Tələbənin hüquq və vəzifələri
Tələbələr ali təhsil müəssisəsində kredit sisteminin tətbiqi ilə bağlı qaydalarla və tədris prosesinin təşkili barədə normative sənədlərlə tanış olmaq hüququna malikdirlər.
Tələbələr fərdi tədris planlarını müəyyənləşdirərək Nazirlər Kabinetinin 348 saylı 24 dekabr 2013-cü il qərarı ilə təsdiq edilmiş “Ali təhsil müəssisələrinin bakalavryat və magistratura səviyyələrində, əsas (baza ali) tibb təhsilində və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının magistratura səviyyəsində kredit sistemi ilə tədrisin təşkili Qaydaları”na riayət etməlidirlər.
Təhsil zamanı tələbə fərdi tədris planına ciddi riayət etməklə tədris olunan fənləri mənimsəməyə borcludur.
Tələbə ali təhsil müəssisəsinin daxili intizam qaydalarını pozduğu halda ona müvafiq qaydada intizam tənbehi tədbirləri tətbiq edilir.
Tələbə bir fənni ödənişli əsaslarla istənilən qədər seçə və dinləyə bilər.
Tələbə təhsil aldığı müddətdə universitetin digər ixtisas və ixtisaslaşmaların tədris planlarından ödənişli əsaslarla istənilən qədər fənn seçə və dinləyə bilər.
Tələbə Dövlət Təhsil Standartları ilə müəyyən olunmuş müddətdə tələbə olunan krediti yığa bilmədiyi halda universitetdən xaric olunmur. Tələb kontingentdə saxlanılmaqla təhsilini yalnız ödənişli əsaslarla davam etdirə bilər. Bu halda tələbə bütün imtiyazlarını (hərbi xidmətdən möhlət, dövlət hesabına təhsil, təqaüd və s.) itirir.

Rights and Responsibilities of Students
Students are entitled to familiarize themselves with the regulations pertaining to the application of the credit system in higher education institutions and the normative documents governing the organization of the educational process.
Students are required to establish their individual study plans in compliance with the “Rules for the Organization of Education Based on the Credit System at the Bachelor’s and Master’s Levels in Higher Education Institutions, Basic (Undergraduate) Medical Education, and the Master’s Level of the Azerbaijan National Academy of Sciences,” approved by Decision No. 348 of the Cabinet of Ministers dated December 24, 2013.
Throughout their studies, students are obligated to adhere strictly to their individual study plans and to fully master the courses offered as part of their education.
In the event of a violation of the internal disciplinary rules of the higher education institution, students are subject to disciplinary measures in accordance with the relevant regulations.
Students are permitted to select and attend a particular course on a paid basis an unlimited number of times.
Students may, on a paid basis, choose and attend courses from the curricula of other specialties or specializations offered at the university without any restrictions.
Students who fail to accumulate the required credits within the timeframe stipulated by the State Education Standards are not expelled from the university. Instead, they may continue their education on a paid basis while remaining on the university’s student register. However, under such circumstances, students forfeit all associated privileges, including deferment from military service, state-funded education, scholarships, and similar benefits.