UNEC-də 31 Mart Soyqırımı qurbanları anılıb
Martın 31-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) 31 mart – Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbirdən öncə soyqırım qurbanlarının əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad ediib.
UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov bildirib ki, 31 Mart soyqırımı xalqımıza qarşı zaman-zaman həyata keçirilən soyqırım siyasətinin ən dəhşətli təzahürlərindən biridir. Azərbaycan müstəqillik qazandıqdan sonra xalqımız tarixi keçmişinin obyektiv mənzərəsini yaratmaq imkanı əldə edib. Ulu Öndər Heydər Əliyevin 26 mart 1998-ci il tarixli “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” Fərmanında bu hadisələrə siyasi qiymət verilib və ilk dəfə olaraq xalqımızın ermənilər tərəfindən soyqırıma məruz qaldığı rəsmi surətdə bəyan edilib: “Biz gənclərdə möhkəm milli yaddaş formalaşdırmalı və düşmənə münasibətdə onlara nümunə olmalıyıq”. Rektor bildirib ki, Azərbaycan xalqı, xüsusilə gənclər qanlı tarixi unutmamamlı, bu dəhşətləri törədənlərə qarşı mübariz ruhda böyüməlidir.
AMEA-nın əməkdaşı, tarix elmləri doktoru, professor Solmaz Rüstəmova-Tohidi “1918-ci il Azərbaycanlıların soyqırımı: mahiyyəti, miqyası, nəticələri” adlı təqdimatla çıxış edərək erməni daşnaklarının xalqımızın başına gətirdikləri müsibətlərdən söz açıb. Soyqırımın tarixinə nəzər salan professor bildirib ki, Bakıda bir həftə ərzində 12 mindən artıq insan, silahsız türk-müsəlman əhali qətlə yetirildi. Elə həmin günlərdə Şamaxı şəhəri və onun ətraf kəndləri yandırıldı. Martın 31-də təkçə Şamaxıda 18-20 min nəfərədək insan erməni silahlıları tərəfindən qətlə yetirilib,ümumilikdə isə hadisələr zamanı ölənlərin sayı 50 min nəfərədək olub. S.Tohidi müxtəlif siyasi və millətçi partiyaların bayrağı altında çıxış edən erməni təşkilatları tərəfindən müsəlman əhalinin, əsasən də azərbaycanlıların düşünülmüş və məqsədyönlü şəkildə öz doğma torpaqlarından çıxarılması və kütləvi qırğının törədilməsi siyasətinin mahiyyəti açıqlayıb. Mart hadisələri barədə həqiqətlərin sənədlərdə əbədiləşməsi və bu günümüzədək gəlib çatmasında xidmətləri olan Fətəli Xan Xoyski, Məmməd Həsən Hacinski, Xəlil bəy Xasməmmədov və digərlərinin  adlarını xüsusi vurğulayıb.
Tədbir müzakirə və fikir mübadilələri ilə davam edib.
Sonda UNEC-in əcnəbi tələbələrinin 31 Mart soyqırımına həsr etdikləri videofilm göstərilib. Videofilmdə əcnəbi tələbələr soyqırım faktlarını sadalayıb, erməni vəhşiliklərini pisləyiblər.

Victims of March 31 Genocide has been commemorated at UNEC
Event dedicated to March 31- the Day of Azerbaijanis’ Massacre has been held at Azerbaijan State University of Economics (UNEC) on March 31.
A minute’s silence in tribute to the victims of genocide has been paid before the event.
UNEC Rector, Professor Adalat Muradov said the March 31 genocide is one of the most serious manifestations of massacre policy carried out against our people from time to time. Our people have gained the ability to create an objective picture of the past history of our people after gaining independence. The events was politically assessed by the Decree “About the Azerbaijanis’ Genocide” by the Great Leader Heydar Aliyev on March 26 1998 and for the first time the fact of people’s exposure to genocide by Armenians have been formally  declared: “We should form a strong memory in young people and must be example to them in relation to the enemy”. Rector noted Azerbaijani people; especially young people should not forget the bloody history and have to grow up in fighting spirit against those who committed atrocities.
The employee of the National Academy of Sciences Dr. of History, Professor Solmaz Rustamova- Tohidi has spoken about the troubles brought by Armenians against our people in her presentation made on “1918 Genocide of Azerbaijanis: the essence, scope and results”. Having a glance to the history of the massacre, the Professor said that more than 12 thousand people, unarmed Turkish- Muslim population were murdered within a week. On the same days, Shamakhi city and its surrounding provinces had burned. On March 31 only in Shamakhi 18-20 thousand people were killed by Armenia armed forces, in general the death toll during the event was 50 thousand people. S.Tohidi has announced the essence of the commission of the purposeful policy of mass slaughter and deliberate removal of Azerbaijanis from their native lands of the Muslim population, in particular Azerbaijanis by the Armenian organizations acted under the banner of the various political and nationalist parties. She has especially stressed the manes of Fatali Khan Khoyski, Mammad Hasan Hajinski, Khalil bey Khasmammadov and others who had special contribution in making these events of March 31 eternal on the documents and delivering them up-to-date.
The event was followed by a discussion and exchange of views.
At the end of the meeting a video devoted to March 31 Genocide by UNEC’s foreign students has been demonstrated. Overseas students enumerated the facts of genocide and condemned atrocities committed by Armenians in the video.