Şəhid atası: “Övladımın şəhidliyi mənə minlərlə oğul qazandırdı”
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində aprel şəhidi, UNEC-in məzunu Mahir Mirzəyevin xatirəsi anılıb.
UNEC-in İqtisadiyyat fakültəsində keçirilən tədbirdə şəhidin müəllimləri, dostları, döyüş yoldaşları və ailə üzvləri iştirak ediblər.
Öncə torpaqlarımızın azadlığı uğrunda canından keçən bütün şəhidlərin ruhu bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Şəhid məzunun tələbəlik dövründən bəhs edən İqtisadiyyat fakültəsinin dekanı, dosent Asiman Quliyev Mahirin məsuliyyətli, çalışqan olmaqla yanaşı, eyni zamanda vətənpərvərliyi ilə hamının sevimlisinə çevrildiyini qeyd edib. Millət vəkili, UNEC-in “Qiymət və qiymətləndirmə” kafedrasının müdiri, professor Xanhüseyn Kazımlı xalqımızın vətənin bütövlüyü, azadlığı uğrunda canından keçmiş qəhrəman övladlarına həmişə dəyər verdiyini, şəhidlərimizin xatirəsinin qəlbimizdə daim yaşayacağını vurğulayıb. O, UNEC ailəsinin Mahir kimi qəhrəmanlarla qürur duyduğunu bildirib.
M.Mirzəyevin atası Sabir Mirzəyev oğlunun gənc yaşda dünyadan köçməsini faciə hesab etsə də, onun vətən uğrunda şəhid olmasını qürurverici məqam adlandırıb. Mahirin şəhidliyinin ona minlərlə oğul qazandırdığını deyən S.Mirzəyev Lələtəpə yüksəkliyinin işğaldan azad edilməsi uğrunda Mahirlə birlikdə şəhid olanların açdığı zəfər yolunun xalqımızın tarixinə şərəflə yazıldığını vurğulayıb.
UNEC-in I kurs magistri, şəhidin bacısı Aygül Mirzəyeva, Mahirin qrup yoldaşları və döyüşçü dostları onunla bağlı xatirələrini bölüşüb, dostlarının həyata keçməyən arzularının bu gün onların əməllərində yaşadığını bildiriblər. Tədbirdə Mahirin tələbəlik illərindən hazırlanan videoçarx nümayiş etdirilib.
Qeyd edək ki, Mahir Mirzəyev 2015-ci ildə UNEC-in İqtisadiyyat fakültəsindən məzun olaraq, hərbi xidmətə yollanıb. Mahir 2016-cı ildə, aprel döyüşlərində cəbhənin Tərtər rayonu istiqamətində qəhrəmanlıqla şəhid olub. O, aprelin 9-da torpağa tapşırılıb.

Отец шехида: «Потеряв сына, я приобрел тысяча сыновей»
В Азербайджанском государственном экономическом университете почтена память шехида апрельских боев, выпускника UNEC Махира  Мирзоева.
В мероприятии, состоявшемся на факультете Экономики UNEC, приняли участие преподаватели, друзья, товарищи по службе и члены семьи шехида.
Вначале минутой молчания была почтена светлая память всех шехидов, пожертвовавших жизнью во имя защиты своих земель. Декан факультета Экономики, доцент Асиман Гулиев рассказывая о шехиде-выпускнике, отметил, что Махир был ответственным, трудолюбивым, в то же время у него было сильно развито чувство патриотизма. Он превратился во всеобщего любимца.  Депутат, заведующий кафедрой «Цена и оценка» UNEC, профессор Хангусейн Казымлы подчеркнул, что высоко ценит героев, которые во имя целостности, свободы  родины пожертвовали своей жизнью, чья память о них вечно будет жить в сердцах.   Он отметил, что семья UNEC гордится такими героями как Махир.
Несмотря на то, что отец М.Мирзоева Сабир Мирзоев уход из жизни сына в молодом возрасте считает трагедией,  он об этом говорит с чувством гордости. С.Мирзоев отметил, что потеряв сына,  он приобрел тысяча сыновей, которые вместе с Махиром на вершине Лелетепе став шехидами, открыли путь победы, с честью вписавшийся в историю нашего народа
Магистр 1 курса UNEC, сестра шехида Айгюль Мирзоева, товарищи по группе и боевые друзья Махира поделились воспоминаниями о нем. На мероприятии был продемонстрирован видеоролик о студенческой жизни Махира.
Следует отметить, что Махир Мирзоев окончив в 2015 году факультет Экономики UNEC, отправился на военную службу. В 2016 году Махир героически стал шехидом в апрельских боях в направлении Тертерского района. 9 апреля его тело было предано земле.