Tələbə Elmi Konfransı: “Mədəni və mənəvi müxtəlifliyin birliyi”
UNEC-in Texnologiya və Dizayn fakültəsində İslam həmrəyliyinə həsr olunan “Mədəni və mənəvi müxtəlifliyin birliyi” mövzusunda Tələbə Elmi Konfransı keçirilib.
Fakültə dekanı, professor Vəkil Hüseynov ölkə prezidenti İlham Əliyevin sərəncamı ilə 2017-ci ilin “İslam Həmrəyliyi ili” elan etməsinin əhəmiyyəti barədə məlumat verib. IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının uğurlu idman bayramına çevrilməsindən və idmançılarımızın əldə etdikləri nailiyyətlərdən danışıb.
“Humanitar fənlər” kafedrasının müdiri, professor Vəkil Həsənov İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının müsəlman dövlətləri arasında mədəni əlaqələrindən, inkişafından və vacibliyindən bəhs edərək, Azərbaycanın mədəniyyətlərarası dialoqun mərkəzinə çevrilməsindən, bu istiqamətdə aparılan uğurlu xarici siyasətdən bəhs edib. Kafedranın professoru Zakir Məmmədəliyev və dosent Humeyra Mustafayeva müasir dövrdə müsəlman ölkələri arasında mədəni əməkdaşlıq əlaqələrinin gücləndirilməsi zəruri şərtlərdən biridir. Çünki islam dini birlik, mənəviyyat, əxlaq dinidir. Azərbaycanın uzun əsrlərdən bəri İslam sivilizasiyasının əsas mərkəzlərindən biri olduğu qeyd etdi. Bu gün İslamı dəyərlərin dünyaya təbliğinə böyük ehtiyac olduğunu və Azərbaycan dövlətinində bu istiqamətdə mötəbər tədbirlər – mədəniyyətlərarası forumlar, dialoqlar keçirərək bu işdə böyük naliyyətlər əldə etməkdədir.
Tədbirdə fakültənin tələbələri Möhtərəm Ağayeva, Rəfiqə Nəzərova və Şəlalə İsayeva mövzu ilə bağlı maraqlı məruzələrlə çıxış etdilər.

Студенческая научная конференция: «Единство культурных и духовных ценностей»
На факультете Технологии и дизайна UNEC состоялась Студенческая научная конференция на тему «Единство культурных и духовных многообразий», посвященная исламской солидарности.
Декан факультета, профессор Векил Гусейнов представил информацию о значении объявления Президентом страны 2017 года «Годом исламской солидарности». Он отметил о превращении IV Исламских игр солидарности в спортивный праздник и достигнутых нашими спортсменами успехов.
Заведующий кафедрой «Гуманитарные дисциплины», профессор Векил Гасанов рассказал о культурных отношениях, развитии и значении Организации исламского сотрудничества среди мусульманских государств, превращении Азербайджана в центр межкультурного диалога, о внешней политике, осуществляемой в этом направлении. Профессор кафедры Закир Мамедалиев и доцент Гумейра Мустафаева отметили, что в современную эпоху укрепление отношений культурного сотрудничества среди мусульманских стран является одним из важных условий. Потому что исламская религия – это религия единства, духовности, нравственности. Было отмечено, что Азербайджан испокон веков являлся одним из основных центров исламской цивилизации. Сегодня есть большая потребность в пропаганде мировой общественности ценностей ислама, и в Азербайджане в этом направлении осуществляются важные мероприятия – межкультурные форумы, диалоги, которые помогут добиться успехов в этом деле.
На мероприятии студенты факультета Мохтарам Агаева, Рафига Назарова и Шалала Исаева в связи с темой выступили с докладами.