“Təhsili qoruyun, o sizə şəxsiyyət verəcək!”
Tədbirdə universitetin professor-müəllim heyəti, yubilyarın tələbələri və ailə üzvləri iştirak edib.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov 90 illik yubileyi münasibətilə Məmmədəli Paşayevi universitet kollektivi adından səmimi-qəlbdən təbrik edib. Bildirib ki, həyatının böyük bir hissəsini kadr hazırlığına həsr edən Məmmədəli Paşayev universitetin dəyərli xəzinəsidir. Bu illər ərzində o, tarix elminin inkişafına əvəzsiz töhfələr verib. Universitetdə çalışdığı 50 ildən artıq əməyi istər universitet, istərsə də ölkə rəhbərliyi tərəfindən yüksək qiymətləndirilərək Fəxri Professor və cənab Prezidentin sərəncamı ilə “Tərəqqi” medalına layiq görülüb.
Yubilyara iqtisadçı kadrların hazırlanmasında xidmətlərinə və uzunmüddətli pedaqoji fəaliyyətinə görə UNEC-in və Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqının Fəxri fərmanları təqdim edilib.
UNEC-in professoru Hidayət Cəfərov alimin ömür yoluna nəzər salaraq, onun ağır həyat sınaqlarından şərəflə çıxdığını və ən yüksək zirvəyə ucaldığını vurğulayıb. Məmmədəli müəllimin həmin zirvəyə ağlının, zəkasının, zəhmətinin, əməksevərliyinin, əqidə möhkəmliyinin və iradəsinin hesabına yüksəldiyini qeyd edib.
Tədbirdə UNEC-in professorları, millət vəkili Xanhüseyn Kazımlı, Zahid Məmmədov, Asiman Quliyev, Prezident Administrasiyasının məsul işçisi Xıdırnəbi Qaralov yubilyarı qabaqcıl alim kimi qiymətləndirərək, onun yüksək səviyyəli mütəxəssis, tələbə, alim və övlad yetişdirən əsl ziyalı olduğundan danışıblar.
Göstərilən diqqətə görə universitet rəhbərliyinə, kollektivinə və tədbir iştirakçılarına dərin minnətdarlığını bildirən Məmmədəli Paşayev həyatının böyük hissəsini həsr etdiyi azərbaycançılıq ideologiyasından danışıb. Milli-mənəvi dəyərlərin, milli ruhun qorunması, milli kadrların yetişdirilməsində azərbaycançılıq ideologiyasının rolunu vurğulayıb.
Yubilyar müəllim və tələbələrə əsl azərbaycanlı kimi yetişməyi, təhsilə, elmə yüksək qiymət verməyi tövsiyə edib: “Təhsili qoruyun, o sizə şəxsiyyət verəcək!”
Tədbir iştirakçılarına Məmmədəli Paşayevin həyatından bəhs edən “Ömür döngəsi” kitabı hədiyyə edilib.

«Берегите образование, оно формирует личность!»
В мероприятии приняли участие профессорско-преподавательский состав университета, студенты юбиляра и члены семьи.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов по случаю 90-летия поздравил Мамедали Пашаева от имени коллектива. Он отметил, что Мамедали Пашаев, посвятивший большлую часть своей жизни на подготовку кадров, является ценным сокровищем университета. В течение этих лет он внес неоценимый вклад в развитие науки истории. Осуществленная в университете более 50-летняя деятельность высоко была оценена руководством университета и главой государства. Он удостоен звания Почетного профессора и по распоряжению господина Президента медалью «Прогресс».
Юбиляру за заслуги в подготовке экономических кадров и продолжительную педагогическую деятельность вручены Почетные грамоты UNEC и Профсоюза свободных работников образования Азербайджана.
Профессор UNEC Хидаят Джафаров вспоминая жизненный путь ученого, подчеркнул о тяжелых жизненных испытаниях, через которые он прошел с честью и возвысился до самых вершин. Было отмечено, что всего этого преподаватель Мамедали добился за счет ума, одаренности, труда, прочных убеждений и воли.
На мероприятии профессора UNEC, депутат Хангусейн Казымлы, Захид Мамедов, Асиман Гулиев, ответственный работник Президентской администрации Хыдырнаби Гаралов оценив юбиляра как ведущего ученого, специалиста высокого уровня, отметили как истинного интеллигента, воспитавшего студента, ученого.
Мамедали Пашаев выразив глубокую благодарность руководству, коллективу университета, участникам мерориятия за оказанное внимание, рассказал об азербайджанской идеологии, которой посвятил большую часть своей жизни. Он подчеркнул о роли идеологии азербайджанства в сохранении национально-нравственных ценностей, национального духа, воспитании национальных кадров.
Юбиляр посоветовал преподавателям и студентам стать истинными азербайджанцами, высоко ценить образование, науку.