“UNEC-100” İnkişaf Strategiyası: əsas hədəflər
“UNEC-100” İnkişaf Strategiyasında 2030-cu ilə qədər reallaşdırılması nəzərdə tutulan 7 strateji məqsəd və 31 strateji hədəf müəyyən olunub.
Sənədə görə, “Yüksək keyfiyyətli ali təhsil ocağına çevrilmək”, “Tədqiqat universitetinə çevrilmək”, “Sahibkar universitetə çevrilmək”, “Sosial xidmətlərdə aparıcı universitetə çevrilmək”, “Beynəlmiləl universitetə çevrilmək”, “Daha çevik və yüksək səmərəliliyə malik universitet idarəetmə sisteminə sahib olmaq”, “Yüksək beynəlxalq reytinqli universitetə çevrilmək” UNEC-in strateji məqsədləri kimi təsbit olunub.
Yüksək keyfiyyətli ali təhsil ocağına çevrilmək istiqamətində UNEC, yüksək bal toplayaraq universiteti seçən abituriyentlərin sayını artırmağı, orta keçid balını 500-ə yüksəltməyi, tədris prosesini daim təkmilləşdirməyi, professor-müəllim heyətinin peşəkarlıq səviyyəsini artırmağı, tədrisdə gənc müəllimlərin payını yüksəltməyi, təhsil proqramlarının beynəlxalq akkreditasiya olunmasını, tələbələrin təqaüd imkanlarını artırmağı, onları yataqxana ilə təmin etməyi, ölkədə və regionda ən geniş distant təhsil xidmətləri göstərməyi hədəfləyib.
Strategiyaya əsasən, aparıcı tədqiqat universitetinə çevrilmək istiqamətində UNEC-in hədəfləri dünya təcrübəsinə uyğun magistratura və doktorantura təhsili vermək, yüksək reytinq qazanmış “beyin mərkəzi” yaratmaq, sifariş və qrantlar hesabına tədqiqat layihələri reallaşdırmaq, “Web of Science” və “Scopus” elmi platformalarına daxil olan ən nüfuzlu nəşrlərdə məqalələrin sayını artırmaq və həmin bazalara daxil olan elmi jurnallara sahib olmaqdır.
UNEC-in sahibkar universitet modelini inkişaf etdirmək məqsədilə müəyyən etdiyi strateji hədəfləri startapların, patent müraciətlərinin və kommersiyalaşan patentlərinin, o cümlədən biznes dünyası ilə birgə reallaşdırdığı tədqiqat və innovasiya layihələrinin sayını hər il artırmaqdır.
Sosial xidmətlərdə aparıcı universitet statusu almaq istiqamətində hədəflər milli səviyyəli sosial məsuliyyətlilik layihələri reallaşdırmaq, bilik və təcrübənin cəmiyyətə transfer mexanizmlərini, tələbələrin sosial şəraitini, məzunlarla əlaqəni təkmilləşdirmək, ömür boyu təhsil proqramlar-ı üzrə xidmət göstərmək kimi müəyyən olunub.
Beynəlmiləl universitetə çevrilmək və beynəlmiləlləşməni daha da genişləndirilməsi məqsədilə UNEC-də əcnəbi təhsilalanların payının artırılması, beynəlxalq mübadilə proqramlarında daha çox tələbə, müəllim və inzibati heyətin iştirakının təmin edilməsi, beynəlxalq ikili diplom, o cümlədən ingilis dilində təhsil proqramlarının sayının davamlı artırılması hədəflənib.
Strategiyaya uyğun olaraq, daha çevik və yüksək səmərəliliyə malik universitet idarəetmə sisteminə sahib olmaq məqsədilə hədəflər UNEC-də strateji idarəetməni tam şəkildə tətbiq etmək, insan resursları, informasiya resursları və maliyyənin idarəedilməsində səmərəliliyi davamlı yüksəltmək, universitet idarəetmə strukturunu optimallaşdırmaq kimi müəyyən edilib.
Görülən tədbirlər nəticəsində UNEC-in 100 illik yubileyinə qədər dünyanın ən yaxşı 500 universitetindən birinə çevrilməsi nəzərdə tutulub.

“UNEC-100” the Development Strategy: the key targets
bina_icherisheher_2018The “UNEC-100” Development Strategy identifies 7 strategic goals and 31 startegic targets that are plannned to be implemented by 2030.
According to the document, “To become the high-quality higher education institution”, “To become the research university”, “To become the entrepreneurial university”, “To become a leading university in social services”, “To become the international university”, “To have more flexible and highly efficient university management system”, “To become the university with the high intrnational ranking” have been identified as the strategic goals of UNEC.
In order to become a high-quality university, UNEC targets to increase the number applicants scoring the high points at the entrance exams and chosing the university, raising the average score to 500, to improve continuously the teaching process, to increase the professional level of academic-teaching staff, to raise the share of young teachers in teaching process, the international accreditation of educational programs, to increase he scholarship allowance opportunities for students, to provide them with the hostel, to provide the largest distance education services in the country in the region.
According to the strategy, in order to become a leading research university,  the targets of the UNEC are to provide the master’s level of study and doctorate education in line with the world practice, to create the highly-rated “brain center”, tpo conduct the research projects at the expense of orders and grants, to increase the number of articles published in the most influencial and prestigious publications included into the “Web of Science” and “Scopus” platform, and to possess the scientific magazines included in those databases.
The strategic targets, for developing the entrepreneurial university model, identified by UNEC are to increase the number of stratups, patent applications, and commercialzation patents,  as well as, to increase every year the number of research and innovation projects implemented jointly with the business world.
The goal of obtaining the status of leading university in social services has been identified as the realization of the social reponsibility projects of national level, the transfering mechanisms of the knowledge and experience in community, and to improve the relationaships with the graduates, and providing the service in lifelong learning programs.
With the view of becoming the international university and expanding the internationalization more, the UNEC targets to increase the share of foreign students, to provide the participation of more students, teachers and administrative staff in the international exchange programs, and continuously increas the number of the international dual degree diploma programs, including the number of the education programs teaching in English language.
According to the strategy, for the goal of possessing the more flexible and highly efficient university management system, the targets have been defined as the full implementation of strategic management at UNEC, continuously improving the human resources, the information resources and financial management, and optimizing the university managment  structure.
As the result of the taken measures, the UNEC is expected to become one of the world’s top 500 universities until the 100th anniversary.