UNEC-də “Azərbaycan iqtisadiyyatı” (infoqrafik) kitabının təqdimatı olub
UNEC-in rektoru professor Ədalət Muradov və rektorun müşaviri dosent Elşən Bağırzadənin həmmüəllifi olduqları “Azərbaycan iqtisadiyyatı” (infoqrafik) kitabının təqdimatı keçirilib.
Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpasının 30 illiyinə həsr olunan kitabın təqdimatında millət vəkilləri, ölkənin tanınmış iqtisadçı alimləri iştirak ediblər.
UNEC Kitabxana İnformasiya Mərkəzinin direktoru Adilə Abdullayeva “Azərbaycan iqtisadiyyatı” kitabında ölkə iqtisadiyyatının tarixi inkişaf mərhələləri, struktur dəyişiklikləri, islahatları, perspektivləri və bütövlükdə inkişafının başlıca xüsusiyyətlərini əks etdirən məlumatların infoqrafik formada oxuculara çatdırıldığını deyib. Kitabdan ölkə iqtisadiyyatı ilə maraqlanan hər kəsin, eləcə də “Azərbaycan iqtisadiyyatı”  fənninin tədrisi zamanı tələbə və müəllimlərin faydalana biləcəyini vurğulayıb.
Rektor, professor Ədalət Muradov dövlət müstəqilliyinin bərpasının 30 illiyinə həsr olunan və ölkə iqtisadiyyatının inkişaf mərhələlərindən bəhs edən kitabın ərsəyə gəlməsi zəruriyyətindən danışıb. Kitabın nəşrində informasiyanın çatdırılmasında dünyada yeni yanaşma olan infoqrafik üslubun əsas götürüldüyünü deyən rektor, burada Dövlət Statistika Komitəsinin məlumat bazası ilə yanaşı, mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının, eləcə də beynəlxalq təşkilatların statistik məlumatlarından istifadə edildiyini diqqətə çatdırıb. 18 fəsildən ibarət olan kitabda çar Rusiyası  dövründəki Azərbaycan iqtisadiyyatının, cümhuriyyət illərində milli iqtisadiyyat yolunda atılan ilk addımların, sovet Azərbaycanı dövründə sosialist iqtisadiyyatının əsas istiqamətlərinin göstərildiyini, eləcə də müstəqil Azərbaycanın bazar iqtisadiyyatının formalaşması istiqamətində həyata keçirilmiş tədbirlər və onların nəticələrinin şərh olunduğunu deyib. Bildirib ki, kitabda ölkənin iqtisadi inkişafı ilə bağlı beynəlxalq reytinqlərdə Azərbaycanın mövqeyinə dair məlumatlar da əks olunub, həmçinin ölkənin iqtisadi resursları, makroiqtisadi struktur və digər məlumatlar verilib.
Dosent Elşən Bağırzadə kitabda beynəlxalq müqayisələrin aparıldığını xüsusi vurğulayaraq, oxucuların burada MDB məkanı, türk dünyası, postsosialist məkanı və inkişaf etməkdə olan Avropa və Mərkəzi Asiya ölkələrinin son 30 ildəki iqtisadi inkişaf trendini Azərbaycanla müqayisəli şəkildə görə biləcəyini deyib.
Milli Məclisin Komitə sədri Tahir Mirkişili ölkə iqtisadiyyatının inkişaf mərhələlərinin dolğun şəkildə və infoqrafik üslubda əks olunduğu kitabı oxucular üçün zəngin töhfə adlandırıb. Millət vəkili gənc nəslin daha çox təsviri informasiyalara üstünlük verdiyinə diqqət çəkərək, bu cür nəşrlərin daha tez qavranan və yaddaqalan olduğunu vurğulayıb.
Dövlət Statistika Komitəsinin sədr müavini Yusif Yusifov kitabın ölkə iqtisadiyyatı ilə bağlı alternativ statistik mənbə olduğunu və ölkənin iqtisadi xəritəsi rolunu oynadığını deyib. Y.Yusifov iqtisadi rayonların son bölgüsünün təhlilinin də kitabda yer almasını yüksək qiymətləndirib. Ölkə iqtisadiyyatı ilə bağlı yeni nəşrin cəmiyyətin bütün üzvləri üçün faydalı olacağını bildirib.
