika, riyaziyyat, dövlət idarəetməsi, elektronika, psixologiya istiqamətlərini əhatə edib.
Olimpiadanın təşkil edilməsi üçün Bakıya gələn AİM-in professoru M.Plotnikov ADİU müəllimləri və tələbələri üçün menecment üzrə master-klass da keçib.
Qeyd: ADİU ilə Rusiya Federasiyasının Ali İqtisad Məktəbi (Elmi Tədqiqat Universiteti) arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi istiqamətində müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. Hazırda iki universitet arasında potensial əməkdaşlıq istiqamətləri üzrə konkret məsələlərin razılaşdırılması, eləcə də bu məsələləri özündə əks etdirəcək əməkdaşlıq sazişinin layihəsi üzərində iş aparılır.

The Higher School of Economics of Russia held an Olympiad at ASUE
The Higher School of Economics of Russia held an Olympiad at the Azerbaijan State University of Economics on February 14-15.
Rector of ASUE, Professor Adalat Muradov and Head of the Ministry of Education Sector Sulheddin Gozalov took part at the opening of the Olympiad. It was noted that the Olympiad was being held in 36 cities of 12 countries at the same time (especially CIS and Baltic countries) among the citizens and graduates of foreign countries students who require gettingthe graduate education at the HSE. Winners and awardees will get the right of getting the graduate education at the HSE free of charge and receiving the Scholarship.
50 students from Azerbaijan joined the Olympiad which was attended by 3510 people. 45 of them are ASUE’s students. The Olympiad mainly covered Economics, Management, Finance, World Economy, Business and Informatics, Mathematics, State Management, Electronics, Psychology.
The Professor of the HSE, Professor M. Plotnikov who had visited Baku to hold the Olympiad conducted Master-Class to the teaching and students staffs of ASUE.
Note: Appropriate measures are implemented in the direction of developing the cooperation between ASUE and the Higher School of Economics of Russia. Currently, the job on potential cooperation on specific areas between the two Universities and the project reflecting these areas are being prepared.