UNEC-də 31 mart Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü ilə əlaqədar tədbir keçirilib
Bu gün UNEC-də 31 mart Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü ilə əlaqədar professor-müəllim heyətinin iştirakı ilə tədbir keçirilmişdir.
Erməni vəhşiliyi nəticəsində qətlə yetirilmiş qurbanların xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildikdən sonra UNEC-in inzibati və təşkilati məsələlər üzrə prorektoru, dos. Şaiq Əsgərov, təcavüzkar erməni millətçiləri tərəfindən xalqımıza qarşı iki yüz ilə yaxın bir dövrdə yeridilən soyqırımı siyasəti barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verdi. Xalqının milli oyanışı dövrlərində azərbaycanlılara qarşı aparılan soyqırımı siyasətinin xronologiyasını xatırladan natiq, xalqımıza münasibətdə törədilən vəhşilik və cinayətlərin miqyasının heyrət və qəzəb doğurduğunu bildirdi.
Soyqırımın xalqımız tərəfindən anılmasında Ümummilli lider Heydər Əliyevin “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” 1998-ci il 26 mart tarixli Fərmanının xüsusi əhəmiyyəti olduğunu bildirən Ş.Əsgərov, tarixi sənəddə də qeyd edildiyi kimi, Azərbaycanın XIX-XX əsrlərdə baş verən bütün faciələri torpaqlarının zəbti ilə müşayiət olunduğunu, ermənilərin azərbaycanlılara qarşı düşünülmüş, planlı surətdə həyata keçirdiyi soyqırımı siyasətinin ayrı-ayrı mərhələlərini təşkil etməyini bildirdi. Düşmən bu mənfur ideyanı reallaşdırmaq istiqamətində ardıcıl olaraq hərbi, ideoloji və təşkilati xarakterli tədbirlər həyata keçirmişdir. Xalqımızın çoxəsrlik tarixi kobudcasına təhrif olunmuş, millətimiz öz tarixi torpaqlarından qovulmuş, ermənilərin tarixi qədimləşdirilmiş və şişirdilmişdir.
Tədbirdə soyqırımı faciəsini əks etdirən videoçarx təqdim olunmuşdur. Erməni vəhşiliyini nümayiş etdirən çarxda keçmiş Rusiya imperiyası və İran arasında gedən müharibə nəticəsində Azərbaycanın bölüşdürülməsindən sonra tarixi torpaqlarımızda ermənilərin kütləvi şəkildə məskunlaşdırılması, 1905-ci və 1918-ci illərdə Çar Rusiyasının və bolşeviklərin köməyi ilə erməni daşnaklarının törətdiyi qırğınlar, 1920-ci illərdə ərazilərimizin hissə-hissə Ermənistana verilməsi, 1948-1953-cü illərdə sovet hökumətinin qərarı ilə soydaşlarımızın Ermənistandan deportasiyası kimi məsələlərə toxunuldu.
Bildirildi ki, 1918-ci ilin yazında Bakı, Şamaxı, Quba, Qarabağ, Lənkəran, Gəncə, Zəngəzur və digər bölgələrdə ermənilər, o cümlədən bolşevik maskası altında çirkin daşnak siyasəti yürüdən Stepan Şaumyan və onun əlaltıları azərbaycanlılara qarşı vəhşiliklər törətmiş, 70 mindən artıq günahsız əhalini xüsusi amansızlıqla qətlə yetirmiş, kəndləri viranəyə çevirib sakinləri yurd-yuvalarından didərgin salmışlar. Erməni silahlı dəstələri Bakı qəzasında 229, Gəncə qəzasında 272, Zəngəzur mahalında 115, Qarabağda isə 157 kəndi yerlə-yeksan etmişlər. 1918-20-ci illərdə daşnaklar Qərbi Azərbaycanda 565 min azərbaycanlını görünməmiş vəhşiliklə qətlə yetirmişlər.
Tədbir iştirakçılarına “Humanitar fənnlər” kafedrasının müdiri, professor Vəkil Həsənov “1918-ci il soyqırım haqqında tarixi həqiqətlər” adlı təqdimatında və “Humanitar fənnlər” kafedrasının professoru Abbas Seyidov “Anadoluda və Cənubi Azərbaycanda türk-müsəlman əhalisinə qarşı soyqırımlar” adlı məruzəsində soyqırımın tarixi faktları barədə məlumat verdilər.
Qeyd edildi ki, erməni yaraqlıları 1918-ci ilin martına qədər İrəvan quberniyasının İrəvan, Sürməli, Eçmiadzin, Yeni Bayazid qəzalarının 199 kəndini dağıdaraq orada yaşayan 135 min azərbaycanlını qəddarcasına qırır və qovurlar. İrəvan quberniyası ərazisində müsəlman qaçqınlarının sayı 150 min nəfəri keçirdi. Ermənilər siyasi gərginliklərdən öz şovinist məqsədləri üçün istifadə edərək, 1918-ci il mart soyqırımını törətdilər. Ermənilərin bu hərəkəti 1905-ci ildə olduğu kimi 1918-ci ildə də Bakıdan başlamışlar. 1918-ci il qırğını 1905-ci ildəkindən daha amansızlıqla həyata keçirilmişdi. Fövqəladə Tədqiqat Komissiyasının rəyinə görə Bakıda 11 min nəfərə qədər dinc sakin öldürülmüşdür. 1933-cü ildə Münhendə çıxan məqalədə qeyd olunurdu ki, 31 martda 15 min nəfər günahsız türk kəsilmişdir. 1918-ci ilin mart-aprel aylarında erməni zorakılığından əziyyət çəkən bölgələrdən biri də Şamaxı qəzasının Azərbaycan kəndləri olmuşdur. Şamaxı qəzasının 53 kəndində ermənilər 8027 nəfər azərbaycanlını qətlə yetirmişdilər ki, onlardan 4190 nəfəri kişi 2560 nəfəri qadın və 1277 nəfəri uşaq olmuşdur.
