UNEC-də 15 İyun – Milli Qurtuluş Günü qeyd olunub
Tədbir Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Sonra UNEC ilə Bilik Fondunun sifarişi əsasında “Səs” Media Qrupunun hazırladığı “Milli Qurtuluşdan intibaha” filmi nümayiş olunub.
Tədbirdə 1992-ci ildə Naxçıvan Ali Məclisinin sədri olan Heydər Əliyevi Bakıya səsləyən, onun hakimiyyətə qayıdışı üçün müraciətə imza atan, Yeni Azərbaycan Partiyasının “qızıl fondu” elan olunan 91 nəfər tanınmış ziyalılarından – Əməkdar elm xadimi, “Şöhrət” ordenli professor, ictimai-siyasi xadim Şahlar Əsgərov və YAP Siyasi Şurasının üzvü, “İki sahil” qəzetinin baş redaktoru Vüqar Rəhimzadə iştirak ediblər.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov Azərbaycanın müstəqillik tarixinin ən şanlı səhifələrindən biri olan Milli Qurtuluş Gününün əhəmiyyətindən danışıb. Rektor Azərbaycan dövlətinin və dövlətçiliyinin real  təhlükə ilə üzbəüz qaldığını hamıdan tez dərk edən 91 ziyalının Ümummilli lider Heydər Əliyevin yenidən hakimiyyətə qayıdışında müstəsna rol oynadıqlarını bildirib. Ümummilli lider Heydər Əliyev xalqın təkidi ilə yenidən hakimiyyətə qayıtdıqdan sonra Azərbaycanın qısa zamanda iqtisadi sabitlik və inkişafa qədəm qoyduğunu diqqətə çatdırıb.
Professor Şahlar Əsgərov ümummilli lider Heydər Əliyevin müstəqilliyin əldə olunmasındakı misilsiz xidmətlərindən danışıb. Bu dahi şəxsiyyətin hər bir çıxışı, hər bir kəlamının dərin məntiqə söykənməklə, böyük bir fəlsəfə daşıdığını bildirən Ş.Əsgərov ulu öndərin Azərbaycan xalqının, dövlətinin inkişafı üçün var gücü ilə çalışan, öz həyatını qurban verməyə hazır olan dahi şəxsiyyət olduğunu qeyd edib. Bu dahi şəxsiyyətin fəaliyyəti dövründə Azərbaycan dövlətinin yaşaması, inkişafı üçün gərəkli olan bütün işləri gördüyünü, xaosun qarşısını aldığını, dövləti inkişaf yoluna çıxardığını deyən professor, bugünkü müstəqil Azərbaycan dövlətinin məhz Heydər Əliyevin şah əsəri olduğunu vurğulayıb.
YAP Siyasi Şurasının üzvü, “İki sahil” qəzetinin baş redaktoru Vüqar Rəhimzadə xalqın təkidli tələbi ilə ikinci dəfə hakimiyyətə qayıdan Heydər Əliyevin iyunun 15-də Azərbaycan Ali Sovetinin sədri seçildiyini və ulu öndərin böyük risklərə baxmayaraq, xalqın qurtuluşu missiyasını cəsarətlə öz üzərinə götürdüyünü, bununla da ölkədə uzun illər davam edən gərginlik və qarşıdurmanın səngidiyini, respublikamızın vətəndaş müharibəsindən və parçalanma təhlükəsindən xilas olduğunu söyləyib. V.Rəhimzadə bu gün milli qurtuluş ideologiyasının təntənəsinin müstəqil respublikamızın davamlı inkişafında özünü büruzə verdiyini, regionda və dünyada Azərbaycanın nüfuzunu daha da artırdığını qeyd edib.
“İqtisadiyyatın tənzimlənməsi” kafedrasının müdiri, professor Məhiş Əhmədov Ümummilli lider Heydər Əliyevin iqtisadi siyasətindən, milli iqtisadiyyatın təhlükəsizliyinin təmin olunması istiqamətində apardığı uğurlu islahatlardan danışıb. Bu siyasət nəticəsində bu gün Azərbaycanın qlobal böhrandan çıxan lider ölkələr sırasında olduğunu qeyd edib.
