UNEC-də dəyirmi masa: “Azərbaycanda multikulturalizm və sosial-iqtisadi inkişaf”
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) “Azərbaycanda Multikulturalizm və sosial iqtisadi inkişaf” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib. Tədbirə UNEC-in professor-müəllim heyəti, universitetdə təhsil alan əcnəbi tələbələrlə yanaşı, ölkəmizin elm və təhsil müəssisələrinin nümayəndələri də qatılıb.
UNEC-in Kommersiya fakültəsinin təşkilatçılığı ilə keçirilən dəyirmi masada fakültə dekanı Mirağa Əhmədov bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin 2016-cı ilin “Multikulturalizm ili” elan olunması haqqında imzaladığı Sərəncamdan sonra ölkəmizdə bu mövzuya maraq və diqqət daha da artıb. Qeyd edib ki, Sərəncamdan irəli gələn tapşırıqlarla bağlı UNEC-də real addımlar atılmaqdadır. Belə ki, universitetdə bütün ixtisaslar üzrə tədris planlarına “Multikulturalizmə giriş” və “Azərbaycan multikulturalizmi” fənni daxil edilərək, tələbə və magistrantlara tədris olunur.
Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin (BBMM) şöbə müdiri Hikmət Babayev multikulturalizmin dövlət siyasətinin əsas sahəsi olduğunu vurğulayıb. Qeyd edib ki, 1995-ci ildə Ulu öndər Heydər Əliyevin bilavasitə rəhbərliyi ilə hazırlanan Azərbaycan Konstitusiyası ölkəmizdə yaşayan bütün insanlar və xalqlar üçün bərabər həyat, fərqli sivilizasiya, dini baxışlara malik insanların birgə yaşayışını təmin etmək məqsədi ilə formalaşdırılan milli ideologiyanın normativ-hüquqi və qanunvericilik bazasını yaratdı. Bu gün Azərbaycanda dinindən, irqindən, milliyətindən, dilindən asılı olmayaraq hər kəsin hüquq və azadlıqları müdafiə olunur, etnik qrupların mədəni dəyərləri qorunur və inkişaf etdirilir. H. Babayev bildirib ki, BBMM-in nizamnaməsindən irəli gələn məqsədlərdən biri də Azərbaycan multikulturalizminin tədqiqidir.
Bakı Slavyan Universitetinin Multikulturalizm kafedrasının müdiri Ülviyyə Abbasova hazırda 13 xarici və 28 yerli universitetdə “Azərbaycan multikulturalizmi”, “Multikulturalizmə giriş” fənninin tədris olunduğunu diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, kifayət qədər güclü akademik potensiala malik olan UNEC multikulturalizmin iqtisadi-elmi əsaslarının formalaşdırılmasında yardımçı ola bilər.
Sonra UNEC alimləri multikulturalizm siyasətinin regionlarda və beynəlxalq aləmdə daha geniş yayılması üçün təkliflərlə çıxış ediblər.
İqtisadiyyatın tənzimlənməsi kafedrasının müdiri, professor Məhiş Əhmədov ölkəmizdə multikultural dəyərlərin uğurla həyata keçirilməsinə imkan verən başlıca şərt və maddi əsasın sosial-iqtisadi inkişafla bağlı olduğunu bildirib. M.Əhmədov Azərbaycanda iqtisadi inkişafın humanitar aspektlərini gücləndirmək, multikultural dəyərlərin maddi əsaslarını genişləndirmək üçün iqtisadçıların bu istiqamətdə tədqiqatlarını dərinləşdirməsini və şaxələndirməsini diqqətə çatdırıb. Professor bu baxımdan yaxın gələcək üçün ölkəmizin iqtisadi inkişaf strategiyasında iqtisadi, sosial, demoqrafik, mənəvi, humanitar, birgə yaşayış, həmrəylik problemlərinin vəhdət halında həllinin nəzərə alınmasını təklif edib.
