Tədqiqatçı Tələbələrin I Beynəlxalq Elmi Konfransı (ISCORS) keçirilib
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin təşkilatçılığı (UNEC) və Ege Universitetinin dəstəyi ilə “Heydər Əliyev: İqtisadi strategiya modeli” mövzusunda Tədqiqatçı Tələbələrin I Beynəlxalq Elmi Konfransı (ISCORS) keçirilib.
Konfrans iştirakçıları əvvəlcə ulu öndər Heydər Əliyevin universitetdəki büstünün önünə gül dəstələri düzərək, ümummilli liderin əziz xatirəsini ehtiramla yad ediblər.
Konfransın moderatoru, UNEC-in EFTİED-nin direktoru professor Zahid Məmmədov tədbirin açılışında çıxış edərək, konfransın proqramı barədə məlumat verib və konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Sonra elm üzrə prorektor professor Sakit Yaqubov dünya təcrübəsinə əsaslanan, milli iqtisadiyyatın sabit, dinamik inkişafını, eləcə də təkrar istehsalı təmin edən milli iqtisadi inkişaf modelindən söz açıb. İqtisadçı kadrların hazırlanmasında UNEC-in rolunu vurğulayan prorektor, universitetin İnkişaf Strategiyasının əsasında ulu öndərin tövsiyələrinin dayandığını diqqətə çatdırıb.
Ege Universitetinin prorektoru professor  Mehmet Ersan  tələbələrin elmi fəaliyyətə cəlb olunmasının vacibliyindən, eləcə də Ege Univesiteti ilə UNEC tələbələri arasında birgə tədqiqatlar aparılmasının, elmi müzakirələrin və konfransların təşkilinin əhəmiyyətindən danışıb, konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Konfransda iştirak edən AMEA-nın müxbir üzvü, Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun icraçı direktoru Əminağa Sadıqov iqtisad elminin Azərbaycanın inkişaf strategiyasındakı rolu barədə məlumat verib. İqtisadçı kadrların hazırlığında yeni tədris texnologiyalarının vacibliyini vurğulayan Ə.Sadıqov UNEC-də bu istiqamətdə uğurlu nailiyyətlərin əldə olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Sonra konfrans məruzələrlə davam edib. UNEC-in Tələbə Elmi Cəmiyyətinin elmi rəhbəri dosent Emin Qəribli məruzəsində Heydər Əliyevin Azərbaycanın dayanıqlı iqtisadi inkişafındakı rolundan danışaraq, davamlı inkişaf konsepsiyasını, iqtisadi inkişaf modelinin formalaşmasında Heydər Əliyevin rolunun yüksək olduğunu vurğulayıb. İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin tələbəsi Günay Musayeva “Heydər Əliyevin məşğulluq və sosial siyasət kursu”, SABAH Mərkəzinin tələbəsi Şahsun İsmayılov “Revolutionizing ecommerce in Azerbaijan: Strategies for growth and development”, Ege Universitetinin tələbəsi Sercan Köksal “Arrow’dan Öğrenilenler: ABD İmalat Sanayi Örneği” mövzularında məruzələrlə çıxış ediblər.

The 1st International Scientific Conference of Research Students (ISCORS) is held
The 1st International Scientific Conference of Research Students (ISCORS) has been held under the organization of the Azerbaijan State University of Economics (UNEC) and the support of Ege University on  “Heydar Aliyev: Economic strategy model”.
The participants of the conference first laid flowers in front of the bust of the great leader Heydar Aliyev at the university and commemorated  the dear memory of the national leader.
The moderator of the conference, the director of DOMSA of UNEC, Professor Zahid Mammadov, spoke at the opening of the event, informed about the program of the conference, and wished success to the work of the conference.
Then the vice-rector for science, Professor Sakit Yagubov, spoke about the national economic development model, which is based on world experience and ensures stable, dynamic development of the national economy, as well as reproduction. Emphasizing the role of UNEC in training economists, the vice-rector pointed out that the university’s Development Strategy is based on the recommendations of a great leader.
Professor Mehmet Ersan, the vice-rector of Ege University, spoke about the importance of involving students in scientific activities, as well as the importance of conducting joint research, and organizing scientific discussions and conferences between Ege University and UNEC students, and wished success to the work of the conference.
Corresponding member of ANAS, executive director of the Institute of Management Systems of the Ministry of Science and Education, Aminagha Sadigov, who participated in the conference, informed about the role of economic science in the development strategy of Azerbaijan. Emphasizing the importance of new teaching technologies in the training of economist personnel, A. Sadigov pointed out that successful achievements in this direction have been achieved at UNEC.
Then the conference continued with reports. Associate Professor Emin Garibli, the scientific head of the Student Scientific Society of UNEC, spoke about the role of Heydar Aliyev in the sustainable economic development of Azerbaijan and emphasized the high role of Heydar Aliyev in the formation of the concept of sustainable development and economic development model. Then Gunay Musayeva, a student of the Faculty of Economics and Management made a report on “Heydar Aliyev’s Employment and Social Policy Course”, Shahsun Ismayilov, a student of the SABAH Center made a report on  “Revolutionizing e-commerce in Azerbaijan: Strategies for growth and development”.  Serjan Köksal, a student of Ege University, made a report on “Learning from Arrow: The Example of the USA Manufacturing Industry “.