TEDxUNEC-in spikerləri uğura aparan yolu açıqladılar: “Bilik və təhsil”
“Çərçivədən kənar” mövzusuna həsr olunan konfransın ilk spikeri Xəzər Universitetinin təsisçisi, Direktorlar və Qəyyumlar Şurasının sədri, professor Hamlet İsaxanlı olub. “Təhsilin gələcəyi – gələcəyin təhsili” mövzusunda çıxış edən professor bəşəriyyətin gələcəyi elmdədir, deyə bildirib. Kitabla rəqabət aparan informasiya daşıyıcılarının çoxluğuna diqqət çəkən H.İsaxanlı əsas bilik ötürücülərini informasiya kommunukasiya alətləri, ailə və universitet kimi təsnifatlandırıb. O, bu vasitələrin hər üçündən maksimum yararlanmağı tövsiyə edib: “Gələcəyimiz bu gün gördüyümüz işlərin davamıdır. Yaxşı təhsil, daha yaxşı gələcək deməkdir!”
TEDxUNEC konfransının ikinci spikeri Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin katibi, Xalq yazıçısı Çingiz Abdullayev “Kitablar və açıq düşüncə” mövzusu ilə çıxış edib. Xalq yazıçısı auditoriya qarşısında “XXI əsrdə necə inkişaf etməli?” sualını qoyub. 20-25 ildən sonra bu günkü peşələrin 30 faizinə ehtyac olmayacağını diqqətə çatdıran Ç.Abdullayev bütün dövrlərin tələblərinə cavab verməyin yeganə yolunu kitabda, elmdə, bilikdə gördüyünü bildirib. Xalqın hərtərəfli inkişafını mütaliədə görən natiq qızların təhsildən yayındırılmasına da diqqət çəkib: “Cəmiyyətin əsasını qadınlar təşkil edir. Qızları təhsildən yayındırmaq birbaşa millətə və gələcəyə zərbədir!”
Mərkəzi Klinik Xəstəxananın baş həkimi, Əməkdar həkim, tibb elmləri doktoru Kamran Musayevin “Kardiocərrahın ürəyindən keçənlər” mövzusunda çıxışı da auditoriyanın xüsusi marağına səbəb olub. Öz uğur hekayəsindən söz açan tanınmış kardiocərrah arzularının arxasınca ucqar dağ kəndindən yola çıxan gəncin yaşadığı çətinliklərə baxmayaraq, əzm və iradə ilə çalışdığını nümunə çəkib. O, gənclərə uğur əldə etmək üçün anadan olduqları yerin, yaşadıqları şərtlərin və aldıqları təhsilin vacib amil olmadığını vurğulayıb: “Önəmli olan xəyallarınıza inanın və onları reallığa çevirmək üçün arxasınca gedin. Məqsədə çatmaq üçün əzmkarlıqla çalışın. Dayanmayın, daim inkişaf edin. Bu keyfiyyətləriniz olduğu müddətdə, uğur qaçılmazdır!”
Bildirək ki, UNEC konfransın təşkili üçün TED təşkilatından rəsmi lisenziya alıb.
TEDx haqqında: Dünyanın alim, ictimai xadim, biznes nümayəndələri və digər peşə sahiblərini 33 ildən artıqdır ki, bir platformada toplayan TED (Technology, Entertainment, Design) intellektual konfransının məqsədi unikal ideyaları paylaşmaqdır. TED təşkilatının lokal cəmiyyətlərdə təbliğinə şərait yaradan TEDx proqramı “Bölüşməyə dəyər fikirlər” (Ideas worth spreading) devizi ilə 2009-cu ildən etibarən bütün dünyada təbliğ olunur. İndiyədək yüzlərlə şəhər və universitetlərdə müstəqil TEDx tədbirləri keçirilib və bu təşəbbüslər durmadan artır.

Спикеры TEDxUNECрассказали о путях, ведущих к успеху: «Знание и образование»
15 декабря в Азербайджанском государственном экономическом университете состоялась очредная конференция TEDxUNEC.
Первым спикером конференции, посвященной теме «Вне рамок» был учредитель, председатель Совета директоров и попечителей университета Хазар, профессор Гамлет Исаханлы.Выступив с докладом по теме «Будущее образования – образование будущего», профессор отметил, что будущее человечества заключается в науке. Обратив внимание на носители информации, ведущие конкуренцию с книгой, Г.Исаханлы отметил орудия информационных коммуникаций,  семью и университет как основных носителей знаний. Он рекомендовал максимально воспользоваться этими средствами: «Наше будущее это продолжение проделанных сегодня дел. Хорошее образование – это хорошее будущее!»
Второй спикер конференции TEDxUNEC, секретарь Союза писателей Азербайджана, народный писатель Чингиз Абдуллаев выступил по теме «Книги и открытое сознание». Народный писатель поставил перед аудиторией вопрос «Как развиваться в XXI веке?». Доведя до внимания, что через 20-25 лет не будет необходимости в 30 специальностях, Ч.Абдуллаев отметил, что единственным путем, который отвечает требованиям всех эпох он видит в книгах, науке. Писатель отметил, что всестороннее развитие народа он видит в чтении книг. Он коснулся темы уклонения девушек от образования: «Основу общества составляют женщины. Уклонение их от образования непосредственный удар нации и будущему!».
Выступление главного врача Центральной клинической больницы, заслуженного врача, доктора медицинских наук Камрана Мусаева по теме «Что желает кардиохирург» вызвал большой интерес у аудитории. Затронув вопрос истории своего успеха, известный кардиохирурграссказал о трудностях молодого человека, который вышел из отдаленного  горного  села и трудился решительно и усердно. В своих пожеланиях  молодежи он подчеркнул, что для достижения успеха очень важное значение имеют условия, в котором они жили,  и образование, которое получили«Главное,  поверьте в свои мечты и следуйте за ними. Для достижения целейтрудитесь усердно. Не останавливайтесь, постоянно развивайтесь. При наличии этих качеств, вы никогда не упустите успех!».