Şəhid Teymur Məcidzadəni ehtiramla yad edirik: “O bizə bir ömürlük qürur qoyub getdi”
UNEC Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri Rüfət Süleymanlı və tələbələr Vətən müharibəsində şəhid olan Teymur Məcidzadənin məzarını ziyarət edərək, məzarı önünə gül dəstələri düzüblər, əziz xatirəsini ehtiramla yad ediblər.
Sonra tələbələr şəhidin ailəsinə baş çəkiblər. Görüşdə Teymurun anası Yasəmən xanıma oğlu haqqında xatirələrini bölüşüb, onun qısa, lakin şərəfli həyat yolundan danışıb: “Teymur çox ailəcanlı, zarafatcıl, mehriban övlad idi, hər dəfə evə gələndə üzündən təbəssüm əskik olmazdı. Müharibədə olanda da zəng edirdi, zarafatlarından qalmırdı, əhvalı həmişə yüksək olurdu. Mənim ona göstərdiyim qayğını o, öz əsgərlərinə göstərirdi. O bizə bir ömürlük qürur qoyub getdi. Vətən torpağında əbədiyyətə qovuşdu igidim”.
Tələbələr Teymurun otağını da ziyarət ediblər. Otaqda şəhidin hərbi geyimləri, diplomları, şəkilləri, hətta cibində qalan son pulu belə sərgilənmişdi.
Görüşdə Teymurun çox sevdiyi bacısı qızı 7 yaşlı Mehrinin dayısı üçün yazdığı şeiri söyləməsi hamıya duyğulu anlar yaşadır:
“Əsgərlər qayıdırlar, yolunu gözləyirəm.
Hamı sevinir gülür, sevinmək istəyirəm.
Nənəm, anam qəmlidi, “ağlamayın”, deyirəm.
Gələcək inanıram, o, ulduzumdur, ayımdır.
Qoy tansın kainat, Teymur mənim dayımdır”.
Görüşdə UNEC Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri Rüfət Süleymanlı THİK-in Fəxri Fərmanını şəhidin ailəsinə təqdim edib. Bildirib ki, Teymur Məcidzadənin əziz xatirəsi hər birimizin qəlbində əbədi olaraq yaşayacaqdır.
28 illik ömrün tarixçəsi
Teymur Məcidzadə 1992-ci il oktyabrın 10-da Füzuli rayonunun Gecəgözlü kəndində anadan olub. 1993-cü ildə Füzuli rayonunun Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğal edilməsindən sonra Teymurun ailəsi Bakı şəhərinə köçür. T.Məcidzadə 2010-2014-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Dünya iqtisadiyyatı fakültəsində təhsil alır və yüksək göstəricilərlə məzun olur.
Sərhəd qoşunları tərkibində əsgəri xidmətini başa vurduqdan sonra, hərbi hissədə qulluq etməyi qarşısına məqsəd qoyur. Ordu hissəsində zabit kimi xidmət edir, baş leytenant rütbəsinə qədər yüksəlir. II Qarabağ müharibəsində Teymur Məcidzadə öz doğulduğu kəndə yollanır. Teymurun Azərbaycan xəritəsini mükəmməl bilməyi, ona döyüş mövqelərini düzgün seçməyə şərait yaradırdı. Baş leytenant Teymur Məcidzadə ağıllı və düşüncəli tədbirləri, yiyələndiyi hərbi biliklərini inamla tətbiq etməsi nəticəsində taborun 104 nəfər əsgərini mühasirədən çıxararaq, tamamilə itkisiz Şuşa istiqamətində yeni döyüş mövqeyini tutmasına nail oldu.
2020-ci il 9 noyabr tarixində Vətən müharibəsinin 43-cü günündə, Şuşanın alınmasına saatlar qalmış, Xocavənd-Şuşa uğrunda gedən döyüşlərdə Teymur Məcidzadə qəhrəmancasına şəhid olur.
III Fəxri Xiyabanda dəfn olunur.
Ölümündən sonra “Vətən uğrunda”, “Cəbrayılın azad olunmasına görə”, “Füzulinin azad olunmasına görə”, “Şuşanın azad olunmasına görə”, “Hərbi xidmətlərə görə”  medalları ilə təltif edilib.

We honor martyr Teymur Majidzadeh: “He left us with pride for a lifetime”
Chairman of the UNEC Student Trade Union Committee Rufat Suleymanli and students visited the grave of Teymur Majidzadeh, who was martyred in the Patriotic War, laid flowers in front of the grave, and paid tribute to his dear memory.
Then the students visited the martyr’s family. At the meeting, Teymur’s mother Yaseman shared her memories about her son and told about his short but honorable life path: “Teymur was a very family-oriented, funny, kind son, every time he came home, he always had a smile on his face. Even when he was in the war, he called, never stopped joking, his mood was always high. He took care of his soldiers as I took care of him. He left us a lifetime of pride. “My boy has found eternity in the land of his homeland.”
Students also visited Teymur’s room. The martyr’s military uniforms, diplomas, pictures, and even the last money left in his pocket were exhibited in the room.
At the meeting, Teymur’s beloved niece, 7-year-old Mehri, recited a poem written for her uncle, giving everyone emotional moments:
“The soldiers are coming back, I am waiting for their way.
Everyone is happy and laughing, I want to be happy.
My grandmother and mother are sad, I say “don’t cry”.
I believe in the future, it is my star, my moon.
Let the universe know, Teymur is my uncle.”
At the meeting, Chairman of UNEC Student Trade Union Committee Rufat Suleymanli presented the Honorary Decree of THIK to the martyr’s family. He said that the dear memory of Teymur Majidzadeh will live forever in the hearts of each of us.
28 years of life history
Teymur Majidzadeh was born on October 10, 1992, in the village of Yeghegozlu, Fuzuli district. In 1993, after the occupation of Fuzuli region by the Armenian armed forces, Teymur’s family moved to Baku city. In 2010-2014, T. Majidzade studied at the Faculty of World Economy of the Azerbaijan State University of Economics and graduated with high marks.
After completing his military service in the border troops, he aims to serve in the military unit. He serves as an officer in the army, rising to the rank of first lieutenant. During the Second Karabakh War, Teymur Majidzade goes to his native village. Teymur’s perfect knowledge of the map of Azerbaijan allowed him to choose the right battle positions. Senior Lieutenant Teymur Majidzade, as a result of his smart and thoughtful actions and confident application of his acquired military knowledge, managed to get 104 soldiers of the battalion out of the siege and take a new combat position in the direction of Shusha without any losses.
On November 9, 2020, on the 43rd day of the Patriotic War, hours before the capture of Shusha, Teymur Majidzade was heroically martyred in the battles for Khojavend-Shusha.
He is buried in III Fakhri Khiyaban.
After his death, he was awarded the medals “For the Fatherland”, “For the liberation of Jabrayil”, “For the liberation of Fuzuli”, “For the liberation of Shusha”, “For military services”.