UNEC beynəlxalq reytinqdə ölkə birincisidir
webm_28062018UNEC beynəlxalq reytinqin nəticələrinə görə Azərbaycan universitetləri arasında ölkə birincisi olub.
Webometrics reytinq agentliyinin iyun ayında açıqladığı “Google Akademik istinadlarına görə ən yaxşı universitetlər” (TRANSPARENT RANKING: Top Universities by Google Scholar Citations) reytinqində UNEC Azərbaycan universitetləri arasında lider olub. Reytinqə görə, “Google Scholar” platformasında UNEC alimlərinin elmi məqalələrinə 3614 istinad edilib.
Azərbaycandan iki ali təhsil müəssisəsinin yer aldığı reytinqdə Bakı Dövlət Universiteti isə 2787 istinadla ikinci yerdə qərarlaşıb.
Qeyd edək ki, UNEC reytinqdəki mövqeyinə görə bir cox Amerika və Avropa universitetlərini qabaqlayıb.

UNEC is the country’s first in the international rankings
webm_28062018According to the results of the international rating, the UNEC became the country’s first among the universities of Azerbaijan.
UNEC became the leader among the universities of Azerbaijan according to the ranking “TRANSPARENT RANKING: Top Universities by Google Scholar Citations published by the Webometrics rating agency in June. According to the rating, on the  “Google Scholar” platform the 3614 references were made to scientific articles of UNEC scientists.
In the ranking, where two higher educational institutions had taken place from Azerbaijan, Baku State University with the 2787 references was on the second place.
It should be noted that, UNEC is ahead of many American and European universities for its position in the rating.