Təhsil ekspertləri UNEC-də yeni dövrün yeni təhsil ideyalarını səsləndiriblər
UNEC Tədqiqat Mərkəzlərinin İşinin Əlaqələndirilməsi və Təşkili şöbəsi, UNEC Avrasiya İqtisadiyyatı Beynəlxlaq Elmi-Tədqiqat Mərkəzi və UNEC İslam İqtisadiyyatı və Maliyyəsi Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə “Yeni dövrdə yeni ideyalarla” mövzusunda silsilə müzakirələr çərçivəsində növbəti dəyirmi masa keçirilib.
Tədbirdə UNEC-lə yanaşı, digər ali təhsil müəssisələrinin professor-müəllim, tələbə və tədqiqatçı heyəti, təhsil ekspertləri, iqtisadçı-ekspertlər, Dövlət Məşğulluq Agentliyinin nümayəndələri, sahibkarlar iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan UNEC Avrasiya İqtisadiyyatı Beynəlxlaq Elmi-Tədqiqat Mərkəzinin rəhbəri professor Zahid Məmmədov iştirakçılara müraciət edərək, onları yeni dövrdə universitetlərdə yerinə yetirilən elmi-tədqiqatların iqtisadiyyatın çağırışlarına cavab verməsi, elmi fəaliyyətin idarə olunması sisteminin qurulması, elmi tədqiqatların kommersiyalaşdırılması üçün atılacaq addımlar, eləcə də konfransların elmi dəyərinin ölçülməsi istiqamətlərində fikir və təkliflərlə çıxış etməyə çağırıb.
Tədbir bir-birindən aktual mövzuları əhatə edən çıxışlarla davam edib. ADA Universitetinin prorektoru Dr. Vəfa Kazdal təhsil sisteminin aktual problemləri və onların həlli istiqamətində aparılması vacib olan islahatlardan söz açıb.
UNEC-in “Azərbaycan dili” kafedrasının dosenti Çinarə Qəhrəmanova yeni dövrdə beynəlxalq elmi məlumat bazalarında “Dil imperializmi”nin problemləri mövzusunda çıxış edərək, dilin ekologiyası məsələlərinə toxunub.
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin Tədris Mərkəzinin rəis müavini Mirəli Kazımov elmi tədqiqat nəticələrinin tədrisə inteqrasiyası, universitetlərdə elmi-pedaqoji kadr hazırlığının müasir dövrün tələblərinə cavab verməsi ilə bağlı atılacaq addımlardan danışıb.
UNEC professoru Arzu Hüseynova ölkədə ali təhsil sahəsində innovasiya aktivliyinin qiymətləndirilməsi və innovasiya fəaliyyətinin səmərəliliyinin artırılması məqsədilə təklif və tövsiyələrlə çıxış edib.
İqtisadçı-ekspert Fuad İbrahimov yeni dövrdə peşə seçimi problemləri və yeni texnologiyalardan istifadənin peşəyönümlülüyə təsirləri, UNEC İslam İqtisadiyyatı və Maliyyəsi Mərkəzinin rəhbəri dos.Sərvinaz Xanlarzadə keyfiyyətli tədqiqatların yerinə yetirilməsi üçün tədqiqatçı müəllimlərin dərs yükünün azaldılmasının əhəmiyyəti, təhsil eksperti İlham Əhmədov qabaqcıl beynəlxalq təcrübə əsasında təhsilin keyfiyyətinin təminatı üzrə yeni sistemin yaradılmasının zərurəti barədə maraqlı çıxışlar ediblər.
İştirakçılar tərəfindən böyük maraqla qarşılanan tədbirdə təklif və tövsiyələr ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Эксперты в сфере образования озвучили новые идеи новой эпохи в UNEC
При организационной поддержке Департамента координации и организации исследовательских центров UNEC, Международного научно-исследовательского центра евразийской экономики UNEC и Центра исламской экономики и финансов UNEC в рамках цикла дискуссий на тему «Новые идеи в новую эпоху» состоялся очередной круглый стол.
Наряду с UNEC в мероприятии приняли участие профессорско-преподавательский состав, студенты и научные сотрудники других высших учебных заведений, эксперты в области образования, экономисты-эксперты, представители Государственного агентства занятости, предприниматели.
Открывший мероприятие вступительным словом руководитель Международного научно-исследовательского центра Евразийской экономики UNEC профессор Захид Мамедов,  обратился к участникам и рассказал им о шагах, которые необходимо предпринять для обеспечения того, чтобы научные исследования, проводимые в университетах в новую эпоху отвечали вызовам экономики, создании системы управления научной деятельностью, коммерциализации научных исследований, а также выдвинул идеи и предложения в направлении измерения научной ценности конференций.
Мероприятие продолжилось выступлениями на актуальные темы. Проректор  университета АДА  Др. Вафа Каздал рассказал об актуальных проблемах системы образования и реформах, которые важно провести для их решения.
Доцент кафедры «Азербайджанский язык» UNEC Чинара Кахраманова выступив по проблемам «Языкового империализма» в международных научных базах данных в новую эпохузатронула вопросы языковой экологии.
Заместитель начальника Учебного центра Государственной налоговой службы при Министерстве экономики Мирали Казымов рассказал о шагах, которые необходимо предпринять в связи с интеграцией результатов научных исследований в преподавание, подготовкой в университетах научно-педагогических кадров в связи с требованиями современной эпохи.
Профессор UNEC Арзу Гусейнова выступила с предложениями и рекомендациями в целях оценки инновационной деятельности в сфере высшего образования в стране и повышения эффективности инновационной деятельности.
С интересными предложениями выступили экономист-эксперт Фуад Ибрагимов о проблемах выбора карьеры в новую эпоху и влиянии использования новых технологий на карьерную ориентацию, руководитель Центра исламской экономики и финансов UNEC Сарвиназ Ханларзаде о важности снижения учебной нагрузки у преподавателей-исследователей для проведения качественных исследований, эксперт по образованию Ильхам Ахмедов о необходимости создания новой системы обеспечения качества образования на основе передового международного опыта
На мероприятии, которое было встречено с большим интересом со стороны участников, вокруг предложений и рекомендаций состоялся обмен мнениями.