t.f.d., dos. Hüseynov Mövlud Ərəstun
2005-ci ildə orta məktəbi, 2009-cu ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Əmtəəşünaslıq fakültəsini İstehlak mallarının keyfiyyət ekspertizası ixtisası üzrə fərqlənmə diplomu ilə bitirib.
2009-2010-cu illərdə Ordu sıralarında hərbi xidmətdə olub və döyüş hazırlığında əldə etdiyi nailiyyətlərə görə Hərbi Hissə komandiri tərəfindən Fəxri Fərmanla təltif olunub.
2012-ci ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində İstehlak mallarının keyfiyyət ekspertizası ixtisası üzrə magistratura pilləsini fərqlənmə diplomu ilə bitirib.
2012-2015-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində dövlət sifarişi əsasında əyani doktorant olub. Dissertasiya işini Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti nəzdindəki dissertasiya şurasında müvəffəqiyyətlə müdafiə etmiş və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının 26 iyul 2017-ci il tarixli qərarı ilə texnika üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almışdır. 07 oktyabr 2019-cu ildə Dosent elmi adına layiq görülmüşdür. Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Aqrar Elm və İnnovasiya Mərkəzinin 2020-ci il 11 mart tarixli əmri ilə Üzümçülük və Şərabçılıq Elmi-Tədqiqat İnstitutunda dövlət sifarişi əsasında elmlər doktoru proqramı üzrə 3103.07 – “Bitkiçilik” ixtisasında dissertanturaya qəbul edilmişdir. Hazırda “Azərbaycanın yerli və introduksiya olunmuş üzüm sortlarının ekoloji-coğrafi zonallıq xüsusiyyətlərinin tədqiqi” mövzusunda doktorluq dissertasiyası üzərində işləyir.
2018-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində çalışır.
Hazırda Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Mühəndislik və tətbiqi elmlər” kafedrasının dosentidir.
2020-ci ildən UNEC-in “Mühəndislik və tətbiqi elmlər” kafedrasının Ekologiya mühəndisliyi ixtisasının rəhbəridir.
2021-ci ildə Bakı Dövlət Universitetinin Molekulyar biologiya və biotexnologiyalar kafedrasının saat hesabı dosenti vəzifəsində çalışmışdır.
149 elmi əsərin, o cümlədən xarici ölkələrin nüfuzlu elmi jurnallarında dərc edilmiş 35 məqalənin, 55-dən çox beynəlxalq və respublika səviyyəli konfrans materiallarının, 1 dərslik, 7 fənn proqramı, 1 texniki şərt, 6 patent, 10 kollektiv monoqrafiya, 3 kitabçanın müəllifidir.
Akademik profillərə keçid:
https://scholar.google.com/citations?user=V457qrEAAAAJ&hl=en
https://www.researchgate.net/profile/Moevlud-Hueseynov
https://orcid.org/0000-0002-8774-3661
https://www.webofscience.com/wos/author/record/3857281
Tədqiqat sahələri:
Hidrologiya, Ekologiya, Torpaq Çirklənməsi və Nəzarəti, Biotexnologiya, Bitkiçilik, Üzümçülük və Şərabçılıq.
Sertifikatlar, Keçdiyi təlim və seminarlar, Beynəlxalq və yerli qrant layihələrində iştirak, Mükafatlar

He was born on 06.01.1988.
In 2005, he finished secondary school. In 2009, he graduated from the Faculty of Commodity Studies of the Azerbaijan State University of Economics with an honours diploma in consumer goods quality expertise.
In 2009-2010, he was in military service in the ranks of the Army. The commander of the Military Unit awarded him the Order of Honor for his achievements in combat training.
In 2012, he graduated from the Azerbaijan State University of Economics with a master’s degree in the speciality of quality consumer goods expertise.
In 2012-2015, he was a full-time PhD student at the Azerbaijan State University of Economics based on a state order. He successfully defended his dissertation at the dissertation council of the Azerbaijan State Agrarian University and received a Ph.D. On October 7, 2019, he was awarded the scientific title of Associate Professor. According to the order of the Agrarian Science and Innovation Center of the Ministry of Agriculture dated March 11, 2020, he was admitted to the PhD program 3103.07 – “Crop production” at the Scientific Research Institute of Viticulture and Oenology based on a state order. Currently, he is working on his doctoral dissertation on the topic “Study of ecological-geographical zoning characteristics of local and introduced grape varieties of Azerbaijan”.
He has been working at the Azerbaijan State University of Economics since 2018.
He is an associate professor of the “Engineering and Applied Sciences” department of the Azerbaijan State University of Economics.
Since 2020, he has been the head of the Ecological Engineering speciality of the “Engineering and Applied Sciences” department of UNEC.
In 2021, he worked as an associate professor of molecular biology and the biotechnologies department of Baku State University.
He authorises 149 scientific works, including 35 articles published in prestigious foreign scientific journals, more than 55 international and national conference materials, 1 textbook, 7 subject programs, 1 technical condition, 6 patents, 10 collective monographs, and 3 booklets.
Link to academic profiles:
Hydrology, Ecology, Soil Pollution and Control, Biotechnology, Horticulture, Viticulture and Oenology.