UNEC-də 20 cildlik “Türk edebiyatı isimler sözlüyü”nün təqdimatı olub
Sentyabrın 26-da UNEC-də Türkiyənin Ahmet Yesevi Universiteti tərəfindən hazırlanmış “Türk edebiyatı isimler sözlüyü” (Türk ədəbiyyatı adları lüğəti) ensiklopedik kitabının təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə UNEC rektoru professor Ədalət Muradov, Ahmet Yesevi Universitetinin Himayədarlar Şurasının sədri Prof. Dr. Muhittin Şimşek, millət vəkilləri və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Rektor Ədalət Muradov Türkiyənin Ahmet Yesevi Universiteti tərəfindən hazırlanmış kitabın təqdimatının Qarabağın suverenliyinin bərpa olunduğu, eləcə də Türk Dünyası üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edən layihələrin əsasının qoyulduğu vaxta təsadüf etdiyindən qürur duyduğunu bildirib. Ensiklopedik lüğətdə Türk dünyasının 14700-ə yaxın şair və yazıçısı haqda məlumatların təqdim olunduğunu, 20 cilddən ibarət olan lüğətin ərsəyə gəlməsində 1500 tədqiqatçı-alimin iştirak etdiyini diqqətə çatdırıb. Ədalət Muradov Türk dünyasının mədəni əlaqələrinin inkişafında kitabın böyük töhfə olacağını  deyib.
Ahmet Yesevi Universitetinin Himayədarlar Şurasının sədri, layihənin rəhbəri Prof. Dr. Muhittin Şimşek 1932-ci il 26 sentyabrda Türkiyədə ilk dəfə Türk Dil Qurultayının keçirildiyini diqqətə çatdıraraq, təqdimatın məhz həmin gündə keçirilməsinin qürurverici olduğunu deyib. Professor çıxışını qurultayın açılışında Mustafa Kamal Atatürkün “Türk dili ən zəngin dillərdən biridir, yetər ki, bu dil şüurla işlənsin” ifadəsi ilə davam edib.
Türk mədəniyyətinin nəsildən-nəslə ötürülməsində kitabların önəminə diqqət çəkən M.Şimşek kitabda türk ədəbiyyatının XIII-XXI əsrlərdə yazıb-yaratmış şair və yazarları haqqında 15 min məqalənin yer aldığını deyib. Türkiyəli professor çıxışını Türk dünyasının mədəni dəyərlərindən bəhs edən maraqlı fikirləri ilə davam edib.
Tədbirdə iştirak edən millət vəkilləri Fazil Mustafa, Fatma Yıldırım, Milli Kitabxananın direktoru prof. Kərim Tahirov, “Qanun” nəşriyyatının direktoru Şahbaz Xuduoğlu, Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin şöbə müdiri Rəşad İlyasov kitabın əhəmiyyətindən söz açıblar. Qonaqlar xalqların inkişafında mədəniyyətin böyük roluna diqqət çəkərək, Türk dünyası ilə əməkdaşlığın bütün sahələrdə olduğu kimi, ədəbiyyata da bağlılığının vacibliyini vurğulayıblar. Azərbaycanda kitaba, dilə qayıdışın Ulu Öndər Heydər Əliyevin adı ilə bağlı olduğunu deyən natiqlər, bu ənənənin hazırda Prezident İlham Əliyevin diqqət və qayğısı sayəsində uğurla davam etdirildiyini bildiriblər. Ensiklopedik lüğətin türk dilinin zənginliyinin öyrənilməsi baxımından əhəmiyyətini qeyd ediblər.

В UNEC состоялась презентация 20-томного «Словаря словесных названий в турецкой литературе»
26 сентября в UNEC состоялась презентация энциклопедической книги «Türk edebiyatı isimler sözlüyü» (Словарь словесных названий в турецкой литературе), подготовленный университетом Ахмета Есеви.
В мероприятии приняли участие ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов, председатель попечительского совета Университета Ахмета Есеви проф. Dr. Мухиттин Шимшек, депутаты  и другие гости.
На мероприятии выступили ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов, председатель попечительского совета Университета Ахмета Есеви проф. Dr. Мухиттин Шимшек, депутаты  и другие гости.
Ректор Адалат Мурадов отметил, что гордится тем, что презентация книги, подготовленной турецким Университетом Ахмета Есеви, совпала с восстановлением суверенитета Карабаха, а также с началом проектов, имеющих большое значение для тюркского мира. Он отметил, что в энциклопедическом словаре содержатся сведения о 14,7 тысячах поэтов и писателей тюркского мира, а в создании 20-томного словаря принимали участие 1,5 тысячи исследователей-ученых. Проф. Адалат Мурадов отметил, что книга станет большим вкладом в развитие культурных связей тюркского мира.
Председатель Попечительского совета Университета Ахмета Есеви, руководитель проекта проф. Dr. Мухиттин Шимшек обратил внимание на то, что Съезд турецкого языка впервые прошла в Турции 26 сентября 1932 года, и сказал, что для него большая честь провести презентацию в этот день. Свою речь на открытии конгресса профессор продолжил заявлением Мустафы Кемаля Ататюрка: «Турецкий язык является одним из самых богатых языков, достаточно того, что этот язык использовался осознанно».
Обратив внимание на значение книг в передаче турецкой культуры из поколения в поколение, М.Шимшек сообщил, что в книге содержится 15 тысяч статей о поэтах и авторах турецкой литературы, писавших и творивших в XIII-XXI веках. Турецкий профессор продолжил свое выступление интересными примерами о культурных ценностях тюркского мира.
Принявшие участие в мероприятии Фазиль Мустафа, Фатма Йылдырым, директор Национальной библиотеки проф. Карим Тахиров, директор издательства «Ганун» Шахбаз Худуоглу, заведующий отделом Бакинского международного центра мультикультурализма.Рашад Ильясов рассказали о значении книги. Гости обратили внимание на огромную роль культуры в развитии народов, и подчеркнули важность сотрудничества с тюркским миром во всех сферах, а также в литературе.
Ораторы отметили, что возвращение к книгам и языку в Азербайджане связано с именем великого лидера Гейдара Алиева, и что эта традиция успешно продолжается и сейчас благодаря вниманию и заботе президента Ильхама Алиева. Они отметили важность энциклопедического словаря с точки зрения изучения богатства турецкого языка.