Təkrar ali təhsil almaq istəyənlər üçün sənəd qəbulu
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) və Zaqatala filialı 2024/2025-ci tədris ilində müvafiq ixtisaslar üzrə ödənişli əsaslarla təkrar ali təhsil almaq istəyənlər üçün sənəd qəbulu elan edir.
Təkrar ali təhsilə sənədlərin qəbulu elektron qaydada portal.edu.az və kabinet.unec.edu.az üzərindən həyata keçirilir. Qəbul olmaq istəyənlər tələb olunan sənədləri ilk növbədə https://portal.edu.az/, sonra isə kabinet.unec.edu.az portalları vasitəsilə elektron qaydada təqdim etməlidirlər. Müvafiq tələblərə cavab verən şəxslər təkrar ali təhsil almaq hüququnu qazanacaqlar.
Təkrar ali təhsilə sənədlərin qəbulu elektron qaydada portal.edu.az və kabinet.unec.edu.az üzərindən  aparılacaq. İxtisasların siyahısı və əlavə məlumatla unec.edu.az saytının “Qəbul” bölməsindən tanış olmaq mümkündür.

Document acceptance for those who want to repeat higher education
Document acceptance for those who want to repeat higher education Azerbaijan State University of Economics (UNEC) and Zagatala branch announce the acceptance of documents for those who want to repeat higher education in the relevant specialties in the academic year 2024/2025.
Acceptance of documents for repeated higher education is carried out electronically through portal.edu.az and kabinet.unec.edu.az.
Those who wish to be admitted should first submit the required documents electronically through https://portal.edu.az/ and then kabinet.unec.edu.az portals.
Those who meet the relevant requirements will be eligible for further higher education. Acceptance of documents for repeated higher education will be done electronically through portal.edu.az and kabinet.unec.edu.az.
The list of specialties and additional information can be found in the “Admission” section of the unec.edu.az website. Acceptance of documents will be held from May 30 to August 31, 2024.
Those who wish to repeat higher education must submit the following documents in electronic form:
• Application in the name of the Rector;
• A notarized copy of the document (diploma) on higher education (together with the diploma supplement);