UNEC alimləri ölkədə yüksək rəqabət qabiliyyətli klasterlərin yaradılmasını təklif ediblər
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) “Müasir dövrdə Azərbaycanın davamlı iqtisadi inkişafın təmin edilməsi üzrə təkliflər” mövzusunda seminar keçirilib.
UNEC-in İqtisadi Araşdırmalar Elmi-Tədqiqat İnstitutunun alimləri seminarda ölkədiki mövcud iqtisadi vəziyyəti müzakirə edərək, problemlərin həlli yollarını araşdırıblar.
Tədbirdə mövcud şəraitdə ölkə iqtisadiyyatının sağlamlaşdırılması və davamlı sosial-iqtisadi inkişafın təmin edilməsi məqsədi ilə bir neçə tədbirin həyata keçirilməsinin zəruriliyi vurğulanıb. Bildirilib ki, davamlı inkişafın təmin edilməsi üçün ilk növbədə ölkə prezidenti yanında xüsusi və geniş səlahiyyətlərə malik qurumun yaradılmasına ehtiyac var. Qurum ölkə üzrə müxtəlif sahələrin ən aparıcı mütəxəssislərini, iş adamlarını cəlb etməklə yüksək dərəcədə konkretləşdirilmiş Azərbaycanın davamlı inkişaf konsepsiyasının və davamlı inkişaf strategiyasının işlənilməsini təmin etməlidir. Təklif edilib ki, davamlı inkişaf strategiyasının tərkib hissəsi kimi ölkənin geoiqtisadi inkişaf strategiyası da işlənilsin. Bu strategiya xarici iqtisadi əlaqələrin modelinin seçilməsini, optimal inteqrasiya vektorunun müəyyən olunmasını, ixrac yönümlü iqtisadi siyasətin reallaşdırılması mexanizmini özündə ehtiva etməlidir.
Ölkənin ixrac potensialının artırılması üçün həyata keçirilməsi zəruri olan konkret tədbirlərin müəyyən olunması da təkliflər sırasındadır.Tədbirdə qeyd edilib ki, ixrac potensialının yüksəldilməsinin bütün dünyada sınaqdan keçmiş iki əsas istiqaməti mövcuddur – klasterləşmə və transmilliləşmə.
UNEC alimləri təklif ediblər ki, ölkədə yüksək rəqabət qabiliyyətli klasterlərin yaradılması üçün həyata keçirilməsi zəruri olan tədbirlər müəyyən edilsin. Bu prosesin ilk mərhələsi kimi regionların klaster potensialının hesablanması təklif edilib. Klaster potensialının hesablanması üçün zəruri olan statistik məlumatların əldə olunması üçün Dövlət Statistika Komitəsi yerlərə həmin məlumatları toplayaraq işlənməsi üçün müvafiq göstəriş verməlidir.
Bildirilib ki, ölkə daxilində qeyri-neft sektorunun inkişafı üçün ilk növbədə əlverişli iqtisadi və inzibati mühit yaradılmalı, azad rəqabət təmin olunmalıdır. Bunun üçün “Rəqabət Məcəlləsi”nin Milli Məclisdə müzakirəsi və qəbulu təmin olunmalıdır. Daha sonra bu məcəllənin real, effektiv işləməsi üçün müvafiq mexanizmlər, normativ baza işlənməlidir.Birbaşa xarici investisiyaların stimullaşdırılması üçün zəruri tədbirlər hazırlanmalı, bu investisiyalara dövlət zəmanəti verilməklə ölkəyə cəlb olunması təmin edilməlidir.
UNEC alimləri hesab ediblər ki, effektivliyin təmin edilməsi üçün təkliflərin tez bir zamanda işlənib hazırlanması vacibdir.

UNEC Scholars have proposed the Creation of the highly Competitive Clusters in the Country
A workshop on “Proposals to ensure the Sustainable Economic Development of Azerbaijan in the Modern Era” took place at Azerbaijan State University of Economics (UNEC).
The scientists of the UNEC’s Scientific-Research Institute of Economic Studies discussed ways to solve problems of the current economic situation in the country during the seminar.
The importance of recovery of the national economy in the current circumstances and the implementation of several measures to ensure sustainable socio-economic development were emphasized during the event. It was noted that primarily the specific with broad powers body is to be organized under the President of the country to ensure sustainable development. The body should provide the processing of the strategy of continuous development and highly focused sustainable development conception of the Republic of Azerbaijan involving businessmen and leading experts in various areas across the country. The strategy should include the selection of the model in foreign economic relations, determine the optimal vector of integration mechanism of the implementation of an export- oriented economic policy.
The identification of specific measures necessary to implement in order to increase the export potential of the country is included into the proposals. It was highlighted in the event that there are two main tested directions to increase export potential in the entire world – clustering and Trans-nationalization.
UNEC scientists proposed to determine the measures necessary for the implementation of highly competitive clusters. The process of calculating the capacity of the regions’ clusters was proposed as the first phase of the process. The State Statistic Committee should give appropriate instructions for obtaining statistic information necessary to calculate the cluster’s potential.
It was noted that primarily for the development of non-oil sector in the country conductive economic and administrative environment should be established and free competition must be provided. Therefore, discussion of the “Competition Code” in the Parliament (Milli Majlis) and its adoption should be provided. Later, the corresponding mechanism and regulatory framework for its effective functioning should be developed. Necessary measures to stimulate foreign direct investment must be prepared, and the investments should be provided state guarantee to attract investments into the country.
UNEC scientists decided that, in order to ensure the efficiency in the development of proposals is important as soon as possible.