UNEC DAAD-nin regionda ən böyük layihəsinə start verib
Noyabrın 29-da Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) “EE-KEY-AZ Sahibkarlıq təhsili: Azərbaycanda iş yerlərinin yaradılması və məşğulluğun əsas amili kimi” layihəsinin açılışı olub.
4 ili əhatə edəcək layihə UNEC-lə Almaniyanın Siegen Universitetinin tərəfdaşlığı və Alman Akademik Mübadilə Xidmətinin (DAAD) Baş Ofisinin maliyyə dəstəyi ilə həyata keçiriləcək.
Layihəyə uyğun olaraq, Almaniya və Azərbaycanda yay və qış məktəblərinin təşkili, maliyyə, biznes planlaşdırılması, sahibkarlıq, innovasiya menecmenti, loqistika, e-kommersiya, risklərin idarə olunması və s. mövzularda təlimlərin keçirilməsi, hər iki universitetin professor-müəllim və inzibati heyətinin iştirakı ilə Bakıda və Siegendə seminarların aparılması nəzərdə tutulur. Eyni zamanda hər il 4 doktorantın bir aylıq tədqiqat təcrübəsində iştirakı, gənc alimlər arasında “Biznes plan” müsabiqəsinin keçirilməsi, “Məsləhətçi Maliyyə Klubları”nın yaradılması da layihə çərçivəsində həyata keçiriləcək. Klub tələbə, magistr və doktorantların məsləhətçi kimi formalaşmasına, eləcə də Almaniya və Azərbaycanın müxtəlif şirkətlərində təcrübə keçməsinə şərait yaradacaq.
Layihənin UNEC-də təşkil olunan açılış mərasimində Siegen Universitetinin müəllim və 11 tələbəsi ilə birlikdə İqtisadiyyat Nazirliyi, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin nümayəndələri, Alman Akademik Mübadilə Xidmətinin (DAAD) Bakıdakı Məlumat Mərkəzinin rəhbəri, Alman-Azərbaycan Ticarət Palatasının sədri, Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Cəmiyyətinin (GIZ) proqram rəhbəri, Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının Baş katibi, Odlar Yurdu Universitetinin rektoru, Almaniyanın Azərbaycandakı səfirliyinin əməkdaşları, Erasmus+ milli ofisinin nümayəndəsi də iştirak edib.
Tədbirdə UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov hər iki universitet arasında əlaqələrin davamlı inkişaf etdiyini, aktiv müəllim-tələbə mübadiləsinin həyata keçirildiyini bildirib. UNEC-lə Siegen Universiteti arasında yay və qış məktəbinin uğurlu təşkilindən söz açan rektor, 4 illik layihənin hər iki universitet arasında yeni bir mərhələnin başlanğıcı olduğunu vurğulayıb. Ə.Muradov layihənin Azərbaycanda sahibkarlıq və biznes təhsilinin təkmilləşdirilməsi sahəsində mühüm rol oynayacağını da bildirib. O, layihənin UNEC tələbələrinin əmək bazarına daha yaxşı hazırlanması baxımından əhəmiyyətini, eləcə də onlarda yeni iş yerləri yaratmaq təcrübəsi formalaşdıracağını qeyd edib. Ə.Muradov birgə magistratura proqramının həyata keçiriləcəyini layihənin ən mühüm töhvələrindən biri olacağını bildirib.
Alman Akademik Mübadilə Xidmətinin (DAAD) Bakıdakı Məlumat Mərkəzinin rəhbəri xanım Ştefani Düfo (Steffanie Dufaux) bu tipli layihənin Azərbaycanda ilk dəfə həyata keçirildiyini və  bunun DAAD tərəfindən regionda maliyyələşdirilən ən böyük layihə olduğunu qeyd edib. O, layihənin hər iki universitetlə yanaşı, həm də Almaniya və Azərbaycan ali təhsil sistemini bir-birinə yaxınlaşdıracağını bildirib.
Siegen Universiteti rektorunun beynəlxalq strateji əməkdaşlıq üzrə müşaviri doktor Ulrix Eberdhat (Ulrich Eberhardt) hər iki ali təhsil müəssisəsi arasındakı əməkdaşlığın tarixindən bəhs edib. Layihənin universitetlər arasında qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın məntiqi nəticəsi olduğunu diqqətə çatdırıb.
Sonra Siegen Universitetinin departament rəhbəri, professor Petra Muq (Petra Moog) layihənin məzmunu, məqsədi, 4 il ərzində həyata keçiriləcək tədbirlər, eləcə də layihənin reallaşdırılması və maliyyələşdirilməsi mexanizmi barədə ətraflı məlumat verib. Layihənin hazırlanması və icrasına göstərdiyi dəstəyə görə UNEC rəhbərliyi və digər tərəfdaşlara minnətdarlığını bildirib.
