UNEC-də 31 Mart Soyqırımı qurbanları anılıb
Martın 31-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) 31 mart – Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbirdən öncə soyqırım qurbanlarının əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad ediib.
UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov bildirib ki, 31 Mart soyqırımı xalqımıza qarşı zaman-zaman həyata keçirilən soyqırım siyasətinin ən dəhşətli təzahürlərindən biridir. Azərbaycan müstəqillik qazandıqdan sonra xalqımız tarixi keçmişinin obyektiv mənzərəsini yaratmaq imkanı əldə edib. Ulu Öndər Heydər Əliyevin 26 mart 1998-ci il tarixli “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” Fərmanında bu hadisələrə siyasi qiymət verilib və ilk dəfə olaraq xalqımızın ermənilər tərəfindən soyqırıma məruz qaldığı rəsmi surətdə bəyan edilib: “Biz gənclərdə möhkəm milli yaddaş formalaşdırmalı və düşmənə münasibətdə onlara nümunə olmalıyıq”. Rektor bildirib ki, Azərbaycan xalqı, xüsusilə gənclər qanlı tarixi unutmamamlı, bu dəhşətləri törədənlərə qarşı mübariz ruhda böyüməlidir.
AMEA-nın əməkdaşı, tarix elmləri doktoru, professor Solmaz Rüstəmova-Tohidi “1918-ci il Azərbaycanlıların soyqırımı: mahiyyəti, miqyası, nəticələri” adlı təqdimatla çıxış edərək erməni daşnaklarının xalqımızın başına gətirdikləri müsibətlərdən söz açıb. Soyqırımın tarixinə nəzər salan professor bildirib ki, Bakıda bir həftə ərzində 12 mindən artıq insan, silahsız türk-müsəlman əhali qətlə yetirildi. Elə həmin günlərdə Şamaxı şəhəri və onun ətraf kəndləri yandırıldı. Martın 31-də təkçə Şamaxıda 18-20 min nəfərədək insan erməni silahlıları tərəfindən qətlə yetirilib,ümumilikdə isə hadisələr zamanı ölənlərin sayı 50 min nəfərədək olub. S.Tohidi müxtəlif siyasi və millətçi partiyaların bayrağı altında çıxış edən erməni təşkilatları tərəfindən müsəlman əhalinin, əsasən də azərbaycanlıların düşünülmüş və məqsədyönlü şəkildə öz doğma torpaqlarından çıxarılması və kütləvi qırğının törədilməsi siyasətinin mahiyyəti açıqlayıb. Mart hadisələri barədə həqiqətlərin sənədlərdə əbədiləşməsi və bu günümüzədək gəlib çatmasında xidmətləri olan Fətəli Xan Xoyski, Məmməd Həsən Hacinski, Xəlil bəy Xasməmmədov və digərlərinin  adlarını xüsusi vurğulayıb.
Tədbir müzakirə və fikir mübadilələri ilə davam edib.
Sonda UNEC-in əcnəbi tələbələrinin 31 Mart soyqırımına həsr etdikləri videofilm göstərilib. Videofilmdə əcnəbi tələbələr soyqırım faktlarını sadalayıb, erməni vəhşiliklərini pisləyiblər.

В UNEC помянуты жертвы геноцида 31 марта
31 марта в Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) проведено мероприятие, посвященное 31 марта геноциду азербайджанцев.
Вначале участники мероприятия минутой молчания почтили память жертв геноцида.
Ректор UNEC, профессор Адалят Мурадов отметил, что 31 марта является одним из самых ужасных проявлений  политики геноцида, проводимого время от времени армянами против нашего народа. После обретения независимости Азербайджана народ  получил возможность создать объективную картину исторического прошлого нашего народа. Общенациональный лидер Гейдар Алиев в указе от 26 марта 1998 года  «О геноциде азербайджанцев» дал политическую оценку этим событиям и впервые официально объявил, что  наш народ подвергся  геноциду  армян: «Мы должны формировать  у молодежи сильную память и быть примером для них по отношению к врагу». Ректор подчеркнул, что азербайджанский народ, особенно молодежь не должна забывать о кровавой истории и расти в духе борьбы против тех, кто совершил эти зверства.
Сотрудница АНАН, доктор исторических наук, профессор Солмаз Рустамова-Тохиди выступив с докладом  «1918 год геноцид азербайджанцев: суть, масштабы, результаты»,  рассказала об ужасах, учиненных армянскими дашнаками против нашего народа. Говоря об истории геноцида, профессор отметила, что в течение недели было убито более 12 тысяч человек, безоружного мусульманского населения. Именно в эти дни был сожжен город Шамахи и близлежащие деревни. Только в Шамахе 31 марта 18-20 тысяч человек были казнены армянскими вооруженными отрядами, в целом во время событий число убитых составило 50 тысяч человек.  С.Тохиди раскрыла сущность выступающих под знаменем различных политических и национальных партий армянских организаций политики преднамеренного и целенаправленного изгнания мусульманского народа, особенно азербайджанцев из родных земель и учинения массового разгрома. Она особо подчеркнула заслуги Фатали Хан Хойского, Мамеда Гасана Гаджинского, Залила бека Хасмамедова и других в деле увековечения в документах памяти мартовских событий и сохранения до наших дней.
Мероприятие продолжилось обсуждениями и обменом мнениями.
В конце был показан посвященный геноциду 31 марта видеофильм иностранных студентов UNEC. В фильме иностранные студенты рассказывают о фактах геноцида, осуждают  зверства, совершенные армянами.