Tədris üzrə prorektor “UNEC-100” İnkişaf Strategiyasının icrası ilə bağlı hesabat verdi
unec_070422“UNEC-100” İnkişaf Strategiyasının icrası istiqamətində görülən işlər barədə prorektorların hesabatları dinlənilib.
Tədris üzrə prorektor dosent Gəray Musayev tədris sahəsi üzrə 2022-ci ilin icra göstəricilərinin yerinə yetirilməsi haqqında hesabatla çıxış edib. Hesabatda universitet üzrə keçid balının yüksəldilməsi, ingilis dilində təhsil və beynəlxalq ikili diplom proqramlarının sayının artırılması, təhsil proqramlarının akkreditasiyası, ömür boyu təhsil proqramı üzrə təhsil xidmətləri, ölkədə və regionda ən geniş distant təhsil xidmətləri təklif edən universitetə çevrilmək, təhsilalanların zəruri bilik və bacarıqlarının daim təkmilləşdirilməsi və digər istiqamətlərdə görülən işlər barədə məlumat verilib.
Bildirilib ki, 2022-ci il üzrə ingilis dili imtahanı vermiş bakalavrlar arasında nəticəsi ən azı B-1 olan tələbələrin payı 88% olub, 47 tələbə beynəlxalq mübadilədə iştirak edib, 125 tələbə beynəlxalq şirkətlərdə təcrübə proqramı qazanıb. Ümumi müəllimlərin sayında fəlsəfə doktorlarının payı 53%, 40 yaşadək müəllim payı isə 25%-ə çatdırılıb. 2021-ci illə müqayisədə akademik mübadilədə iştirak edən müəllimlərin sayı 3 dəfə, akademik mübadilə aparılan universitetlərin sayı 7,5 dəfə artıb. Ötən  il yaradılan Ömürboyu təhsil mərkəzi tərəfindən 9 korporativ təlim həyata keçirilib ki, bu da 2022-ci ilin proqnozundan 1,8 dəfə çox olub.

Проректор по учебной работе доцент Герай Мусаев выступил с отчетом о выполненных показателях по учебной части в 2022 году. В отчете была дана информация о повышении проходного балла по университету, увеличении числа образовательных и международных программ двойного диплома на английском языке, аккредитации учебных программ, образовательных услугах по программе непрерывного образования, превращении в университет, предлагающий самый широкий спектр услуг дистанционного обучения в стране и регионе, постоянном усовершенствовании необходимых знаний и навыков обучающихся и работах, проделанных в других направлениях.
Было отмечено, что среди бакалавров, сдавших экзамен по английскому языку в 2022 году, доля студентов с результатом не ниже B-1 составила 88%, 47 студентов приняли участие в международном обмене, 125 студентов получили стажировку в международных компаниях. В целом, в числе преподавателей на долю доктора философии приходится 53%, доля преподавателей до 40 лет доведена до 25%. В сравнении с 2021 годом число преподавателей, участвующих в академическом обмене увеличилось 3 раза, число университетов, в которых ведется академический обмен в 7,5 раз. Центром непрерывного образования, созданного в прошлом году, было проведено 9 корпоративных тренингов, что 1,8 раз больше прогноза 2022 года.