UNEC-də 500-dən çox şagird “bir günlük tələbə” olub
Şagirdlərin əksəriyyəti Azərbaycan və ingilis dilində təhsilə üstünlük verərək, maliyyə, mühasibat uçotu və audit, dünya iqtisadiyyatı, biznesin idarəedilməsi, menecment ixtisaslarına maraq göstəriblər. Onlar istəklərinə uyğun olaraq, marketinq, menecment, maliyyə təhlili, firmanın iqtisadiyyatı, makroiqtisadiyyat, İKT, Azərbaycan iqtisadiyyatı, sosial sferanın iqtisadiyyatı fənlərini dinləyiblər.
UNEC-lə tanışlıq zamanı 290 saylı məktəbin şagirdləri təhsil aldıqları məktəbin məzunu, hazırda isə Maliyyə və mühasibat uçotu fakültəsinin I kurs tələbəsi Fəxri Nağıyevlə ilə də görüşüblər. Məzun olduğu məktəbin şagirdlərini UNEC-də görməkdən məmnun olan F.Nağıyev onlara UNEC tələbəsi olmağın üstünlüklərindən danışıb. 602 balla Cənubi Qafqazın ən böyük iqtisadyönümlü ali təhsil ocağına qəbul olduğunu bildirən F.Nağıyev UNEC-də 600-dən yuxarı bal toplayan tələbələrə xüsusi təqaüd verildiyini məktəblilərin diqqətinə çatdırıb, özünün də bu imkandan faydalandığını bildirib. Sonra UNEC tələbəsi məktəbliləri maraqlandıran sualları cavablandırıb.
Bir günlük tələbələrə UNEC-də imtahan prosesinin də ictimaiyyətə açıq keçirildiyi və onların istədikləri vaxt həmin prosesi izləmək imkanları olduğu bildirilib.
Qeyd edək ki, payız semestri ərzində 32 məktəbdən 500-dən çox şagird “UNEC-də bir gün” layihəsinin iştirakçısı olub.

Свыше 500 учащихся стали «Студентами на один день» в UNEC
Учащиеся, отдавшие предпочтение обучению на азербайджанском и английском языках, проявили интерес к специальностям: финансы, бухгалтерский учет и аудит, мировая экономика, управление бизнесом, менеджмент.  Они по желанию посетили уроки по дисциплинам: маркетинг, менеджмент, финансовый анализ, экономика фирмы, макроэкономика, ИКТ, экономика Азербайджана, экономика социальной сферы.
При знакомстве с UNEC учащиеся школы № 290 встретились со студентом I курса факультета Финансов и бухгалтерии Фахри Нагиевым, являющимся выпускником школы, в котором они учатся. Удовлетворенный встречей в UNEC с учащимися школы, выпускником которой является, Ф.Нагиев рассказал им о преимуществах студента UNEC.  Отметив, что набрав 602 балла поступил в самый крупный экономического профиля университет Южного Кавказа, Ф.Нагиев довел до внимания учащихся, что в UNEC студентам, набравшим свыше 600 баллов,  выдается специальная стипендия, и подчеркнул, что он сам тоже пользуется этой возможностью. Затем студент UNEC ответил на интересующие учащихся вопросы.
Студентам на один день была дана информация о том, что в UNEC экзаменационный процесс проходит открыто для общественности, за которым они могут наблюдать в любое время.
Следует отметить, что в течение осеннего  семестра свыше 500 учащихся из 32 школ приняли участие в проекте «Один день в  UNEC».