“SOCAR Capital” və UNEC konfrans keçirib
Aprelin 14-də Təhsil Nazirliyi, “SOCAR Capital” şirkəti və UNEC-in birgə təşkilatçılığı ilə “Qlobal kapital bazarları və Azərbaycanda bu sahədəki yeniliklər” mövzusunda konfrans keçirilib.
Konfransda UNEC, “SOCAR Capital” və Bakı Fond Birjasının (BFB) rəhbərliyi və mütəxəssisləri, eləcə də UNEC tələbələri iştirak edib. Konfransın təşkilində məqsəd Azərbaycanda iqtisadiyyat və maliyyə sahələrində mütəxəssislərin hazırlandığı əsas təhsil ocağı olan Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) tələbələrinə qlobal kapital bazarı və Azərbaycanın qiymətli kağızlar bazarındakı mövcud vəziyyət haqqında məlumat vermək, eləcə də ölkənin ən böyük şirkəti olan SOCAR-ın qiymətli kağızlarla əlaqəli əməliyyatları ilə tanış etmək olub.
Təqdimat tədbirini açıq elan edən UNEC rektorunun müşaviri Elşən Bağırzadə universitetdə təhsilin səviyyəsinin yüksəldilməsi və real iqtisadiyyatın tələblərinə uyğunlaşdırılması üçün görülən işlər barədə məlumat verdi. Bildirildi ki, UNEC müxtəlif beynəlxalq layihələrə qoşulmaqla iqtisadiyyatın ayrı-ayrı sektorları, o cümlədən qiymətli kağızlar və kapital bazarları üçün yüksək səviyyəli mütəxəssislər hazırlamağı hədəfləyir. Belə tədbirlər və tələbələrin mütəxəssislərlə görüşləri isə bu prosesə böyük dəstəkdir.
Tədbirdə təqdimatla çıxış edən SOCAR-ın Kapital bazarları üzrə baş məsləhətçisi və “SOCAR Capital” şirkətinin Məşvərət Şurasının üzvü Əli Ağaoğlu dünyanın kapital bazarları, burada baş verən proseslər, kapital bazarlarının dünya iqtisadiyyatı üçün əhəmiyyəti barədə geniş məlumat verdi. Onun sözlərinə görə, son illər qiymətli kağızlar biznes və dövlətlər üçün vəsaitlərin cəlb olunması baxımından ən mühüm vasitələrdən birinə çevrilib.
SOCAR-ın qiymətli kağızlarla bağlı fəaliyyətinə toxunan Ə.Ağaoğlu SOCAR İstiqrazları, onların buraxılma səbəbi, istiqraz emissiyası üçün görülən işlər barədə məlumat verdi. Bildirdi ki, SOCAR İstiqrazlarının buraxılmasında əsas məqsəd əhalinin indiyədək istifadə etmədiyi vəsaitlərini iqtisadiyyata cəlb etmək və onlara qazanc gətirməkdir. Məhz bu səbəbdən, SOCAR İstiqrazları indiyədək olmayan güzəştli və zəmanətli şərtlərlə buraxılıb. Əhali bu investisiya alətinin üstünlüyünü dərhal hiss edib və hazırda SOCAR İstiqrazları ölkədə ən çox alınıb-satılan qiymətli kağızdır.
Konfransda Bakı Fond Birjasının (BFB) icraçı direktoru Vüqar Namazov Azərbaycanın qiymətli kağızlar bazarının inkişafı və mövcud vəziyyəti barədə təqdimatla çıxış edib. Onun sözlərinə görə, müxtəlif mərhələlərlə inkişaf edən Azərbaycanın kapital bazarında hazırda dünyanın ən qabaqcıl texnoloji sistemlərindən istifadə olunur. V.Namazov BFB-də kapital bazarı ilə bağlı qoyulan tələblər və standartlar, eləcə də birjadakı alətlər və ticarət mexanizmi barədə məlumat verdi. Onun sözlərinə görə, hazırda birjada ən çox alnıb-satılan qiymətli kağızlar məhz SOCAR İstiqrazlarıdır.
