Dünya universitetlərinin fəaliyyətini Birləşmiş Millətlər Təşkilatının 17 Dayanaqlı İnkişaf Məqsədləri (DİM) üzrə ölçən bu reytinqdə UNEC (Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti) dünya universitetləri arasında 619-cu (601+), Azərbaycan üzrə isə birinci yerə yüksəlib.
UNEC ən yaxşı nəticəni 17 məqsəddən 8-cisi olan “Layiqli əmək və iqtisadi artım” hədəfi üzrə əldə edib. Bu hədəf üzrə fəaliyyətinə görə UNEC dünyanın ən yaxşı 300 (201-300) universiteti sırasına daxil olub.
“Keyfiyyətli təhsil” məqsədi üzrə dünyanın ən yaxşı 401-600 universiteti sırasında qərarlaşan UNEC, möhkəm infrastrukturun yaradılması, inklüziv və dayanıqlı sənayeləşmənin təşviqi və innovasiyaların inkişafına dəstəyi ölçən “Sənaye, innovasiya və infrastruktur” məqsədi üzrə 401+, eləcə də, “Məqsədlər üçün tərəfdaşlıq” məqsədi üzrə dünya universitetləri arasında 401-600-cu ən yaxşı universitetlər sırasındadır.

Times Higher Education (THE), one of the most influential rating agencies in the world, on April 22 announced the “The Impact Ranking” for 2020.In this ranking, which measures the activity of world universities according to the 17 United Nations Sustainable Development Goals (SDG), UNEC (Azerbaijan State University of Economics) ranked 619th (601+) among world universities, and Azerbaijan ranked first.
UNEC achieved the best result on the goal of “Decent Work and Economic Growth” which is the 8th of 17 goals. UNEC is among the top 300 (201-300) universities in the world for its activity on this goal.
UNEC which has ranked among the world’s top 401-600 universities on the goal of “quality education”, is among the 401 best universities in the field of “Industry, Innovation and Infrastructure”, which measures the creation of strong infrastructure, promotion of inclusive and sustainable industrialization and support for the development of innovations. It was also ranked 401-600 among the world’s top universities on the goal of “Partnership for Goals”.