UNEC brendi daha bir Avropa dövləti tərəfindən tanındı
bina_UNEC_100220Brendləşmə hər bir universitetin dünya təhsil bazarında rəqabətqabiliyyətliliyinin artırılmasının başlıca amillərindəndir.
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti bu istiqamətdə uğurla irəliləyərək, bir neçə ildir ki, göstərdiyi təhsil xidmətlərini UNEC brendi altında təqdim edir.
Öz əhatə dairəsini gündən-günə genişləndirən UNEC dünya təhsil brendləri arasında mövqeyini gücləndirərək Bolqarıstanda da tanındı.
Bundan öncə isə UNEC brendi Türkiyə, Litva, Latviya, Polşa, Slovakiya, Macarıstan, Xorvatiya, Estoniya, Rusiya və Ukraynada qorunma altına alınmışdı.

UNEC brand is recognized by another European country
Branding is one of the main factors in increasing the competitiveness of any university in the global education market.
Azerbaijan State University of Economics has been successfully advancing in this direction and has been providing educational services under the UNEC brand for several years.
Expanding its scope day by day, UNEC has become recognized in the 11th country, strengthening its position among the world’s education brands.
Earlier, the UNEC brand was protected in Turkey, Lithuania, Latvia, Poland, Slovakia, Hungary, Croatia, Estonia, Russia and the Ukraine.