UNEC-də “Aprel döyüşlərinin zəfər bayraqlarına düzlən” devizi altında hərbi vətənpərvərlik bayramı keçirilib
06 APREL 2019 | VIEWS:
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) “Aprel döyüşlərinin zəfər bayraqlarına düzlən” devizi altında hərbi vətənpərvərlik bayramı keçirilib.
Müdafiə Nazirliyinin və UNEC-in birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə Aprel döyüşlərində, Füzuli, Cəbrayıl, Ağdərə rayonlarında və keçən ilin mayında Naxçıvan Muxtar Respublikasında uğurlu əks-hücum nəticəsində bir çox strateji yüksəkliklərin ələ keçirilərək min hektarlarla ərazilərin nəzarətə götürülməsində müstəsna xidmətləri olmuş hərbi hissələrin Azadlıq meydanında keçirilən hərbi paradlarda nümayiş etdirilən döyüş bayraqları meydana gətirilib.
Bayram tədbirində UNEC-in rəhbərliyi və müəllim-tələbə heyəti ilə yanaşı, millət vəkilləri, Müdafiə Nazirliyinin nümayəndələri, generallar, ictimaiyyət nümayəndələri, Aprel zəfərinin qazanılmasında xüsusi xidmətləri olan hərbi qulluqçular, zabitlər, eləcə də xüsusi təyinatlı hərbi təhsil müəssisələrinin kursantları, UNEC-in aprel şədilərinin valideynləri iştirak ediblər.
Tədbirdən öncə iştirakçılar Ulu Öndər Heydər Əliyevin UNEC-də ucaldılan büstünü və şəhidlərin xatirəsinə ucaldılan Memorial-Xatirə Kompleksini ziyarət edərək, onların əziz xatirələrini ehtiramla yad edərək, önünə əklil və gül dəstələri düzüblər.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov ölkənin hər yerində Aprel zəfərinin üçüncü ildönümünün böyük təntənə ilə qeyd edildiyinə diqqət çəkərək, xalq və ordumuzun möhtərəm Prezident cənab İlham Əliyevin ətrafında bir bayraq, bir amal uğrunda daha sıx birləşdiklərini bildirib. Rektor Azərbaycan Ordusunun döyüş qabiliyyətinin artırılması, müasir standartlara cavab verən peşəkar orduya çevrilməsi istiqamətində görülən mühüm işlərdən söz açaraq, bütün bu uğurların arxasında dövlət başçısının gərgin, məqsədyönlü, daxili və xarici siyasətinin dayandığını vurğulayıb. Üç il öncə, aprel ayında Azərbaycan xalqının bir nəfər kimi ayağa qalxdığını xatırladan rektor, müxtəlif istiqamətlərdə təxribatlar törədərək, dinc əhalini intensiv atəşə tutan məkrli və hiyləgər erməni düşmənlərinin mövqelərinin Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə bir neçə saat ərzində darmadağın edildiyini söyləyib. Həmin döyüşlərdə UNEC-in 2 məzunu – Tural Dadaşov və Mahir Mirzəyevin də şəhidlik zirvəsinə ucaldığını deyən Ə.Muradov, şəhidlərin öz qanları ilə Aprel zəfəri salnaməsinə UNEC-in imzasını yazdıqlarını vurğulayıb. Rektor UNEC-in çoxminlik müəllim və tələbə heyətinin Azərbaycan uğrunda Ali Baş Komandanın hər bir çağırışına hazır olduğunu bildirərək, işğal altında olan torpaqlarımızın tezliklə azad olunacağına və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün təmin ediləcəyinə əminliyini ifadə edib.
Müdafiə Nazirliyinin İdeoloji İş və Mənəvi-Psixoloji Təminat İdarəsinin rəisi – Şəxsi Heyət Baş İdarəsi rəisinin müavini, general-mayor Rasim Əliyev  Ermənistan silahlı qüvvələrinin təxribatlarına cavab olaraq Azərbaycan əsgərinin 2016-cı il aprelin əvvəllərində əks-hücum əməliyyatı ilə düşmənin layiqli dərsini verdiyini, ölkənin işğal altında olan 2000 hektardan çox ərazisinin azad edildiyini bildirib. Müdrik və qətiyyətli Prezident, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qazanılan Aprel zəfərini Azərbaycan dövlətinin və ordusunun şanlı qələbəsi adlandıran general-mayir, bu qələbənin ordumuzun gücünü, dövlətimizin qüdrətini və xalqımızın həmrəyliyini göstərdiyini qeyd edib.
