UNEC-də “Dayanıqlı energetikaya doğru” mövzusunda beynəlxalq seminara start verilib
UNEC-də “Dayanıqlı energetikaya doğru: qlobal konteksdə regional əməkdaşlıq” mövzusunda iki gün davam edəcək beynəlxalq seminar işinə başlayıb.
UNEC və  Sankt-Peterburq Dövlət İqtisad Universitetinin (UNECON) təşkilatçılığı ilə keçirilən seminarın məqsədi bərpa olunan enerji sahəsində bilik və bacarıqların mübadiləsidir.
Beynəlxalq seminarın açılışında çıxış edən UNEC rektoru professor Ədalət Muradov mövzunun aktuallığına diqqət çəkərək, bərpaolunan enerji mənbələrindən istifadənin genişləndirilməsinin ölkənin prioritet istiqamətlərindən olduğunu bildirib. İşğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpasında “yaşıl enerji” zonasının yaradılmasının əsas götürüldüyünü vurğulayıb. Rektor beynəlxalq seminarın dayanıqlı energetika ilə bağlı təcrübə mübadiləsində mühüm rol oynayacağını vurğulayıb.
Prof.Ədalət Muradov Sankt Peterburqda Ulu öndər Heydər Əliyevin 100 illiyi münasibətilə təşkil olunan beynəlxalq konfrans və konfrans çərçivəsində hər iki universitet arasında əldə olunan əməkdaşlıqdan da danışıb.
Sankt-Peterburq Dövlət İqtisad Universitetinin rektoru İqor Maksimsev UNEC-də olmaqdan məmnunluğunu bildirərək, hər iki universitet arasındakı əməkdaşlığın müsbət nəticələr verəcəyindən əminliyini ifadə edib. Rektor dünyada enerjiyə tələbatın ətraf mühitə zərər vurmadan ödənilməsinin aktual məsələlərdən olduğunu diqqətə çatdıraraq, Azərbaycanın zəngin alternativ enerji mənbələrinə malik olduğunu və bu istiqamətdə seminarda aparılacaq müzakirələrin faydalı olacağını bildirib.
Seminarda iştirak edən ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini Umayra Tağıyeva dünya ölkələrinin hazırda iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizədə bərpaolunan enerji mənbələrini prioritet olaraq müəyyənləşdirdiklərini deyib. Enerji resursları ilə zəngin olan Azərbaycanda bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadənin hər zaman diqqət mərkəzində olduğunu vurğulayıb. Nazir müavini dünyanın müxtəlif ölkələrinin ekspertlərinin qatıldığı seminarın iqlim dəyişikliyi ilə bağlı qlobal çağırışların həllinə mühüm töhfələr verəcəyindən əminliyini bildirib və seminarın işinə uğurlar arzulayıb.
Beynəlxalq seminar öz işini Azərbaycan, ABŞ, Almaniya, Avstriya, Rumıniya, Qazaxıstan və Rusiyadan olan mütəxəssislərin iştirakı ilə panel müzakirələrlə davam edib.

В UNEC дан старт международному семинару на тему «К устойчивой энергетике»
В UNEC начал работу международный семинар на тему «К устойчивой энергетике: региональное сотрудничество в глобальном контексте», который продолжится два дня.
Целью семинара, проведенного при организационной поддержке UNEC и Санкт-Петербургского государственного экономического университета (UNECON) является обмен знаниями и навыками в сфере возобновляемой энергетики.
Выступая на открытии международного семинара, ректор UNEC профессор Адалат Мурадов обратил внимание на актуальность темы и отметил, что расширение использования возобновляемых источников энергии является одним из приоритетов страны. Он подчеркнул, что за основу восстановления территорий, освобожденных от оккупации, взято создание зоны «зеленой энергии». Ректор подчеркнул, что международный семинар сыграет важную роль в обмене опытом в области устойчивой энергетики.
Проф. Адалат Мурадов также рассказал о сотрудничестве двух университетов в рамках международной конференции, организованной по случаю 100-летия со дня рождения великого лидера Гейдара Алиева в Санкт-Петербурге.
Ректор Санкт-Петербургского государственного экономического университета Игорь Максимцев выразил удовлетворение по поводу пребывания в UNEC и выразил уверенность, что сотрудничество между двумя университетами даст положительные результаты. Ректор отметил, что удовлетворение спроса на энергию в мире без ущерба для окружающей среды является одним из актуальных вопросов, и подчеркнул, что Азербайджан обладает богатыми альтернативными источниками энергии и обсуждения, которые состоятся на семинаре в этом направлении, будут полезными.
Заместитель министра экологии и природных ресурсов Умайра Тагиева, принявшая участие в семинаре, сообщила, что в настоящее время страны мира определяют возобновляемые источники энергии в качестве приоритета в борьбе с изменением климата. Она подчеркнула, что использование возобновляемых источников энергии в богатом энергоресурсами Азербайджане всегда находится в центре внимания. Заместитель министра выразила уверенность, что семинар, в котором примут участие специалисты из разных стран мира, внесет важный вклад в решение глобальных задач, связанных с изменением климата, и пожелала успехов в работе семинара.
Международная конференция продолжила свою работу с участием специалистов из Азербайджана, США, Германии, Австрии, Румынии, Казахстана и России в панельных обсуждениях.