UNEC-də 15 İyun – Milli Qurtuluş Günü qeyd olunub
Tədbir Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Sonra UNEC ilə Bilik Fondunun sifarişi əsasında “Səs” Media Qrupunun hazırladığı “Milli Qurtuluşdan intibaha” filmi nümayiş olunub.
Tədbirdə 1992-ci ildə Naxçıvan Ali Məclisinin sədri olan Heydər Əliyevi Bakıya səsləyən, onun hakimiyyətə qayıdışı üçün müraciətə imza atan, Yeni Azərbaycan Partiyasının “qızıl fondu” elan olunan 91 nəfər tanınmış ziyalılarından – Əməkdar elm xadimi, “Şöhrət” ordenli professor, ictimai-siyasi xadim Şahlar Əsgərov və YAP Siyasi Şurasının üzvü, “İki sahil” qəzetinin baş redaktoru Vüqar Rəhimzadə iştirak ediblər.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov Azərbaycanın müstəqillik tarixinin ən şanlı səhifələrindən biri olan Milli Qurtuluş Gününün əhəmiyyətindən danışıb. Rektor Azərbaycan dövlətinin və dövlətçiliyinin real  təhlükə ilə üzbəüz qaldığını hamıdan tez dərk edən 91 ziyalının Ümummilli lider Heydər Əliyevin yenidən hakimiyyətə qayıdışında müstəsna rol oynadıqlarını bildirib. Ümummilli lider Heydər Əliyev xalqın təkidi ilə yenidən hakimiyyətə qayıtdıqdan sonra Azərbaycanın qısa zamanda iqtisadi sabitlik və inkişafa qədəm qoyduğunu diqqətə çatdırıb.
Professor Şahlar Əsgərov ümummilli lider Heydər Əliyevin müstəqilliyin əldə olunmasındakı misilsiz xidmətlərindən danışıb. Bu dahi şəxsiyyətin hər bir çıxışı, hər bir kəlamının dərin məntiqə söykənməklə, böyük bir fəlsəfə daşıdığını bildirən Ş.Əsgərov ulu öndərin Azərbaycan xalqının, dövlətinin inkişafı üçün var gücü ilə çalışan, öz həyatını qurban verməyə hazır olan dahi şəxsiyyət olduğunu qeyd edib. Bu dahi şəxsiyyətin fəaliyyəti dövründə Azərbaycan dövlətinin yaşaması, inkişafı üçün gərəkli olan bütün işləri gördüyünü, xaosun qarşısını aldığını, dövləti inkişaf yoluna çıxardığını deyən professor, bugünkü müstəqil Azərbaycan dövlətinin məhz Heydər Əliyevin şah əsəri olduğunu vurğulayıb.
YAP Siyasi Şurasının üzvü, “İki sahil” qəzetinin baş redaktoru Vüqar Rəhimzadə xalqın təkidli tələbi ilə ikinci dəfə hakimiyyətə qayıdan Heydər Əliyevin iyunun 15-də Azərbaycan Ali Sovetinin sədri seçildiyini və ulu öndərin böyük risklərə baxmayaraq, xalqın qurtuluşu missiyasını cəsarətlə öz üzərinə götürdüyünü, bununla da ölkədə uzun illər davam edən gərginlik və qarşıdurmanın səngidiyini, respublikamızın vətəndaş müharibəsindən və parçalanma təhlükəsindən xilas olduğunu söyləyib. V.Rəhimzadə bu gün milli qurtuluş ideologiyasının təntənəsinin müstəqil respublikamızın davamlı inkişafında özünü büruzə verdiyini, regionda və dünyada Azərbaycanın nüfuzunu daha da artırdığını qeyd edib.
“İqtisadiyyatın tənzimlənməsi” kafedrasının müdiri, professor Məhiş Əhmədov Ümummilli lider Heydər Əliyevin iqtisadi siyasətindən, milli iqtisadiyyatın təhlükəsizliyinin təmin olunması istiqamətində apardığı uğurlu islahatlardan danışıb. Bu siyasət nəticəsində bu gün Azərbaycanın qlobal böhrandan çıxan lider ölkələr sırasında olduğunu qeyd edib.
Həmin günlərin canlı şahidi olan və ulu öndər Heydər Əliyevin yenidən hakimiyyətə qayıdışında yaxından iştirak edən, “Sosial inkişaf iqtisadiyyatı və qiymətləndirmə” kafedrasının müdiri, professor Əli Əlirzayev Azərbaycan xalqını Qurtuluşa aparan yoldan danışıb.
Sonda Yeni Azərbaycan Partiyası sıralarına üzv olan UNEC tələbələrinə üzvlük vəsiqələri təqdim edilib.

June 15 – National Salvation Day has been celebrated at UNEC
The event began with the playing of the State Anthem. Then, by the order of the Knowledge Foundation and UNEC a film “From Salvation to Renaissance” was presented made by “Ses” media group.
Among  the 91 well-known intellectuals calling Heydar Aliyev to Baku, who had been the  chairman of the Nakhchivan Supreme Assembly in 1992, who had signed an appeal for his return to power, who had been announced the “Golden Fund” of New Azerbaijan Party, the event was attended by honored scientist, professor with the order of “Glory”, public and political figure Shakhlar Askarov  and   member of the  Political Council of NAP, the editor-in-chief of the newspaper “Iki Sakhil” Vugar Rahimzadeh.
Rector of UNEC, Professor Adalat Muradov spoke about the importance of the National Salvation Day, one of the most glorious pages of Azerbaijan’s history of independence. The rector said that 91 Azerbaijani intellectuals, who quickly understood that the state of Azerbaijan and its statehood were facing real threats, played an exceptional role in the return of National Leader Heydar Aliyev to power. He pointed out that Azerbaijan   soon stepped forward to economic stability and development after Heydar Aliyev returned to power with the people’s insistence.
Professor Shahlar Askerov spoke about unprecedented services of nationwide leader Heydar Aliyev in gaining independence. Stating that every speech of this genius personified a great philosophy, based on deep logic, Sh. Askarov said that the great leader was a genius person who had worked hard for the development of the Azerbaijani people and state, ready to sacrifice his life.
He said that the great person had done all the work necessary for the development and survival of the Azerbaijani state during his activity, prevented chaos, and put the state on the path of development and pointed out   that today’s independent Azerbaijan is a masterpiece of Heydar Aliyev.
Member of the NAP Political Council, Editor-in-Chief of the newspaper “Iki Sakhil”  Vugar Rahimzadeh said that Heydar Aliyev, who returned to power for the second time on the people’s insistent demand, was elected Chairman of the Supreme Soviet of Azerbaijan on June 15 and despite all the risks, took great care of the people’s salvation mission, thereby  the tension and confrontation that lasted for many years in the country stopped, our republic survived the civil war and the threat of disintegration. V. Rahimzadeh said today that the triumph of the national liberation ideology is reflected in the sustainable development of our independent republic and has further enhanced Azerbaijan’s influence in the region and in the world.
Professor Mahish Ahmadov, head of the department of the “Economy Regulation”, spoke about successful reforms in the field of national economy security. He noted that today as a result of this policy, Azerbaijan is among the leading countries in the world free of global crisis.
Ali Alirzayev, the head of the “Social Development Economy and Pricing” department, who had been  a witness of those days and who closely participated in the return of great leader Heydar Aliyev to power, spoke about the path leading the Azerbaijani people to Liberation.
At the end,  UNEC students, who became  members of New Azerbaijan Party, have been given the membership cards.