UNEC-də dini radikalizmin fəsadlarından bəhs edən “Fitnə” sənədli filmi nümayiş olunub
Noyabrın 18-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sifarişi ilə hazırlanan dini ekstremizm və radikalizmin fəsadlarından bəhs edən “Fitnə” sənədli filmi nümayiş olunub.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov ölkədə dövlət-din münasibətlərinin inkişafı üçün hər cür şəraitin yaradıldığını, Azərbaycanın tolerantlıq mərkəzi kimi tanındığını bildirərək, Azərbaycanda dövlət-din münasibətlərinin əsasının Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, ölkədə tarixən müxtəlif millətlərin nümayəndələri birgə yaşayıb, bir-birinin dilinə, dininə, adət-ənənələrinə hörmətlə yanaşıb, bu gün də dini və etnik mənsubiyyətindən asılı olmayaraq hər kəsin fəaliyyəti Azərbaycan Respublikasının qanunları ilə tənzimlənir. Rektor UNEC-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2016-cı ilin Azərbaycanda “Multikulturalizm ili” elan edilməsi ilə bağlı sərəncamından irəli gələn vəzifələrin icrası, həmçinin Azərbaycan xalqının zəngin multikultural və tolerantlıq ənənələrinin təbliği, eyni zamanda dini radikalizm və ekstremizmlə mübarizə məqsədilə silsilə tədbirlərin həyata keçirildiyini qeyd edib. “Fitnə” filminin nümayişi də gənclərin maarifləndirilməsi, milli-mənəvi dəyərlərimizə bağlılığının gücləndirilməsi və təbliği baxımından əhəmiyyətli olduğunu bildirib.
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Mübariz Qurbanlı bildirib ki, bu gün dünyada İslam və digər dinlərdən başqa məqsədlər üçün istifadə edən radikal qüvvələr var. Bu radikal qüvvələr xüsusilə gəncləri öz sıralarına cəlb etməyə çalışırlar. Bu cür təbliğatların qarşısının alınmasında maarifləndirmə tədbirlərinin vacibliyini qeyd edən Komitə sədri maarifləndirici sənədli filmlərin də radikal qruplara qoşulanların sayının azalmasına təsirini göstərəcəyini deyib. Çünki gəncləri dini radikal qrupların təsirindən qorumaq üçün təbliğat vasitələrindən biri də filmlərdir. Dövlət Komitəsi dini radikalizmlə mübarizə çərçivəsində sənədli filmin təbliğat baxımından qısa vaxtda ciddi uğur qazanacağını hesab edərək, radikalizmlə mübarizənin dini, psixoloji, hüquqi, siyasi və mənəvi tərəflərinin işıqlandırıldığı “Fitnə” adlı sənədli film hazırlayıb. Komitə sədri deyib ki, film vasitəsilə dini radikalizmin qurbanı olan insanların, eləcə də cinayət məsuliyyətinə cəlb edilən şəxslərin timsalında bu problemin cəmiyyət və dövlətimiz üçün nə qədər təhlükəli olduğu dolğun şəkildə açıqlanır. Eyni zamanda, Azərbaycanda dinlər, məzhəblər arasında tarixən mövcud olan birlik və bərabərlik, xalqımızın tolerantlıq keyfiyyətləri, dövlətin bu sahədə həyata keçirdiyi siyasətin mahiyyəti qısa, lakin aydın şəkildə işıqlandırılır.
M.Qurbanlı dini radikalizmlə mübarizə çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlərdən danışaraq bildirib ki, bununla bağlı respublikanın bütün bölgələrində çoxsaylı seminarlar, görüşlər keçirilir, həmçinin, müxtəlif kitab və digər çap materialları nəşr edilərək yayılır.
Komitə sədri bu sahədə gənclərə öz tövsiyələrini verərək, onların ekstremist təmayüllü dini cərəyanlara qoşulmaması üçün mili-mənəvi dəyərlərə, dövlətinə bağlı olmasının önəmini vurğulayıb.
Tədbir film ətrafında müzakirələrlə davam edib. Sonda rektor Ə.Muradov N.Bədəlova UNEC-də “Fitnə” filminin uğurlu təqdimatına görə diplomunu təqdim edib.

В UNEC демонстрировался документальный фильм «Фитна», рассказывающий о последствиях религиозного радикализма
18 ноября в Азербайджанском государственном экономическом университете  (UNEC) демонстрировался подготовленный  по заказу Государственного комитета по работе с Религиозными структурами документальный фильм «Фитна», рассказывающий  о последствиях религиозного экстремизма и радикализма.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов отметив, что в стране созданы все условия для развития государственно религионых отношений, о признании Азербайджана как центра толерантности, подчеркнул, что основу для развития государственно религиозных отношений в Азербайджане заложил Общенациональный лидер Гейдар Алиев.  Он отметил, что исторически в стране жили представители различных национальностей, которые относились с уважением к языку, религии, традициям друг друга, и сегодня независимо от религиозной и этнической принадлежности деятельность каждого регулируется законами Азербайджанской Республики. Ректор отметил, что в UNEC с целью выполнения обязанностей, а также пропаганды богатых традиций мультикультурализма и толерантности азербайджанского народа, в то же время борьбы с религиозным радикализмом и мультикультурализмом, исходящих из распоряжения Президента  Азербайджанской Республики Ильхама Алиева объявления 2016 года «Годом мультикультурализма» осуществляется цикл мероприятий. Он подчеркнул, что демонстрация фильма «Фитна» с точки зрения просвещения молодежи, усиления и пропаганды национальных ценностей имеет большое значение.
Председатель Государственного комитета по работе с Религиозными структурами Мубариз Гурбанлы отметил, что сегодня в мире помимо ислама и других религий существуют радикальные силы, которые используются в других целях. Такие радикальные силы стараются привлечь в свои ряды в основном молодежь. Подчеркнув о важности просветительских мероприятий в предотвращении такого рода  пропаганд, председатель Комитета отметил о влиянии просветительских документальных фильмов на сокращение числа, примкнувших к радикальным группам, Потому что одним из средств защиты молодежи от влияния радикальных групп являются фильмы. Государственный комитет, считая, что в рамках борьбы с религиозным радикализмом пропаганда документального фильма за короткий срок принесет серьезные успехи, подготовил документальный фильм «Фитна», освещающий религиозные, психологические, правовые, политические и нравственные стороны борьбы с радикализмом. Председатель комитета отметил, что посредством фильма на примере жертв религиозного радикализма, а также лиц, привлеченных к уголовной ответственности, полностью раскрывается насколько опасным является эта проблема для общества и государства. В то же время коротко и  ясно освещаются единство и равенство между религиями и вероисповедованиями, толерантные качества народа, сущность проводимой в этом направлении политики государства.
Говоря о мероприятиях, осуществляемых в рамках борьбы с радикализмом, М.Гурбанлы отметил, что в связи с этим во многих регионах республики проводятся многочисленные семинары, встречи, а также публикуются и распространяются различные книги и другие печатные материалы.
Председатель Комитета дал свои рекомендации молодежи в этом направлении, и подчеркнул о значении национально-духовных ценностей и сплоченности с государством в предотвращении примыкания их к религиозным течениям экстремистского направления.
Мероприятие продолжалось обсуждениями фильма. В завершении ректор А.Мурадов за успешное представление в UNEC фильма «Фитна» вручил Н.Бадалову диплом.