UNEC-də “Dayanıqlı energetikaya doğru” mövzusunda beynəlxalq seminara start verilib
UNEC-də “Dayanıqlı energetikaya doğru: qlobal konteksdə regional əməkdaşlıq” mövzusunda iki gün davam edəcək beynəlxalq seminar işinə başlayıb.
UNEC və  Sankt-Peterburq Dövlət İqtisad Universitetinin (UNECON) təşkilatçılığı ilə keçirilən seminarın məqsədi bərpa olunan enerji sahəsində bilik və bacarıqların mübadiləsidir.
Beynəlxalq seminarın açılışında çıxış edən UNEC rektoru professor Ədalət Muradov mövzunun aktuallığına diqqət çəkərək, bərpaolunan enerji mənbələrindən istifadənin genişləndirilməsinin ölkənin prioritet istiqamətlərindən olduğunu bildirib. İşğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpasında “yaşıl enerji” zonasının yaradılmasının əsas götürüldüyünü vurğulayıb. Rektor beynəlxalq seminarın dayanıqlı energetika ilə bağlı təcrübə mübadiləsində mühüm rol oynayacağını vurğulayıb.
Prof.Ədalət Muradov Sankt Peterburqda Ulu öndər Heydər Əliyevin 100 illiyi münasibətilə təşkil olunan beynəlxalq konfrans və konfrans çərçivəsində hər iki universitet arasında əldə olunan əməkdaşlıqdan da danışıb.
Sankt-Peterburq Dövlət İqtisad Universitetinin rektoru İqor Maksimsev UNEC-də olmaqdan məmnunluğunu bildirərək, hər iki universitet arasındakı əməkdaşlığın müsbət nəticələr verəcəyindən əminliyini ifadə edib. Rektor dünyada enerjiyə tələbatın ətraf mühitə zərər vurmadan ödənilməsinin aktual məsələlərdən olduğunu diqqətə çatdıraraq, Azərbaycanın zəngin alternativ enerji mənbələrinə malik olduğunu və bu istiqamətdə seminarda aparılacaq müzakirələrin faydalı olacağını bildirib.
Seminarda iştirak edən ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini Umayra Tağıyeva dünya ölkələrinin hazırda iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizədə bərpaolunan enerji mənbələrini prioritet olaraq müəyyənləşdirdiklərini deyib. Enerji resursları ilə zəngin olan Azərbaycanda bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadənin hər zaman diqqət mərkəzində olduğunu vurğulayıb. Nazir müavini dünyanın müxtəlif ölkələrinin ekspertlərinin qatıldığı seminarın iqlim dəyişikliyi ilə bağlı qlobal çağırışların həllinə mühüm töhfələr verəcəyindən əminliyini bildirib və seminarın işinə uğurlar arzulayıb.
Beynəlxalq seminar öz işini Azərbaycan, ABŞ, Almaniya, Avstriya, Rumıniya, Qazaxıstan və Rusiyadan olan mütəxəssislərin iştirakı ilə panel müzakirələrlə davam edib.

An international seminar on “Towards sustainable energy” kicks off at UNEC
A two-day international seminar on “Towards sustainable energy: regional cooperation in a global context” has started at UNEC.
The aim of the seminar, jointly organized by UNEC and St. Petersburg State University of Economics (UNECON), is to exchange knowledge and skills in the field of renewable energy.
Speaking at the opening of the international seminar, the rector of UNEC  Professor Adalat Muradov drew attention to the relevance of the topic and said that expanding the use of renewable energy sources is one of the country’s priorities. He emphasized that the creation of a “green energy” zone was taken as a basis for the restoration of territories freed from occupation. The Rector emphasized that the international seminar would  play an important role in the exchange of experience related to sustainable energy.
Prof. Adalat Muradov also spoke about the cooperation between the two universities within the framework of the international conference organized on the occasion of the 100th anniversary of the great leader Heydar Aliyev in St. Petersburg.
Rector of St. Petersburg State University of Economics Igor Maksimtsev expressed his satisfaction to be at UNEC and expressed his confidence that the cooperation between both universities would bring positive results. Pointing out that meeting the world’s energy demand without harming the environment is one of the urgent issues, the rector said that Azerbaijan has rich alternative energy sources and that the discussions to be held at the seminar in this direction would  be useful.
Deputy Minister of Ecology and Natural Resources, Umayra Taghiyeva, who participated in the seminar, said that the countries of the world are currently identifying renewable energy sources as a priority in the fight against climate change. She emphasized that the use of renewable energy sources is always in the spotlight  in Azerbaijan, which is rich in energy resources. The deputy minister expressed confidence that the seminar attended by experts from different countries of the world would make important contributions to solving global challenges related to climate change and wished success to the work of the seminar.
The international seminar continued its work with panel discussions with the participation of experts from Azerbaijan, the USA, Germany, Austria, Romania, Kazakhstan, and Russia.