Təhsil ekspertləri UNEC-də yeni dövrün yeni təhsil ideyalarını səsləndiriblər
UNEC Tədqiqat Mərkəzlərinin İşinin Əlaqələndirilməsi və Təşkili şöbəsi, UNEC Avrasiya İqtisadiyyatı Beynəlxlaq Elmi-Tədqiqat Mərkəzi və UNEC İslam İqtisadiyyatı və Maliyyəsi Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə “Yeni dövrdə yeni ideyalarla” mövzusunda silsilə müzakirələr çərçivəsində növbəti dəyirmi masa keçirilib.
Tədbirdə UNEC-lə yanaşı, digər ali təhsil müəssisələrinin professor-müəllim, tələbə və tədqiqatçı heyəti, təhsil ekspertləri, iqtisadçı-ekspertlər, Dövlət Məşğulluq Agentliyinin nümayəndələri, sahibkarlar iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan UNEC Avrasiya İqtisadiyyatı Beynəlxlaq Elmi-Tədqiqat Mərkəzinin rəhbəri professor Zahid Məmmədov iştirakçılara müraciət edərək, onları yeni dövrdə universitetlərdə yerinə yetirilən elmi-tədqiqatların iqtisadiyyatın çağırışlarına cavab verməsi, elmi fəaliyyətin idarə olunması sisteminin qurulması, elmi tədqiqatların kommersiyalaşdırılması üçün atılacaq addımlar, eləcə də konfransların elmi dəyərinin ölçülməsi istiqamətlərində fikir və təkliflərlə çıxış etməyə çağırıb.
Tədbir bir-birindən aktual mövzuları əhatə edən çıxışlarla davam edib. ADA Universitetinin prorektoru Dr. Vəfa Kazdal təhsil sisteminin aktual problemləri və onların həlli istiqamətində aparılması vacib olan islahatlardan söz açıb.
UNEC-in “Azərbaycan dili” kafedrasının dosenti Çinarə Qəhrəmanova yeni dövrdə beynəlxalq elmi məlumat bazalarında “Dil imperializmi”nin problemləri mövzusunda çıxış edərək, dilin ekologiyası məsələlərinə toxunub.
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin Tədris Mərkəzinin rəis müavini Mirəli Kazımov elmi tədqiqat nəticələrinin tədrisə inteqrasiyası, universitetlərdə elmi-pedaqoji kadr hazırlığının müasir dövrün tələblərinə cavab verməsi ilə bağlı atılacaq addımlardan danışıb.
UNEC professoru Arzu Hüseynova ölkədə ali təhsil sahəsində innovasiya aktivliyinin qiymətləndirilməsi və innovasiya fəaliyyətinin səmərəliliyinin artırılması məqsədilə təklif və tövsiyələrlə çıxış edib.
İqtisadçı-ekspert Fuad İbrahimov yeni dövrdə peşə seçimi problemləri və yeni texnologiyalardan istifadənin peşəyönümlülüyə təsirləri, UNEC İslam İqtisadiyyatı və Maliyyəsi Mərkəzinin rəhbəri dos.Sərvinaz Xanlarzadə keyfiyyətli tədqiqatların yerinə yetirilməsi üçün tədqiqatçı müəllimlərin dərs yükünün azaldılmasının əhəmiyyəti, təhsil eksperti İlham Əhmədov qabaqcıl beynəlxalq təcrübə əsasında təhsilin keyfiyyətinin təminatı üzrə yeni sistemin yaradılmasının zərurəti barədə maraqlı çıxışlar ediblər.
İştirakçılar tərəfindən böyük maraqla qarşılanan tədbirdə təklif və tövsiyələr ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Education experts voice the new educational ideas of the new era at UNEC
The next round table has been held within the framework of a series of discussions on “New ideas in the new era” under the organization of the Department of  Coordination and Organization of UNEC Research Centers, UNEC Eurasian Economy International Research Center and the UNEC Centre for Islamic Economy and Finance.
In addition to UNEC, the event was attended by the academic staff and researchers of other higher education institutions, student and researcher staff, education experts, economist-experts, representatives of the State Employment Agency, and entrepreneurs.
Opening the event with his opening speech, Prof. Zahid Mammadov, the head of the UNEC Eurasian Economy International Scientific Research Center, addressed the participants and told them about the steps to be taken to ensure that the scientific research performed at universities in the new era meets the challenges of the economy, establish a scientific activity management system, and commercialize scientific research, as well as also called to come up with ideas and suggestions in the direction of measuring the scientific value of the conferences.
The event continued with speeches covering relevant topics. Vice Rector of ADA University Dr. Vafa Kazdal talked about the current problems of the education system and the reforms that are important to carry out to solve them.
Chinara Kahramanova, associate professor of the “Azerbaijani language” department of UNEC, spoke about the problems of “Language imperialism” in international scientific databases in the new era and touched on the issues of language ecology.
Mirali Kazimov, Deputy Head of the Training Center of the State Tax Service under the Ministry of Economy, spoke about the steps to be taken in connection with the integration of scientific research results into teaching, the training of scientific and pedagogical personnel in universities to meet the requirements of the modern era.
UNEC professor Arzu Huseynova made suggestions and recommendations to evaluate innovation activity in the country’s higher education field and increase the efficiency of innovation activity.
Economist-expert Fuad Ibrahimov made an interesting speech on the problems of career choice in the new era and the effects of the use of new technologies on career orientation, Sarvinaz Khanlarzadeh, head of the UNEC Center for Islamic Economics and Finance, made interesting speeches about the importance of reducing the teaching load of researcher teachers for carrying out quality research, education expert Ilham Ahmadov about the need to create a new system for ensuring the quality of education based on advanced international experience.
At the event, which was met with great interest by the participants, ideas were exchanged on proposals and recommendations.