Rusiyanın Ali İqtisad Məktəbi ADİU-da olimpiada keçirib
Fevralın 14-15-də Rusiya Federasiyasının Ali İqtisad Məktəbi (Elmi Tədqiqat Universiteti) (AİM) Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (ADİU) olimpiada keçirib.
Olimpiadanın açılışında ADİU-nun rektoru, professor Ədalət Muradov və Təhsil Nazirliyinin sektor müdiri Sülhəddin Gözəlov iştirak edib. Bildiriblər ki, olimpiada AİM-in magistraturasında təhsil almaq istəyən xarici ölkə (əsasən MDB və Baltikyanı ölkələr) vətəndaşları olan tələbələr və məzunlar arasında, eyni vaxtda 12 ölkənin 36 şəhərində keçirilir. Qaliblər və mükafatçılar AİM-in magistraturasına imtahansız qəbul olunmaqla, ödənişsiz və təqaüd almaqla təhsil almaq hüququ qazanacaqlar.
3510 nəfərin iştirak etdiyi olimpiadaya Azərbaycandan 50 tələbə  qatılıb. Onlardan 45 nəfəri ADİU-nun tələbəsidir. Olimpiada əsasən iqtisadiyyat, menecment, maliyyə, dünya iqtisadiyyatı, biznes-informatika, riyaziyyat, dövlət idarəetməsi, elektronika, psixologiya istiqamətlərini əhatə edib.
Olimpiadanın təşkil edilməsi üçün Bakıya gələn AİM-in professoru M.Plotnikov ADİU müəllimləri və tələbələri üçün menecment üzrə master-klass da keçib.
Qeyd: ADİU ilə Rusiya Federasiyasının Ali İqtisad Məktəbi (Elmi Tədqiqat Universiteti) arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi istiqamətində müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. Hazırda iki universitet arasında potensial əməkdaşlıq istiqamətləri üzrə konkret məsələlərin razılaşdırılması, eləcə də bu məsələləri özündə əks etdirəcək əməkdaşlıq sazişinin layihəsi üzərində iş aparılır.

Российская Высшая школа экономики провела в АГЭУ олимпиаду
На открытии олимпиады приняли участие  ректор АГЭУ, профессор Адалят Мурадов и заведующий сектором Министерства образования Сульхаддин Гезалов. Они отметили, что олимпиада проводится среди студентов и выпускников, являющихся гражданами иностранных государств, которые хотят получить образование в магистратуре ВШЭ, а также в 36 городах 12 стран. Победившие и награжденные получат возможность зачисления в магистратуру ВШЭ без экзаменов, право учиться без оплаты и получая стипендию.
На олимпиаде, где участвовали 3510 человек, из Азербайджана было 50 человек. Из них 45 человека  — студенты АГЭУ. Олимпиада охватывала экономику, менеджмент, финансы, мировую экономику, бизнес-информатику, математику, государственное управление, электронику, психологию.
Прибывший в Баку для организации олимпиады профессор ВШЭ М.Плотников также  провел для преподавателей и студентов АГЭУ мастер-класс по менеджменту.
Примечание: В направлении развития сотрудничества между АГЭУ и НИУ ВШЭ осуществляются соответствующие мероприятия. В настоящее время ведется работа по согласованию конкретных вопросов по потенциальным направлениям сотрудничества между двумя университетами, а также над проектом договора о сотрудничестве, который будет отражать в себе эти задачи.