“Sosial sferanın iqtisadiyyatı və idarə edilməsi” kafedrasının müdiri professor Əli Əlirzayev bildirib ki, iqtisadi və sosial inkişafın amili və onun nəticəsi olaraq, multikulturalizmin inkişafı resurs potensialından asılıdır. Dövlətin gəlirləri, xüsusi fondlar və əhalinin sosial-iqtisadi imkanları multikulturalizmin inkişafına tələbatı artırır. Multikulturalizmin sosial rolu və iqtisadi imkanları, hüquqi, təşkilatı baza ilə təkmilləşir. Ə.Əlirzayev multikulturalizm haqqında Azərbaycan Respublikasının çərçivə qanununun olmasını təklif edib. Bildirib ki, onun obyektiv predmeti və institutsional sistemi qanunla tənzimlənməlidir. Sosial-iqtisadi inkişaf amillərinin idarə edilməsi multikulturalizm səmərəsi baxımından prioritet istiqamətlərdir. Təhsil, səhiyyə, sosial ədalət və iş yerlərinin inkişafı əhalinin maddi rifahında ədalətli prinsiplərin təşkili, sosial siyasətin aparıcı həlqəsidir.
Tədbirdə milli azlıqların kompakt yaşadığı iqtisadi rayonların davamlı sosial-iqtisadi inkişaf məqsədi ilə “Azərbaycanda multikulturalizm və sosial-iqtisadi inkişaf” mövzusunda tədqiqatların aparılmasının və UNEC-in təcrübəli iqtisadçı-ekspertlərinin bu işə cəlb olunmasının əhəmiyyəti vurğulanlıb.

Round-table Discussion held at UNEC: “Multiculturalism in Azerbaijan and Socio- economic Growth”
Round-table Discussion on “Multiculturalism in Azerbaijan and Socio-economic Growth” has been held at Azerbaijan State University of Economics (UNEC). Beside UNEC’s academic staff and foreign students study in the University the representatives of scientific and educational institutions of our country have taken part in the discussion.
Making an opening speech of the round-table organized by the Faculty of Commerce Dean of the Faculty Miragha Ahmadov said following the decree signed by the President Ilham Aliyev about the announcement of 2016 the “Year of Multiculturalism” people’s interest and attention to this issue has grown even more. He noted that the real steps have been taken at UNEC regarding the order. Thus, the disciplines “Introduction to Multiculturalism” and “Azerbaijan’s Multiculturalism” have been included into the all curricula of the university and are taught to undergraduate and graduate students.
The Branch Manager of Baku International Multiculturalism Center (BIMC) Hikmat Babayev has emphasized that multiculturalism is the main area of the state policy. He said the Azerbaijani Constitution developed in 1995 under the leadership of our Great Leader Heydar Aliyev create equal life condition for all people living in our country, a different civilization, a national regulatory and legislative framework with the aim of coexistence of people with different religious ideology. Today, regardless the religion, race, nationality, language of everyone, their rights and freedoms are protected and the cultural values of ethnic groups are developed. H.Babayev noted that one of the main objectives of Azerbaijan BIMC charter is to study multiculturalism in Azerbaijan.
Head of the Department of Multiculturalism of Baku Slavic University Ulviyya Abbasova has drawn to attention that the disciplines “Azerbaijan’s Multiculturalism” and “Introduction to Multiculturalism” are currently taught in 13 overseas and 28 domestic universities. She noted that UNEC’s academic potential is strong enough to help in the formation of economic and scientific foundation of multiculturalism.
Then UNEC scholars have made proposals for wider dissemination of multiculturalism in the region and international area. Head of the Department Regulation of Economy, Professor Mahish Ahmadov has pointed that the main condition and material base for successful implementation of multicultural values is the socio-economic development in the country. Ahmadov noted to strengthen the material basis of multiculturalism in Azerbaijan the economists have to deepen and diversify the research in this direction. Professor proposed the consideration of the country’s economic development strategy for the near future at this point in the economic, social, demographic, cultural, humanitarian, co-existence, unity and solidarity in the solution of the problems. Head of the Department “Economy and Management of Social Sphere”, Professor A.Alirzayev said the economic and social development factor and as a result will depend on the resource potential of multiculturalism. State revenues, private foundations and socio-economic opportunities, increasing demand for the development of multiculturalism. The role of multiculturalism and economic opportunities for social, legal and organizational base is improved. A.Alirzayev about multiculturalism that the proposed framework law. He said the subject of his objective and institutional system should be regulated by law. Management of socio-economic development of multiculturalism is the priority in terms of the efficiency of the factors. Education, health, social justice and equitable principles of job growth of welfare of the population, is a leading chain of social policy.
In the event economic regions densely populated by national minorities with the aim of sustainable socio-economic development “of the multicultural and socio-economic development” to carry out research and UNEC involvement of the experts stressed the importance of an experienced economist.