Əməkdar incəsənət xadimi, polkovnik Abdulla Qurbaninin xüsusi ssenarisi əsasında qurulan tədbirdə UNEC-in aprel şəhidləri Mahir Mirzəyev və Tural Dadaşovla bağlı səhnə iştirakçılara və şəhidlərin valideynlərinə duyğusal anlar yaşadıb. Bayram tədbiri Azərbaycan incəsənət ustalarının, Həzi Aslanov adına Mərkəzi Zabitlər Evinin mahnı və rəqs ansamblının konserti ilə davam edib.

В UNEC состоялся военно-патриотический праздник под девизом «Знамена победы Апрельских боев»
В Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) состоялся военно-патриотический праздник под девизом «Знамена победы Апрельских боев».
В мероприятии, состоявшемся при совместной организационной поддержке Министерства обороны и UNEC, были выставлены боевые знамена, демонстрируемые на  военном параде на площади Азадлыг военными частями, имеющими особые заслуги в завоевании многих стратегических высот и освобождении территории в тысячи гектаров в результате успешной контратаки в апрельских боях, Физулинском, Джебраильском и Агдеринском районах,  и в мае прошлого года в Нахичеванской Автономной Республике.
В праздничном мероприятии наряду с руководством, преподавательским и студенческим составом UNEC приняли участие депутаты, представители Министерства обороны, генералы, представители общественности, военные служащие, имеющие особые заслуги в завоевании апрельской победы, офицеры, а также курсанты военных учреждений особого назначения, родители шехидов апрельских боев UNEC.
Вначале участники мероприятия посетили возвышающийся в UNEC бюст великого вождя Гейдара Алиева и Мемориально-памятный комплекс памяти шехидов, с уважением почтив светлую память, возложили цветы к их подножию.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов обратил внимание, что во всех уголках страны торжественно отмечается третья годовщина победы Апрельских боев, и отметил, что наш народ и армия во имя флага тесно сплотились вокруг почтенного Президента господина Ильхама Алиева. Говоря о военных способностях Азербайджанской армии, проведенных работ в направлении превращения ее в профессиональную армию, отвечающую современным требованиям, ректор подчеркнул, что во главе всех этих побед стоит напряженная, целенаправленная, внутренняя и внешняя политика главы государства. Напомнив, что три года назад в апреле весь азербайджанский народ встал на ноги, ректор отметил, что под руководством Верховного главнокомандующего господина Ильхама Алиева в течение нескольких часов были разгромлены позиции коварных армянских врагов, совершающих диверсии в различных направлениях, интенсивно обстреливающих мирных жителей.  Ректор А.Мурадов отметил, что в этих боях 2 выпускника UNEC – Турал Дадашов и Махир Мирзоев возвысились до вершины шехидства, своей кровью оставив подписи UNEC в хронике победы апрельских боев. Ректор отметил, что многотысячный состав преподавателей и студентов UNEC готов к любому призыву Верховного главнокомандующего встать на защиту Азербайджана, и выразил уверенность в освобождении в скором времени наших земель, находящихся под оккупацией, и обеспечении территориальной целостности Азербайджана.
Начальник Управления Минобороны по морально-психологической подготовке и связям с общественностью, заместитель начальника Главного управления личного состава генерал-майор Расим Алиев отметил, что в ответ на диверсии вооруженных сил Армении в начале апреля 2016 года азербайджанские солдаты путем контратаки дали достойный урок врагу, освободили больше 2000 гектаров оккупированных земель.  Назвав победу апрельских боев, завоеванную под мудрым и решительным руководством Президента, Верховного главнокомандующего   Ильхама Алиева, славной победой азербайджанского государства и армии, генерал-майор отметил, что эта победа показала силу нашей армии, мощь нашего государства и солидарность нашего народа.
Мероприятие продолжалось песнями и танцами в исполнении   мастеров искусств Азербайджана и  ансамбля Центрального дома офицеров имени Ази Асланова на основе особого сценария заслуженного деятеля искусств, полковника Абдуллы Курбани.