Tələbə Elmi Konfransı: “Mədəni və mənəvi müxtəlifliyin birliyi”
UNEC-in Texnologiya və Dizayn fakültəsində İslam həmrəyliyinə həsr olunan “Mədəni və mənəvi müxtəlifliyin birliyi” mövzusunda Tələbə Elmi Konfransı keçirilib.
Fakültə dekanı, professor Vəkil Hüseynov ölkə prezidenti İlham Əliyevin sərəncamı ilə 2017-ci ilin “İslam Həmrəyliyi ili” elan etməsinin əhəmiyyəti barədə məlumat verib. IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının uğurlu idman bayramına çevrilməsindən və idmançılarımızın əldə etdikləri nailiyyətlərdən danışıb.
“Humanitar fənlər” kafedrasının müdiri, professor Vəkil Həsənov İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının müsəlman dövlətləri arasında mədəni əlaqələrindən, inkişafından və vacibliyindən bəhs edərək, Azərbaycanın mədəniyyətlərarası dialoqun mərkəzinə çevrilməsindən, bu istiqamətdə aparılan uğurlu xarici siyasətdən bəhs edib. Kafedranın professoru Zakir Məmmədəliyev və dosent Humeyra Mustafayeva müasir dövrdə müsəlman ölkələri arasında mədəni əməkdaşlıq əlaqələrinin gücləndirilməsi zəruri şərtlərdən biridir. Çünki islam dini birlik, mənəviyyat, əxlaq dinidir. Azərbaycanın uzun əsrlərdən bəri İslam sivilizasiyasının əsas mərkəzlərindən biri olduğu qeyd etdi. Bu gün İslamı dəyərlərin dünyaya təbliğinə böyük ehtiyac olduğunu və Azərbaycan dövlətinində bu istiqamətdə mötəbər tədbirlər – mədəniyyətlərarası forumlar, dialoqlar keçirərək bu işdə böyük naliyyətlər əldə etməkdədir.
Tədbirdə fakültənin tələbələri Möhtərəm Ağayeva, Rəfiqə Nəzərova və Şəlalə İsayeva mövzu ilə bağlı maraqlı məruzələrlə çıxış etdilər.

Student Scientific Conference: “Combination of Cultural and Moral Difference”
A student scientific conference on “Combination of Cultural and Moral Difference” dedicated to Islamic Solidarity was held in the Faculty of Technology and Design of UNEC.
The School Dean, Professor Vakil Huseynov delivered the information about the significance of the announcement 2017 the “Islamic Solidarity Year” by the President of our republic Ilham Aliyev. He spoke about the transformation of IV Islamic Solidarity Games the successful sports holiday and the achievements gained by our sportsmen.
Speaking about the cultural ties, their development and significance among the Muslim states of the Organization of Islamic Cooperation, Head of the Department “Humanitarian Disciplines”, Professor Vakil Hasanov highlighted that Azerbaijan became the center of intercultural dialogue and conducts successful external policy in this direction. A Professor of the Department Zakir Mammadaliyev and an Assistant Professor Humeyra Mustafayeva stated that the improvement of cultural relationship among the Muslim countries is one of the necessary conditions of modern times. Islam is the religion of unity, morality and ethics. She noted that Azerbaijan is one of the main centers of Islamic civilizations for centuries. Islamic values are of great demand in the world and Azerbaijan gains great achievements in organizing cross- cultural forum, dialogues in this field.
The students of the faculty Mohterem Aghayeva, Rafiga Nazarova and Shalala Isayeva made reports on the topic.