Bu məqsədlə “UNEC-100” İnkişaf Strategiyasında strateji idarəetməni tam şəkildə təmin etmək üçün stratefi hədəflər və fəaliyyət istiqamətləri müəyyən edilib. 2030-cu ilə qədər UNEC-də insan resursları, maliyyə resursları və informasiya resurslarının idarəedilməsində səmərəliliyi davamlı yüksəltmək, həmçinin idarəetmə strukturunu optimallaşdırmaq nəzərdə tutulub.
Strategiyada insan resurslarının idarəetməsində səmərəliliyin əldə olunması üçün akademik və inzibati heyətin formalaşdırılması, onların vəzifə təlimatlarının hazırlanması, peşəkar hazırlıqlarının inkişaf etdirilməsi, məmnunluq səviyyəsinin davamlı nəzarətdə saxlanılması fəaliyyət istiqamətləri kimi təsbit olunub. Eyni zamanda əməyin motivasiya sistemlərinin davamlı təkmilləşdirilməsi, əmək haqlarının artımının infilyasiya səviyyəsinə uyğunlaşdırılması, karyera yüksəlişində performans göstəricilərinin nəzərə alınması da bu istiqamətdə həyata keçiriləcək fəaliyyətlər sırasındadır.
Strategiyaya əsasən, UNEC maliyyə resurslarının idarəedilməsində səmərəliliyi yüksəltmək məqsədilə universitetin maliyyə mənbələrinin diversifikasiya edilməsi və artırılmasını, sərbəst maliyyə resurslarının səmərəli investisiyalara yönəldilməsini, təhsil haqlarının müəyyən edilməsində sərbəstliyin əldə olunmasını, maliyyə resurslarının idarəedilməsində fakültələrinin rolunun artırılmasını 2030-cu ilədək fəaliyyət istiqamətləri olaraq müəyyənləşdirib. Buraya həmçinin, UNEC Tədqiqat Fondunun inkişaf etdirilməsi, UNEC İanə Fondunun təsis olunması, Daxili və kənar audit mexanizmlərindən geniş istifadə edilməsi də daxil edilib.
UNEC-də İdarəetmənin İnformasiya Sisteminin qurulması, elektron xidmətlərin təhlükəsizliyi və keyfiyyətinin yüksəldilməsi, mobil tətbiqlərin dəstəklənməsi, “online” xidmətlərin çoxaldılması, ödənişsiz Wi-fi sahələrinin yaradılması, “Scopus” və “Ebsco” kimi elmi bazalara çıxışın təmin edilməsi informasiya resurslarının idarəedilməsində səmərəliliyin yüksəldilməsində fəaliyyət istiqamələri kimi seçilib.
İnkişaf Strategiyasında UNEC-in 100 illik yubileyinədək universitetdə inzibati idarəetmə strukturlarının funksionallığının təmin olunmasının, meqafakültələrin formalaşdırılması prosesinin, eləcə də, kafedraların departament sisteminə keçidinin tamamlanması nəzərdə tutulub.

«UNEC-100» – Стратегическое управление
UNEC_210918Азербайджанский государственный экономический университет (UNEC) нацелен до своего 100-летнего юбилея стать университетом с более гибкой и высокоэффективной системой управления.
С этой целью в Стратегии развития “UNEC-100” для полного обеспечения стратегического управления определены стратегические цели и направления деятельности. До 2030 года в UNEC предусмотрено устойчивое повышение эффективности в управлении человеческими ресурсами, финансовыми ресурсами и информационными ресурсами, а также оптимизация структуры управления.
В Стратегии для обеспечения эффективности в управлении человеческими ресурсами формирование академического и административного состава, подготовка их должностных инструкций, развитие профессиональной подготовки, устойчивый контроль уровня удовлетворенности определены как направления деятельности. В то же время устойчивое совершенствование системы мотивации труда, соответствие повышения зарплаты уровню инфляции, учет показателей перформанса в карьерном росте входят в ряд осуществляемой в этом направлении деятельности.
Согласно стратегии UNEC определил направления деятельности до 2030 года: с целью повышения эффективности в управлении финансовыми ресурсами диверсификация и повышение финансовых источников университета, направление свободных финансовых ресурсов на эффективные инвестиции, самостоятельность в определении платы за образование, повышение роли факультетов в управлении финансовыми ресурсами. Сюда же включены развитие Фонда исследований UNEC, учреждение Фонда пожертвований  UNEC, широкое использование механизмов  внутреннего и внешнего аудита.
Создание в UNEC Информационной системы управления, повышение безопасности и качества электронных услуг, поддержка мобильных применений, увеличение количества онлайн-услуг, создание бесплатных  зон Wi-fi, обеспечение выхода на такие базы как  “Scopus” и “Ebsco” выбраны как направления деятельности в повышении эффективности в управлении информационными ресурсами.
До 100-летнего юбилея UNEC предусмотрено обеспечение в университете функциональности в административно-управленческих структурах, завершение процесса формирования мегафакультетов, а также переход кафедр в систему департамента.