Həmin günlərin canlı şahidi olan və ulu öndər Heydər Əliyevin yenidən hakimiyyətə qayıdışında yaxından iştirak edən, “Sosial inkişaf iqtisadiyyatı və qiymətləndirmə” kafedrasının müdiri, professor Əli Əlirzayev Azərbaycan xalqını Qurtuluşa aparan yoldan danışıb.
Sonda Yeni Azərbaycan Partiyası sıralarına üzv olan UNEC tələbələrinə üzvlük vəsiqələri təqdim edilib.

В UNEC отметили 15 июня – День национального спасения
Мероприятие началось с озвучивания государственного гимна. Затем был продемонстрирован фильм «От национального спасения к возрождению», подготовленный медиа группой “Səs” по заказу UNEC и Фонда знаний.
В мероприятии приняли участие заслуженный деятель науки, профессор ордена «Почета», общественно-политический деятель Шахлар Аскеров и член Политического совета ПЕА, главный редактор газеты  “İki sahil” Вугар Рагимзаде из числа группы интеллигенции в составе 91 человека, обратившихся  в 1992 году к председателю Верховного Меджлиса Нахчыванской АР Гейдару Алиеву с просьбой вернуться в Баку,  и подписавших обращение  для возвращения его  к власти, которых назвали «золотым фондом» партии «Ени Азербайджан».
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов отметил о значении Дня национального спасения, являющегося славной страницей истории независимости Азербайджана. Ректор отметил исключительную роль в возвращении вновь к власти Общенационального лидера Гейдара Алиева группы интеллигенции в составе 91 человека, осознавшего  реальную опасность, с которой столкнулось Азербайджанское государство.  Он обратил внимание, что после возвращения к власти Общенационального лидера Гейдара Алиева по настоянию народа, Азербайджан за короткое время вступил на путь экономической стабильности и развития.
Профессор Шахлар Аскеров отметил неоценимые заслуги Общенационального лидера Гейдара Алиева в достижении независимости. Говоря о выступлениях, цитатах гениальной личности, носящих философский смысл, Ш.Аскеров отметил, что великий  вождь являлся личностью, который изо всех сил старался для азербайджанского народа, развития государства, был готов отдать свою жизнь во имя его благополучия. Профессор отметил, что великий лидер, являясь гениальной личностью,  в период своей деятельности предпринял все шаги для развития Азербайджанского государства, предотвратил хаос, вывел государство на путь развития, и подчеркнул, что сегодня гениальной личности Гейдара Алиева принадлежит исключительное место в построении современного  Азербайджанского государства.
Член политического совета партии «Ени Азербайджан», главный редактор газеты «İki sahil» Вугар Рагимзаде отметил, что великий лидер Гейдар Алиев, вернувшись во второй раз к власти по настойчивому требованию народа, 15 июня был избран председателем Верховного совета Азербайджана, и несмотря на большой риск, смело взял на себя миссию спасения народа. Таким образом были устранены напряжение и противостояние, продолжавшиеся в стране на протяжении многих лет, республика была спасена от опасности гражданской войны и распада.   В.Рагимзаде отметил, что сегодня торжество идеологии национального спасения отразилось в устойчивом развитии нашей независимой республики, еще больше подняло авторитет Азербайджана  не только в регионе, но и в мире.
Заведующий кафедрой «Регулирование экономики», профессор Мехиш Ахмедов рассказал об экономической политике Общенационального лидера Гейдара Алиева, его успешных реформах, проводимых в направлении  обеспечения безопасности национальной экономики. В результате этой политики сегодня Азербайджан находится в числе стран-лидеров, преодолевших глобальный кризис.
Заведующий кафедрой «Экономика социального развития и оценка», профессор Али Алирзаев, живой свидетель этих дней и участвующий при возвращении к власти великого вождя Гейдара Алиева, рассказал о путях, ведущих азербайджанский народ к спасению.