tex.e.n., dos. Mehdiyev Mahir Əliqulu oğlu15 mart 1959-cu ildə Qazax rayonunun Abbacbəyli kəndində anadan olmuşdur.
1970-ci ildə kənd ibtidai məktəbini, 1974-cü ildə Alpoud kənd 8 illik məktəbini, 1976-cı ildə Qazax şəhər 1 saylı orta məktəbini bitirib.
1976-cı ildə Dnepropetrovsk Dövlət Universitetinin (Ukrayna SSR) Mexanika-riyaziyyat fakültəsinə daxil olub və 1981-ci ildə ali təhsilini tamamlayıb.
1980-1981-ci illərdə Dağ-Mədən Maşınlarının Layihələndirilməsi üzrə Ümumittifaq Elmi-tədqiqat İnstitutunun Dnepropetrovsk filialında mühəndis çalışmışdır. 1981-ci ilin noyabrında Azərbaycan SSR EA-nın Riyaziyyat və Mexanika İnstitutuna göndərilmişdir.
1985-ci ildə Ukrayna SSR EA-nın Mexanika İnstitutunun aspiranturasını bitirib.
1985-ci ilin oktyabr ayında akad. A.N.Quzun rəhbərliyi ilə “Dairəvi deşiklərə və radial çatlara malik nazik cisimlərin lokal dayanıqlığı və dağılması” mövzusunda dissertasiya müdafiə edərək texnila elmləri namizədi alimlik dərəcəsinə layiq görülüb.
90-cı illərin əvvəllərindən pedaqoji sahədə fəaliyyətə başlamışdır. 1991-1993-cü illərdə Azərbaycan Texnologiya İnstitututmda laboratoriya müdiri və “Tətbiqi riyaziyyat” kafedrasında asisstent vəzifələrində işləmişdir.
1997-2008-ci illərdə Odlar Yurdu Universitetinin “Riyaziyyat və informatika” kafedrasıının müdir müavini vəzifəsində çalışıb.
2005-ci ildən Azərbaycan Dovlət İqtisad Universitetinin “Riyaziyyat” kafedrasının dosentidir.
45-dən çox elmi əsərin, 2 elmi ixtiranın, 15-dək səmərələşdirici təklifin və 1 dərsliyin müəllifidir.

к.тех.н., доц. Мехтиев Махир Алигулу оглы
В 1970 году учился в сельской школе по дошкольной подготовке, в 1974 году в восьмилетней школе села Алпуд, в 1976 году окончил среднюю школу № 1 Газахского района.
В 1976 году поступил на Механико-математический факультет Днепропетровского государственного университета (Украина), который окончил в 1981 году.
В 1980-1981 годах работал инженером в Днепропетровском филиале Общесоюзного научно-исследовательского института по Проектированию горнорудных машин.
В ноябре 1981 года был направлен в Институт математики и механики АН Азербайджанской ССР.
В 1985 году был аспирантом Института механики АН Украины.
В октябре 1985 года под руководством акад. А.Н.Гузина защитил кандидатскую диссертацию и был удостоен ученой степени кандидата технических наук.
С начала 90-х годов приступил к трудовой деятельности в педагогической сфере
В 1991-1993 годах работал на должности заведующего лаборатории в Азербайджанском технологическом институте и ассистентом на кафедре «Прикладная математика».
В 1997-2008 годах работал на должности заместителя заведующего кафедрой «Математика и информатика» университета Одлар Юрду.
С 2005 года является доцентом кафедры «Математика» Азербайджанского государственного экономического университета.