Konfransda Əli Ağaoğlunun «Gələcəyin İqtisadiyyatı» mövzusundakı çıxışı tələbələrin böyük marağına səbəb olub. Ekspert bu çıxışında gələcəkdə texnologiya və maliyyə sahələrində baş verəcək yeniliklər və bunların dünya iqtisadiyyatına göstərəcəyi təsirlərə toxunub. Onun sözlərinə görə, yeni texnologiyalar və onların gətirəcəyi dəyişikliklər sadəcə iqtisadi amillərə deyil, həyatımızın bütün sahələrinə toxunaraq, böyük yeniliklərə səbəb olacaq. Ekspert tələbələrə özlərini daha da inkişaf etdirməyi və bu yeniliklərə hazır olmağa tövsiyə etdi. Tələbələr bu çıxışı və çağırışı alqışlarla qarşıladılar.
Konfransda qeyd olundu ki, belə tədbirlər, burada səslənən məlumat və fikirlər həm tələbələrin tədris prosesinə müsbət töhfə verəcək, həm də gələcəkdə əmək fəaliyyətləri zamanı faydalana biləcəkləri mühüm məlumat mənbələrindən birinə çevriləcək.

A Conference by “SOCAR Capital” and UNEC
Ministry of Education, “SOCAR Capital” and UNEC have jointly organized a conference on “Global Capital Markets and Innovations conducted in the field in Azerbaijan” on April 14.
Administration and experts of UNEC, “SOCAR Capital” and Baku Stock Exchange, as well as UNEC students attended the conference. The main purpose to organize the conference is to inform the students of Azerbaijan State University of Economics that is the major higher education institution in the development of specialists in Economics and Finance about the current state of the securities market in Azerbaijan and make them familiar with the biggest company of the country- SOCAR’s operations related with Securities as well.
Making an opening of the event, Advisor to UNEC Rector, Elshan Baghirzade delivered the information about the affairs done to improve the quality of education in the university and to adapt the students to the requirements of real economy. It was said that UNEC targets to develop highly skilled professionals for securities market and different areas of economy by joining various international projects. The kind of events and the meetings with experts support this process.
A General Advisor of SOCAR on Securities Market and member of “SOCAR Capital’s” Advisory Board Ali Aghaoghlu made a presentation about the processes happened here and the significance of capital market for the global economy. According to him, Securities have become one of the most important tools of businesses and states recently.
Touching upon SOCAR’s activities on Securities, A.Aghaoghlu provided the participants with the information about SOCAR bonds, the purposes to issue them and affairs done for bond emission. He said the main purpose to issue SOCAR bond is to involve citizens’ savings in economy and bring them benefit. Therefore, SOCAR issued its bonds in preferential and guaranteed terms ever been. A population immediately felt the preferences of this instrument and at present SOCAR bonds are the most traded security in the country.
An Executive Director of Baku Stock Exchange Vugar Namazov made a presentation on Development of Securities Market in Azerbaijan and its current state. According to him, leading global technology systems are used in Azerbaijan’s capital market, which developed in different stages. V.Namazov delivered the information about the requirements and standards of BSE with capital markets, including tools of the exchange and trade mechanism. He said the most traded securities of the world are SOCAR’s bonds.
Ali Aghaoghlu’s speech on “The Future’s Economy” made within the conference was of great interest by the students. The expert spoke about the innovations to happen in technology and finance, their impact to world economy. According to him, new technologies and the changes brought would affect not only economic factors but also all areas of our lives, cause novelties. The expert recommended the students to develop themselves and be ready for these novelties. Students met this speech and call with applauds.
It was said that the kind of events, information and opinions sounded here would bring fruits to training process and become a source of important information within the students’ labor activities.