TUDİFAK-ın dekanı: yüksək potensiala malik professor-müəllim heyəti ilə çalışıram
besirli11Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) rektoru, professor Ədalət Muradov Türk Dünyası İqtisad Fakültəsinin (TUDİFAK) yeni dekanı, professor Hayati Beşirli ilə görüşüb.
Dekan vəzifəsinə təyin olunması münasibətilə H.Beşirlini  təbrik edən rektor Ə.Muradov TUDİFAK-ın strateji hədəflərindən söz açıb. Əsas hədəfin TUDİFAK bazasında Türk dünyası üçün keyfiyyətli təhsil verən universitet yaratmaq olduğunu bildirib.
Görüşdə fakültədə tədrisin keyfiyyətinin daha da artırılması məqsədilə türkdilli ölkələrin müəllimlərinin UNEC-də tədrisə cəlb olunmasının əhəmiyyəti vurğulanıb. Ötən tədris ilində UNEC-in 8 gənc müəlliminin Türkiyə universitetlərində doktorantura təhsili aldığını diqqətə çatdıran rektor, türk dilində təhsil verən gənc müəllimlərin elmi və akademik potensialının yüksəldilməsi baxımından bu istiqamətdə işlərin təkmilləşdirilməsinin önəmli olduğunu deyib.
Rektor TUDİFAK-ın cəlbediciliyinin artırılması məqsədilə Türkiyənin aparıcı universitetləri ilə ikili diplom proqramlarının reallaşdırılmasının vacibliyindən danışıb. Fakültədə iqtisadyönümlü ixtisasların sayının artırılmasının da nəzərdə tutulduğunu qeyd edib.
Görüşdə TUDİFAK-dakı ixtisaslara uyğun türk dilində dərsliklərin alınması və UNEC-də türkdilli kitabxananın yaradılması istiqamətində fikir mübadiləsi aparılıb.
Professor Hayati Beşirli yüksək elmi və pedaqoji potensiala malik professor-heyəti ilə birgə çalışdığından məmnunluğunu bildirib. O, türk dilində yüksək ixtisaslı iqtisadçı kadrların hazırlanması, universitetin beynəlxalq əlaqələrinin daha da genişləndirilməsi və TUDİFAK-ın Türk dünyasında ali təhsil brendi kimi tanınması istiqamətində yeni nailiyyətlərə imza atılacağına əminliyini ifadə edib.
Professor Hayati Beşirli haqqında: Hayati Beşirli Hacettepe Universitetinin sosiologiya ixtisasını bakalavr üzrə bitirib. 1998-ci ildə həmin universitetdən sosiologiya ixtisası üzrə magistratura, 2003-cü ildə isə doktorantura dərəcəsi üzrə məzun olub. H.Beşirli Hacettepe, Sakarya, Qazi və Manas universitetlərində pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olub, kafedra müdiri, Magistratura və Doktorantura mərkəzinin direktoru vəzifələrində çalışıb. Türkiyədə və xaricdə türkoloji, sosial elmlər, mədəniyyətlərarası qarşılıqlı əlaqələr, qloballaşma, regional inteqrasiya və digər mövzulara həsr olunan beynəlxalq konfranslarda çıxış edib. Türkiyənin nüfuzlu dərgilərində çoxsaylı elmi məqalələri dərc olunub. Hayati Beşirli müəllifi olduğu “Türk Cumhuriyetleri Öğrencilerinin Türk Dünyasına Bakışları” kitabına görə Türk Dünyası Yazarlar ve Sənətçilər Vəqfinin (TÜRKSAV) mükafatını qazanıb. Ankara Hacı Bayram Veli universitetində professor olub.

The dean of the faculty of Turkish world of Economics – I am working with a highly qualified academic-staff
19 APRIL 2019 | VIEWS:
besirli11
The rector of Azerbaijan State University of Economics, professor   Adalat Muradov has met with a new dean of the faculty of Turkish World of Economics Hayati Beshirli.
Congratulating H.Beshirli on the occasion of his appointment as the dean, the rector A.Muradov spoke about   strategic goals of the faculty of Turkish world of Economics. The main target is to create a university that provides qualitative education for the Turkish world at the base of the   faculty of Turkish World of Economics.
In the meeting there was emphasized the importance of involving teachers from Turkish-speaking countries to the education at UNEC to improve the quality of teaching at the faculty. He noted that 8 young teachers of UNEC had received doctorate education in Turkish universities last academic year, adding that improvement of the work in this direction is important in terms of raising the scientific and academic potential of young teachers educated in Turkish language.
The Rector spoke about the importance of implementing dual diplomacy programs with leading universities of Turkey   in order to increase the attractiveness of   the faculty of Turkish world of Economics. He also noted that it had been envisaged to increase the number of economical specialties in the faculty.
The sides exchanged views on the acquisition of textbooks in Turkish in accordance with the specialties in the faculty of Turkish world of Economics   and the establishment of a Turkish-language library  at  UNEC.
Professor Hayati Beshirli expressed his satisfaction for the collaborative work with the highly-qualified academic-staff. He expressed confidence that new achievements would   be made in the field of preparation of highly qualified economists in Turkish language, further expansion of international relations of the university and recognition of the faculty of Turkish world of Economics   as a higher education brand in the Turkish world.
About professor  Hayati Beshirli
Hayati Beshirli graduated from Hacettepe University with the bachelor’s degree in the specialty of sociology. In 1998, he graduated from the same university with the master’s degree, and in 2003, with PhD degree in the specialty of sociology. H.Beşirli was engaged in pedagogical activity at Hacettepe, Sakarya, Gazi and Manas universities and worked in the positions of the head of the chair, the director of the Master’s and Doctorate center. He performed the speech in the international conferences held in Turkey and abroad dedicated to such topics as Turkic philology, Social Sciences, Intercultural Dialogue, Globalization, Regional Integration and others. The numerous scientific articles have been published in the prestigious magazines of Turkey. Hayati Beshirli was awarded the Prize of Foundation of Turkish World Writers and Artists (TÜRKSAV) for his book “Views of students of Turkish States on the Turkish World”. He was the professor at Ankara Hacı Bayram Veli University.