Tələbənin hüquq və vəzifələri
Tələbələr ali təhsil müəssisəsində kredit sisteminin tətbiqi ilə bağlı qaydalarla və tədris prosesinin təşkili barədə normative sənədlərlə tanış olmaq hüququna malikdirlər.
Tələbələr fərdi tədris planlarını müəyyənləşdirərək Nazirlər Kabinetinin 348 saylı 24 dekabr 2013-cü il qərarı ilə təsdiq edilmiş “Ali təhsil müəssisələrinin bakalavryat və magistratura səviyyələrində, əsas (baza ali) tibb təhsilində və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının magistratura səviyyəsində kredit sistemi ilə tədrisin təşkili Qaydaları”na riayət etməlidirlər.
Təhsil zamanı tələbə fərdi tədris planına ciddi riayət etməklə tədris olunan fənləri mənimsəməyə borcludur.
Tələbə ali təhsil müəssisəsinin daxili intizam qaydalarını pozduğu halda ona müvafiq qaydada intizam tənbehi tədbirləri tətbiq edilir.
Tələbə bir fənni ödənişli əsaslarla istənilən qədər seçə və dinləyə bilər.
Tələbə təhsil aldığı müddətdə universitetin digər ixtisas və ixtisaslaşmaların tədris planlarından ödənişli əsaslarla istənilən qədər fənn seçə və dinləyə bilər.
Tələbə Dövlət Təhsil Standartları ilə müəyyən olunmuş müddətdə tələbə olunan krediti yığa bilmədiyi halda universitetdən xaric olunmur. Tələb kontingentdə saxlanılmaqla təhsilini yalnız ödənişli əsaslarla davam etdirə bilər. Bu halda tələbə bütün imtiyazlarını (hərbi xidmətdən möhlət, dövlət hesabına təhsil, təqaüd və s.) itirir.

Права и обязанности студента
Студенты имеют право ознакомиться с правилами применения кредитной системы в высшем учебном заведении и нормативными документами по организации учебного процесса.
Студенты, определив свои индивидуальные учебные планы, должны придерживаться «Правил организации образования по кредитной системе на ступенях бакалавриата и магистратуры высших учебных заведений, основном (базовом высшем) медицинском образовании и ступени магистратуры Национальной Академии Наук Азербайджана», утвержденных Решением Кабинета министров Азербайджанской Республики от 24 декабря 2013 года № 348.
В процессе обучения студент, строго соблюдая индивидуальный учебный план, обязан осваивать преподаваемые предметы.
В случае нарушения студентом правил внутреннего распорядка высшего учебного заведения к нему применяются соответствующие дисциплинарные меры.
Студент на платной основе может выбирать и слушать один предмет сколько угодно.
Студент во время учебы может выбирать и прослушивать любое количество предметов из учебных программ других специальностей и специализаций университета на платной основе.
Студент не отчисляется из университета, если он не смог получить требуемый кредит в течение срока, установленного Государственными стандартами образования. Студент, оставаясь в контингенте, может продолжить учебу только на платной основе. В этом случае студент теряет все льготы (освобождение от военной службы, обучение за счет государства, стипендию и т. д.).