Təqdimatda çıxış edən millət vəkili, akademik Ziyad Səmədzadə, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Akif Musayev Azərbaycan iqtisadiyyatının bir əsrlik dövrünün statistik rəqəmlərlə əks olunduğu kitabda ölkənin iqtisadi inkişaf modelinin təqdim olduğunu deyiblər. Belə bir nəşrin ərsəyə gəlməsinin böyük zəhmət tələb etdiyini vurğulayıblar.
Çıxışlardan sonra millət vəkili Etibar Əliyev, professorlar Arif Şəkərəliyev, Əli Əlirzayev, Məhiş Əhmədov, İrşad Kərimli, dosent Mənsur Bərxudarov və digərləri çıxış edərək kitabı Azərbaycan iqtisadiyyatının tədqiqi sahəsində böyük elmi baza və iqtisadiyyat elminin populyarlaşdırıması yönümündə olduqca zəngin vəsait adlandırıblar.

В UNEC состоялась презентация книги «Экономика Азербайджана» (инфографик)
Состоялась презентация книги «Экономика Азербайджана» (инфорграфик), соавторами которой являются ректор UNEC профессор Адалат Мурадов и советник ректора доцент Эльшан Багирзаде.
В презентации книги, посвященной 30-летию восстановления государственной независимости Азербайджана, приняли участие депутаты, известные ученые-экономисты страны.
Директор Библиотечно-информационного центра UNEC Аделя Абдуллаева отметила, что информация в книге «Экономика Азербайджана», отражающая этапы исторического развития экономики страны, структурные изменения, реформы, перспективы и в целом основные особенности развития, доведена до читателей в инфографической форме. По ее словам, книга может быть полезной для каждого, кто интересуется экономикой страны, а также при преподавании дисциплины «Экономика Азербайджана».
Ректор, профессор Адалат Мурадов рассказал о необходимости создания книги, посвященной 30-летию государственной независимости и этапам развития экономики страны. Ректор отметил, что издание книги основано в стиле инфографики, что является новым подходом в мире в доставке информации, и подчеркнул, что наряду с информационной базой Государственного комитета статистики использовалась информация органов центрального исполнительного комитета, а также статистические данные международных организаций. В книге, которая состоит из 18 глав, описывается экономика Азербайджана в период царской России, первые шаги, предпринятые на пути национальной экономики в годы республики, основные направления социалистической экономики в период Советского Азербайджана, а также мероприятия, осуществленные в направлении формирования рыночной экономики независимого Азербайджана. Он отметил, что в книге дается информация о позиции Азербайджана в международных рейтингах по экономическому развитию страны, а также экономические ресурсы, макроэкономическая структура страны и другая информация.
Доцент Эльшан Багирзаде особо подчеркнул, что в книге проводятся международные сравнения, так что читатели смогут увидеть тренд экономического развития СНГ, тюркского мира, постсоциалистического пространства и стран Европы и Центральной Азии за последние 30 лет в сравнении с Азербайджаном.
Председатель комитета Милли Меджлиса Таир Миркишили книгу, полностью и в инфографической форме отражающую этапы развития экономики страны, назвал богатым вкладом для читателей. Обратив внимание на то, что молодое поколение больше предпочитает описательную информацию, депутат подчеркнул, что весь материал книги хорошо структурирован, легко усваивается и хорошо запоминается.
Заместитель председателя Государственного комитета статистики Юсиф Юсифов отметил, что книга является альтернативным статистическим источником экономики страны и играет роль экономической карты страны. Ю.Юсифов дал высокую оценку проведенному в книге анализу последнего деления экономических районов. По его словам, новое издание по экономике страны будет полезным для всех членов общества.
Выступившие на презентации депутат, академик Зияд Самедзаде, член-корреспондент НАНА, профессор Акиф Мусаев отметили, что книга, отражающая вековой период Азербайджана в статистических числах, представляет модель экономического развития страны, создание же такого издания требует больших усилий.
Затем выступившие депутат Этибар Алиев, профессора Ариф Шакаралиев, Али Алирзаев, Мехиш Ахмедов, Иршад Керимли и другие назвали книгу большой научной базой в исследовании экономики Азербайджана и богатым пособием в популяризации экономической науки.