“Şuşa ili”nə UNEC töhfəsi – “Xəzinə” sərgisi
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Dizayn məktəbinin müəllimi Aynur Rzayevanın Şuşa ilinə həsr olunan “Xəzinə” adlı rəsm sərgisinın açılışı olub.
Muzey Mərkəzində təşkil olunan sərginin açılışında UNEC rektoru professor Ədalət Muradov, universitetin professor-müəllim heyəti, ölkənin tanınmış mədəniyyət və incəsənət xadimləri, ziyalılar və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Sərginin açılışında çıxış edən rektor Ədalət Muradov gənc müəllim Aynur Rzayevanın rəsm əsərlərinin daha öncə İqtisadi Forumda nümayiş olunduğunu bildirərək, həmin əsərlərin forumda iştirak edən Nobel mükafatı laureatı Aziz Sancarın xüsusi marağına səbəb olduğunu deyib. Müəllif tərəfindən “Bürclərə and olsun ki” adlı əsərin alimə hədiyyə olunduğunu diqqətə çatdırıb. Rektor  Aynur Rzayevanın yüksək pedaqoji keyfiyyətlərindən söz açaraq, onu təbrik edib, yeni-yeni yaradıcılıq uğurları arzulayıb.
Sərgidə iştirak edən tanınmış incəsənət xadimləri rəssamın yaradıcılığından, onun yaratdığı əsərlərin unikallığından söz açıblar, natürmort janrına bu cür fərqli yanaşmanın yeni olduğunu bildiriblər. Xalça mövzusunun silsilə əsərlərin kompozisiyasının dominantına çevrilməsi faktına ilk olaraq Aynur Rzayevanın yaradıcılığında rast gəlindiyini deyiblər.
“Xəzinə” adlı fərdi rəsm sərgisində xalqımızın milli mədəniyyətinin bir parçası olan Azərbaycanın məşhur xalçalarına müraciət olunub. Müəllifin ikisi Şuşa xalçası olmaqla, Şirvan, Quba, Şəki, Bakı, Şabran, Naxçıvan, Qazax, Gəncə xalçaları və natürmort janrını əks etdirən 30 əl işi nümayiş etdirilir.

Вклад UNEC в «Год Шуши» — выставка «Сокровищница»
Состоялось открытие художественной выставки преподавателя Школы дизайна Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) Айнур Рзаевой под названием «Сокровищница», посвященной  Году Шуши.
В открытии выставки, состоявшейся в Центре музея, приняли участие ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов, профессорско-преподавательский состав университета, известные деятели культуры и искусства страны, интеллигенция и другие гости.
Выступивший на открытии выставки ректор Адалат Мурадов отметил, что художественные картины молодого преподавателя Айнур Рзаевой ранее демонстрировались на Экономическом форуме, которые вызвали особый интерес у присутствующего в форуме лауреата Нобелевской премии Азиза Санджара. Было отмечено, что автор свое произведение под названием «Звезда Востока» подарил ученому. Ректор, говоря о высоких педагогических качествах Айнур Рзаевой, поздравил и пожелал ей новых успехов.
Известные деятели культуры, принявшие участие в выставке рассказали о творчестве художника, уникальности созданных ею произведений, и отметили  что такой подход к жанру натюрморта является новым. Они отметили, что с фактом превращения композиции цикла произведений на темы ковра в доминирующую впервые встречается в творчестве Айнур Рзаевой.
На персональной выставке «Сокровищница»  представлены знаменитые азербайджанские ковры, являющиеся частью национальной культуры нашего народа. Демонстрируются шушинские, ширванские, кубинские, шекинские, бакинские, шабранские, нахчыванские, казахские, гянджинские ковры и 30 ручных работ, отражающих жанр натюрморта.