t.f.d., dos. Hüseynov Mövlud Ərəstun
2005-ci ildə orta məktəbi, 2009-cu ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Əmtəəşünaslıq fakültəsini İstehlak mallarının keyfiyyət ekspertizası ixtisası üzrə fərqlənmə diplomu ilə bitirib.
2009-2010-cu illərdə Ordu sıralarında hərbi xidmətdə olub və döyüş hazırlığında əldə etdiyi nailiyyətlərə görə Hərbi Hissə komandiri tərəfindən Fəxri Fərmanla təltif olunub.
2012-ci ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində İstehlak mallarının keyfiyyət ekspertizası ixtisası üzrə magistratura pilləsini fərqlənmə diplomu ilə bitirib.
2012-2015-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində dövlət sifarişi əsasında əyani doktorant olub. Dissertasiya işini Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti nəzdindəki dissertasiya şurasında müvəffəqiyyətlə müdafiə etmiş və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının 26 iyul 2017-ci il tarixli qərarı ilə texnika üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almışdır. 07 oktyabr 2019-cu ildə Dosent elmi adına layiq görülmüşdür. Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Aqrar Elm və İnnovasiya Mərkəzinin 2020-ci il 11 mart tarixli əmri ilə Üzümçülük və Şərabçılıq Elmi-Tədqiqat İnstitutunda dövlət sifarişi əsasında elmlər doktoru proqramı üzrə 3103.07 – “Bitkiçilik” ixtisasında dissertanturaya qəbul edilmişdir. Hazırda “Azərbaycanın yerli və introduksiya olunmuş üzüm sortlarının ekoloji-coğrafi zonallıq xüsusiyyətlərinin tədqiqi” mövzusunda doktorluq dissertasiyası üzərində işləyir.
2018-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində çalışır.
Hazırda Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Mühəndislik və tətbiqi elmlər” kafedrasının dosentidir.
2020-ci ildən UNEC-in “Mühəndislik və tətbiqi elmlər” kafedrasının Ekologiya mühəndisliyi ixtisasının rəhbəridir.
2021-ci ildə Bakı Dövlət Universitetinin Molekulyar biologiya və biotexnologiyalar kafedrasının saat hesabı dosenti vəzifəsində çalışmışdır.
149 elmi əsərin, o cümlədən xarici ölkələrin nüfuzlu elmi jurnallarında dərc edilmiş 35 məqalənin, 55-dən çox beynəlxalq və respublika səviyyəli konfrans materiallarının, 1 dərslik, 7 fənn proqramı, 1 texniki şərt, 6 patent, 10 kollektiv monoqrafiya, 3 kitabçanın müəllifidir.
Akademik profillərə keçid:
https://scholar.google.com/citations?user=V457qrEAAAAJ&hl=en
https://www.researchgate.net/profile/Moevlud-Hueseynov
https://orcid.org/0000-0002-8774-3661
https://www.webofscience.com/wos/author/record/3857281
Tədqiqat sahələri:
Hidrologiya, Ekologiya, Torpaq Çirklənməsi və Nəzarəti, Biotexnologiya, Bitkiçilik, Üzümçülük və Şərabçılıq.
Sertifikatlar, Keçdiyi təlim və seminarlar, Beynəlxalq və yerli qrant layihələrində iştirak, Mükafatlar

д.ф.т.н., доц. Гусейнов Мовлуд Арастун
В 2005 году окончил среднюю школу, а в 2009 году окончил с отличием факультет Товароведения Азербайджанского государственного экономического университета по специальности «Экспертиза качества потребительских товаров».
В 2009-2010 годах служил в рядах Армии, за достижения в боевой подготовке со стороны командира воинской части был награжден Орденом Почета.
В 2012 году окончил с отличием магистратуру Азербайджанского государственного экономического университета по специальности «Экспертиза качества потребительских товаров».
В 2012-2015 годах на основе государственного заказа был докторантом очного отделения Азербайджанского государственного экономического университета. Успешно защитил диссертацию в диссертационном совете Азербайджанского государственного аграрного университета и по решению Высшей Аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики от 26 июля 2017 года получил степень доктора философии по техническим наукам. 07 октября 2019 года был удостоен звания доцента. По приказу Аграрного научно-инновационного центра Министерства сельского хозяйства от 11 марта 2020 года в Научно-исследовательском институте виноградарства и виноделия на основе государственного заказа был принят в диссертантуру по программе доктора наук по специальности 3103.07 – «Растениеводство». В настоящее время работает над докторской диссертацией на тему «Изучение особенностей эколого-географических зон местных и интродуцированных сортов винограда Азербайджана».
С 2018 года работает в Азербайджанском государственном экономическом университете.
В настоящее время работает на должности доцента кафедры «Инженерия и прикладные науки» Азербайджанского государственного экономического университета.
С 2020 года является руководителем специальности Экологической инженерии кафедры «Инженерия и прикладные науки» UNEC.
В 2021 году работал доцентом кафедры Молекулярной биологии и биотехнологий Бакинского государственного университета.
Является автором 149 научных работ, в том числе 35 статей, опубликованных в престижных зарубежных научных журналах, более 55 материалов международных и республиканских конференций, 1 учебника, 7 учебных программ, 1 технического задания, 6 патентов, 10 коллективных монографий, 3 буклетов.
Ссылка на академические профили:
https://scholar.google.com/citations?user=V457qrEAAAAJ&hl=en
https://www.researchgate.net/profile/Moevlud-Hueseynov
https://orcid.org/0000-0002-8774-3661
https://www.webofscience.com/wos/author/record/3857281
Сферы исследований:
Гидрология, экология, загрязнение почвы и контроль, биотехнология, садоводство, виноградарство и виноделие.