Sonda mart soyqırımının və erməni vəhşilərinin xalqımıza qarşı törətdiyi qətliamların unudulmaması, gəncliyin bu istiqamətdə maarifləndirilməsinin zəruriliyi qeyd edildi.

В UNEC 31 марта состоялось мероприятие по поводу Дня геноцида азербайджанцев
Сегодня в UNEC в связи с Днем геноцида азербайджанцев — 31 марта состоялось мероприятие с участием профессорско-преподавательского состава.
После почтения минутой молчания памяти жертв, погибших в результате армянских зверств, проректор по административным и организационным вопросам UNEC, доц. Шаиг Аскеров дал участникам мероприятия информацию о политике геноцида, направленной армянскими захватчиками против нашего народа в течение почти двухсот лет.   Напомнив хронологию политики, проводимой против азербайджанцев в период национального возрождения народа, докладчик отметил зверства в отношении нашего народа и преступления, породивших изумление и гнев.
Ш.Аскеров обратил внимание на  Указ Общенационального лидера Гейдара Алиева «О геноциде азербайджанцев» от 26 марта 1998 года, который имеет особое значение в почтении нашим народом геноцида, и сообщил, что как отмечено в исторических документах все трагические события в Азербайджане в XIX-XX веках сопровождались захватом земель,  проведением продуманной спланированной политики геноцида армян  в отношении  азербайджанцев.   Враг в направлении реализации этой противной идеи последовательно осуществлял мероприятия военного, идеологического и организационного характера. Многовековая история нашего народа была жестоко искажена, нация была изгнана со своих исторических земель, история армян преувеличена.
На мероприятии  был демонстрирован видео ролик, отражающий трагедию геноцида. В видео ролике, демонстрирующем армянские зверства, затронуты вопросы массового поселения армян на наши исторические земли после раздела Азербайджана в результате войны между Российской империей и Ираном, резни, совершенные армянами в 1905 и 1918 годах с помощью царской России и большевиков, отдачи в 1920 годах наших территорий по частям Армении, департации в 1948-1953 годах по решению советского правительства наших соотечественников из Армении.
Было отмечено, что весной 1918 года армяне, в том числе  Степан Шаумян и его подчиненные, проводящие под маской большевика грязную политику дашнаков в Баку, Шемахе, Губе, Карабахе, Ленкорани, Гяндже, Зангезуре и других регионах,  совершили зверства против азербайджанцев,  свыше 70 тысяч невинных людей казнили с особой жестокостью, разгромили деревни и оставили без крова жителей.   Вооруженные армянские отряды сравняли с землей 229 деревень в Бакинском уезде, 272 в Гянджинском уезде, 115 в Зангезурском районе, 157 в Карабахе. В 1918-20 годах дашнаки в Западном Азербайджане с собой жестокостью казнили 565 тысяч азербайджанцев.
В своей презентации на тему «Историческая реальность о геноциде 1918 года» заведующий кафедрой «Гуманитарные дисциплины», профессор Векил Гасанов  и профессор этой же кафедры Аббас Сеидов в своем докладе на тему «Геноциды против тюрко-мусульманского населения в Анадолу и Южном Азербайджане» дали информацию об исторических фактах.
Было отмечено, что армянские вооруженные отряды до марта 1918 года разгромив 199 деревень Эриванского, Сурмалинского, Эчмиадзинского, Ени Баязидского уездов Эриванской губернии, жестоко  казнили и прогнали живущих там 135 тысяч азербайджанцев. Число азербайджанских беженцев на территории Эриванской губернии достигло 150 тысяч человек. Армяне, пользуясь политическим напряжением в своих шовинистских целях, совершили геноцид 31 марта 1918 года.  Такое движение армян как в 1905 году в 1918 году тоже началось с города Баку. Резня 1918 года была совершена более беспощадно. По данным Чрезвычайной исследовательской комиссии в Баку было убито около 11 тысяч мирных жителей. В статье, вышедшей в 1933 году в Мюнхене, было отмечено, что убито 15 тысяч невинных тюрков. В марте-апреле 1918 года одним из регионов, пострадавших от армянского насилия, были азербайджанские деревни Шемахинского уезда. В 53 деревнях Шемахинского уезда армяне казнили 8027 азербайджанцев, из них 4190 мужчин,  2560 женщин и  1277 детей.
В конце было отмечено, что никогда нельзя забывать о мартовском геноциде и массовом армянском зверстве, совершенном в отношении нашего народа, и необходимость просвещения молодежи в этом направлении.