Tədbirdə tələbələrin layihə ilə bağlı sualları cavablandırılıb. Sonda Siegen universitetinin qış məktəbində təhsil alan UNEC tələbələrinə sertifikatlar təqdim olunub.
Qeyd edək ki, layihəyə uyğun olaraq, oktyabrın 26-da Siegen Universitetində UNEC-in 9 nəfərlik nümayəndə heyətinin də təmsil olunduğu rəsmi açılış mərasimi keçirilib. Layihənin İşçi Qrupunun ilk iclasında layihənin idarə edilməsi məsələləri, 4 il ərzində həyata keçiriləcək tədbirlər, gələcəkdə kurrikulumların uzlaşdırılması və digər texniki-təşkilatı məsələlər müzakirə edilib. UNEC-in gənc müəllimləri və doktorantları Siegen Universitetinin müvafiq departamentlərini təmsil edən professorlarla görüşüb və gələcəkdə Almaniyada tədqiqat aparmaq istədikləri mövzular üzrə müzakirələr aparıblar.

UNEC launches the biggest Project of DAAD in the Region
An “EE KEY-AZ Entrepreneurship Education: a Key to Job Creation and Employability in Azerbaijan” Project has been launched at Azerbaijan State University of Economics (UNEC) on November 29.
The Project will be implemented by the partnership of the University of Siegen with UNEC and the financial support of the Headquarters of German Academic Exchange Service for 4 years.
The Summer and Winter Schools in Germany and Azerbaijan, trainings in Finance, Business Planning, Entrepreneurship, Innovation Management, Logistics, E-commerce, Risks Management and so on and workshops with the participation of the academic and administrative staffs of both universities in Baku and Siegen are planned to be organized in accordance with the Project. At the same time, 4 nominee doctors’ participation in one- month internship every year, organization of competitions on “Business Plan” among the young research fellows and “Consultant Financial Clubs” are to be realized within the project. The club will create the opportunity for the formation of undergraduate, graduate and doctoral students, as well as provide them with a chance to pass internship in different companies of Germany and Azerbaijan.
Together with the teachers and 11 students of the University of Siegen the representatives of the Ministry of Economics, Ministry of Labor and Protection of Citizens, Head of the Baku Information Center of German Academic Exchange Service, Chairman of German- Azerbaijan Trade Chamber, Program Leader of the German International Cooperation Society, President of the National Confederation of Entrepreneurs (Recruiters) Organizations, universities’ rectors, employees of the Embassy of Germany to Azerbaijan and the representative of the National Erasmus+ Office attended the opening ceremony of the Project organized at UNEC.
UNEC Rector, Professor Adalat Muradov noted the sustainable development of the cooperation between the two universities and the implementation of teacher-students exchange during the event. Speaking about the organization of Summer and Winter Schools between UNEC and the University of Siegen, Rector emphasized that the 4-year project will be beginning of a new stage between the two universities. A.Muradov also stressed the project will play an important role in improving entrepreneurial and business education in Azerbaijan. He pointed the significance of the project in terms of better preparation of UNEC students for labor market, as well as the formation of the experience of establishing new jobs. A.Muradov highlighted the joint Graduate Program to become one of the most important contributions of the Project too.
Head of the Baku Information Center of the German Academic Exchange Service (DAAD) Ms. Steffanie Dufaux pointed the type of project was implemented in Azerbaijan for the first time and that it is the biggest project in the region financed by DAAD. She stressed the project would both bring nearer the higher education systems of Germany and Azerbaijan and the two universities.
Advisor to the Rector of the University of Siegen for International Strategic Cooperation Dr. Ulrich Eberhardt spoke about the history of cooperation between the two higher education institutions. He brought to attention the Project as a logical result of beneficial collaboration between the universities.
Then Head of the Department of the University of Siegen, Professor Petra Moog delivered detailed information about the content of the project, aim, events to be implemented within 4 years, as well as the realization of the project and funding mechanism in detail. She expressed gratitude to UNEC administration and other partners for the development and execution of the project.
According to the Project, the official opening ceremony of the project was held with the participation of UNEC’s delegation of 9 people at the University of Siegen on October 26. The issues of the management of Project, events to be implemented within 4 years, harmonization of curricula in the future and other technical and organizational affairs were discussed during the meeting of the Project’s Working Group. UNEC’s young teachers and nominee doctors met with the professors representing relevant departments of the University of Siegen and debated on the topics they want to conduct researches in the future in Germany.
Students’ questions related with the project were responded within the event. UNEC students who attended Winter School at the University of Siegen were awarded certificates in the end.