TUDİFAK-ın dekanı: yüksək potensiala malik professor-müəllim heyəti ilə çalışıram
besirli11Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) rektoru, professor Ədalət Muradov Türk Dünyası İqtisad Fakültəsinin (TUDİFAK) yeni dekanı, professor Hayati Beşirli ilə görüşüb.
Dekan vəzifəsinə təyin olunması münasibətilə H.Beşirlini  təbrik edən rektor Ə.Muradov TUDİFAK-ın strateji hədəflərindən söz açıb. Əsas hədəfin TUDİFAK bazasında Türk dünyası üçün keyfiyyətli təhsil verən universitet yaratmaq olduğunu bildirib.
Görüşdə fakültədə tədrisin keyfiyyətinin daha da artırılması məqsədilə türkdilli ölkələrin müəllimlərinin UNEC-də tədrisə cəlb olunmasının əhəmiyyəti vurğulanıb. Ötən tədris ilində UNEC-in 8 gənc müəlliminin Türkiyə universitetlərində doktorantura təhsili aldığını diqqətə çatdıran rektor, türk dilində təhsil verən gənc müəllimlərin elmi və akademik potensialının yüksəldilməsi baxımından bu istiqamətdə işlərin təkmilləşdirilməsinin önəmli olduğunu deyib.
Rektor TUDİFAK-ın cəlbediciliyinin artırılması məqsədilə Türkiyənin aparıcı universitetləri ilə ikili diplom proqramlarının reallaşdırılmasının vacibliyindən danışıb. Fakültədə iqtisadyönümlü ixtisasların sayının artırılmasının da nəzərdə tutulduğunu qeyd edib.
Görüşdə TUDİFAK-dakı ixtisaslara uyğun türk dilində dərsliklərin alınması və UNEC-də türkdilli kitabxananın yaradılması istiqamətində fikir mübadiləsi aparılıb.
Professor Hayati Beşirli yüksək elmi və pedaqoji potensiala malik professor-heyəti ilə birgə çalışdığından məmnunluğunu bildirib. O, türk dilində yüksək ixtisaslı iqtisadçı kadrların hazırlanması, universitetin beynəlxalq əlaqələrinin daha da genişləndirilməsi və TUDİFAK-ın Türk dünyasında ali təhsil brendi kimi tanınması istiqamətində yeni nailiyyətlərə imza atılacağına əminliyini ifadə edib.
Professor Hayati Beşirli haqqında: Hayati Beşirli Hacettepe Universitetinin sosiologiya ixtisasını bakalavr üzrə bitirib. 1998-ci ildə həmin universitetdən sosiologiya ixtisası üzrə magistratura, 2003-cü ildə isə doktorantura dərəcəsi üzrə məzun olub. H.Beşirli Hacettepe, Sakarya, Qazi və Manas universitetlərində pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olub, kafedra müdiri, Magistratura və Doktorantura mərkəzinin direktoru vəzifələrində çalışıb. Türkiyədə və xaricdə türkoloji, sosial elmlər, mədəniyyətlərarası qarşılıqlı əlaqələr, qloballaşma, regional inteqrasiya və digər mövzulara həsr olunan beynəlxalq konfranslarda çıxış edib. Türkiyənin nüfuzlu dərgilərində çoxsaylı elmi məqalələri dərc olunub. Hayati Beşirli müəllifi olduğu “Türk Cumhuriyetleri Öğrencilerinin Türk Dünyasına Bakışları” kitabına görə Türk Dünyası Yazarlar ve Sənətçilər Vəqfinin (TÜRKSAV) mükafatını qazanıb. Ankara Hacı Bayram Veli universitetində professor olub.

Декан TUDİFAK: работаю с профессорско-преподавательским составом, имеющим высокий потенциал
Ректор Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC), профессор Адалат Мурадов встретился с новым деканом факультета Экономики Тюркского мира (TUDİFAK) профессором Хаяти Беширли.
Поздравив Х.Беширли по случаю назначения его на должность декана, ректор А.Мурадов коснулся вопроса стратегических задач TUDİFAK. Он отметил, что основной задачей является создание для Тюркского мира на базе TUDİFAK университета, дающего образование высокого качества.
На встрече с целью повышения качества обучения было подчеркнуто о значении привлечения в UNEC преподавателей из тюркских стран. Обратив внимание, что в минувшем учебном году 8 молодых преподавателей UNEC получили образование докторантуры в университетах Турции, ректор отметил о значении совершенствования работ в этом направлении с точки зрения повышения академического потенциала молодых преподавателей, обучающих на турецком языке.
Ректор отметил о важности реализации программ двойного диплома с ведущими университетами Турции  с целью повышения привлекательности TUDİFAK. Он отметил, что предусматривается увеличения числа специальностей экономического профиля.
На встрече состоялся обмен мнениями по вопросу получения учебников на турецком языке соответственно обучающим на TUDİFAK специальностям и создания в UNEC тюркской библиотеки.
Профессор Хаяти Беширли выразил чувство удовлетворения по поводу того, что работает с профессорско-преподавательским составом, имеющим высокий научный и педагогический потенциал. Он выразил уверенность в том, что будут достигнуты новые успехи в подготовке высококвалифицированных экономических кадров на турецком языке, расширении международных связей университета и признании TUDİFAK в Тюркском мире как бренда высшего учебного заведения.
О профессоре Хаяти Беширли: Хаяти Беширли окончил ступень бакалавра по специальности социологии университета Хаджеттепе. В 1998 году окончил ступень магистратуры по специальности социологии указанного университета, а в 2003 году докторантуру. Х.Беширли занимался педагогической деятельностью в университетах Хаджеттепе, Сакарья, Гази и Манас, работал на должности заведующего кафедрой, директора Центра магистратуры и докторантуры. В Турции и за рубежом выступал на международных конференциях, посвященных темам тюркологии, социальных наук, межкультурной взаимосвязи, глобализации, региональной интеграции и др.  Опубликованы его многочисленные научные статьи в авторитетных журналах Турции. Хаяти Беширли за книгу «Взгляд студентов Турецкой Республики на тюркский мир», автором которого является, удостоен премии Ассоциации писателей и деятелей искусства (TÜRKSAV). Стал профессором в университете Анкары Гаджи Байрам Вели.