TEDxUNEC-in spikerləri uğura aparan yolu açıqladılar: “Bilik və təhsil”
“Çərçivədən kənar” mövzusuna həsr olunan konfransın ilk spikeri Xəzər Universitetinin təsisçisi, Direktorlar və Qəyyumlar Şurasının sədri, professor Hamlet İsaxanlı olub. “Təhsilin gələcəyi – gələcəyin təhsili” mövzusunda çıxış edən professor bəşəriyyətin gələcəyi elmdədir, deyə bildirib. Kitabla rəqabət aparan informasiya daşıyıcılarının çoxluğuna diqqət çəkən H.İsaxanlı əsas bilik ötürücülərini informasiya kommunukasiya alətləri, ailə və universitet kimi təsnifatlandırıb. O, bu vasitələrin hər üçündən maksimum yararlanmağı tövsiyə edib: “Gələcəyimiz bu gün gördüyümüz işlərin davamıdır. Yaxşı təhsil, daha yaxşı gələcək deməkdir!”
TEDxUNEC konfransının ikinci spikeri Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin katibi, Xalq yazıçısı Çingiz Abdullayev “Kitablar və açıq düşüncə” mövzusu ilə çıxış edib. Xalq yazıçısı auditoriya qarşısında “XXI əsrdə necə inkişaf etməli?” sualını qoyub. 20-25 ildən sonra bu günkü peşələrin 30 faizinə ehtyac olmayacağını diqqətə çatdıran Ç.Abdullayev bütün dövrlərin tələblərinə cavab verməyin yeganə yolunu kitabda, elmdə, bilikdə gördüyünü bildirib. Xalqın hərtərəfli inkişafını mütaliədə görən natiq qızların təhsildən yayındırılmasına da diqqət çəkib: “Cəmiyyətin əsasını qadınlar təşkil edir. Qızları təhsildən yayındırmaq birbaşa millətə və gələcəyə zərbədir!”
Mərkəzi Klinik Xəstəxananın baş həkimi, Əməkdar həkim, tibb elmləri doktoru Kamran Musayevin “Kardiocərrahın ürəyindən keçənlər” mövzusunda çıxışı da auditoriyanın xüsusi marağına səbəb olub. Öz uğur hekayəsindən söz açan tanınmış kardiocərrah arzularının arxasınca ucqar dağ kəndindən yola çıxan gəncin yaşadığı çətinliklərə baxmayaraq, əzm və iradə ilə çalışdığını nümunə çəkib. O, gənclərə uğur əldə etmək üçün anadan olduqları yerin, yaşadıqları şərtlərin və aldıqları təhsilin vacib amil olmadığını vurğulayıb: “Önəmli olan xəyallarınıza inanın və onları reallığa çevirmək üçün arxasınca gedin. Məqsədə çatmaq üçün əzmkarlıqla çalışın. Dayanmayın, daim inkişaf edin. Bu keyfiyyətləriniz olduğu müddətdə, uğur qaçılmazdır!”
Bildirək ki, UNEC konfransın təşkili üçün TED təşkilatından rəsmi lisenziya alıb.
TEDx haqqında: Dünyanın alim, ictimai xadim, biznes nümayəndələri və digər peşə sahiblərini 33 ildən artıqdır ki, bir platformada toplayan TED (Technology, Entertainment, Design) intellektual konfransının məqsədi unikal ideyaları paylaşmaqdır. TED təşkilatının lokal cəmiyyətlərdə təbliğinə şərait yaradan TEDx proqramı “Bölüşməyə dəyər fikirlər” (Ideas worth spreading) devizi ilə 2009-cu ildən etibarən bütün dünyada təbliğ olunur. İndiyədək yüzlərlə şəhər və universitetlərdə müstəqil TEDx tədbirləri keçirilib və bu təşəbbüslər durmadan artır.

The speakers of TEDxUNEC clarified the way leading to success: “Knowledge and education”
The first speaker of the conference, dedicated to the topic “Outside the frame” was the founder of the Khazar University and the Chairman of the Board of Directors and Trustees, the professsor Hamlet Isakhanli. Professor, speaking on the subject  of  “The future of the education – the future education”  noted that  the future of the humanity was in the science.Drawing the attention to the large number of information carriers that compete with the book, H. Isakhanli had clssified the basic knowledge transmitters as the information and the communication tools, family and university. He, had recommended to use maximum all these three tools: “Our future is the continuation of what we do today! The good education means the better future.”
The second speaker of the TEDxUNEC conference, the Secretary of the Union of Azerbaijani Writers, the People’s Writer Chingiz Abdullayev spoke on the topic “The books and the open thinking”. The People’s Writer had put before the auditorium the issue “How should we develop in XXI  century?”. Chingiz Abdullayev, drawing the attention to fact that the 30 percent of today’s professions would not be needed in 20-25 years, said that he saw the only way, to meet the requirements of all periods, in books, science and knowledge. The speaker, who considered the reading as the main way for the comprehensive development of the people, also drew the attention to the distraction of girls from education: “The basis of the society constitutes of women. The distracting the girls from the education is a direct strike to the nation and the future!”
The report of the Chief physician of the Central Clinic Hospital, the honored doctor, the doctor of medical sciences Kamran Musayev on the topic the “Desires of the heart of Cardiovascular Surgeon” had caused the great interest of the auditorium. Speaking about his success history the well-known cardiovascular surgeon had provided as the example his perseverance and will in achieving his goals, despite the difficulties experienced by the young man set out from the far-away mountain village after his dreams. He said to the young people that, the place where they were born, the conditions they lived and the education they received were not the important factors for getting the success: “The important factor is believing in your dreams and following them to make them true. Work diligently to reach your goals. Don’t stop, improve constantly. When you have these qualities, the success is inevitable!”
It would be noted that, the UNEC has received the official license from TED for the organization of the conference.
About TEDx: The aim of the intellectual conference TED (Technology, Entertainment, Design) which gathered on the one platform the scientists, public figures, business representatives and other professionals around the world for more than 33 years, is to share the unique ideas. The TEDx program provoding the background for the promotion of TED organization in local communities with the motto “Ideas worth spreading” has been promoted since 2009 year all over the world. Until now, in the hundreds of cities and at the univerities have held the independent TEDx events and these initiatives are steadily increasing.