UNEC-də dini radikalizmin fəsadlarından bəhs edən “Fitnə” sənədli filmi nümayiş olunub
Noyabrın 18-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sifarişi ilə hazırlanan dini ekstremizm və radikalizmin fəsadlarından bəhs edən “Fitnə” sənədli filmi nümayiş olunub.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov ölkədə dövlət-din münasibətlərinin inkişafı üçün hər cür şəraitin yaradıldığını, Azərbaycanın tolerantlıq mərkəzi kimi tanındığını bildirərək, Azərbaycanda dövlət-din münasibətlərinin əsasının Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, ölkədə tarixən müxtəlif millətlərin nümayəndələri birgə yaşayıb, bir-birinin dilinə, dininə, adət-ənənələrinə hörmətlə yanaşıb, bu gün də dini və etnik mənsubiyyətindən asılı olmayaraq hər kəsin fəaliyyəti Azərbaycan Respublikasının qanunları ilə tənzimlənir. Rektor UNEC-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2016-cı ilin Azərbaycanda “Multikulturalizm ili” elan edilməsi ilə bağlı sərəncamından irəli gələn vəzifələrin icrası, həmçinin Azərbaycan xalqının zəngin multikultural və tolerantlıq ənənələrinin təbliği, eyni zamanda dini radikalizm və ekstremizmlə mübarizə məqsədilə silsilə tədbirlərin həyata keçirildiyini qeyd edib. “Fitnə” filminin nümayişi də gənclərin maarifləndirilməsi, milli-mənəvi dəyərlərimizə bağlılığının gücləndirilməsi və təbliği baxımından əhəmiyyətli olduğunu bildirib.
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Mübariz Qurbanlı bildirib ki, bu gün dünyada İslam və digər dinlərdən başqa məqsədlər üçün istifadə edən radikal qüvvələr var. Bu radikal qüvvələr xüsusilə gəncləri öz sıralarına cəlb etməyə çalışırlar. Bu cür təbliğatların qarşısının alınmasında maarifləndirmə tədbirlərinin vacibliyini qeyd edən Komitə sədri maarifləndirici sənədli filmlərin də radikal qruplara qoşulanların sayının azalmasına təsirini göstərəcəyini deyib. Çünki gəncləri dini radikal qrupların təsirindən qorumaq üçün təbliğat vasitələrindən biri də filmlərdir. Dövlət Komitəsi dini radikalizmlə mübarizə çərçivəsində sənədli filmin təbliğat baxımından qısa vaxtda ciddi uğur qazanacağını hesab edərək, radikalizmlə mübarizənin dini, psixoloji, hüquqi, siyasi və mənəvi tərəflərinin işıqlandırıldığı “Fitnə” adlı sənədli film hazırlayıb. Komitə sədri deyib ki, film vasitəsilə dini radikalizmin qurbanı olan insanların, eləcə də cinayət məsuliyyətinə cəlb edilən şəxslərin timsalında bu problemin cəmiyyət və dövlətimiz üçün nə qədər təhlükəli olduğu dolğun şəkildə açıqlanır. Eyni zamanda, Azərbaycanda dinlər, məzhəblər arasında tarixən mövcud olan birlik və bərabərlik, xalqımızın tolerantlıq keyfiyyətləri, dövlətin bu sahədə həyata keçirdiyi siyasətin mahiyyəti qısa, lakin aydın şəkildə işıqlandırılır.
M.Qurbanlı dini radikalizmlə mübarizə çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlərdən danışaraq bildirib ki, bununla bağlı respublikanın bütün bölgələrində çoxsaylı seminarlar, görüşlər keçirilir, həmçinin, müxtəlif kitab və digər çap materialları nəşr edilərək yayılır.
Komitə sədri bu sahədə gənclərə öz tövsiyələrini verərək, onların ekstremist təmayüllü dini cərəyanlara qoşulmaması üçün mili-mənəvi dəyərlərə, dövlətinə bağlı olmasının önəmini vurğulayıb.
Tədbir film ətrafında müzakirələrlə davam edib. Sonda rektor Ə.Muradov N.Bədəlova UNEC-də “Fitnə” filminin uğurlu təqdimatına görə diplomunu təqdim edib.

A documentary film “Fitne” about the disturbances of religious radicalism demonstrated at UNEC
A documentary film “Firtne” (Provocation) about the disturbances of the religious extremism and radicalism developed by the order of the State Committee for Religious Organizations’ Affairs was demonstrated at Azerbaijan State University of Economics (UNEC) on November 18.
Noting that all the conditions for the development of state-religion relations were created in the country and Azerbaijan is known as a center of tolerance, UNEC Rector, Professor Adalat Muradov brought to attention the fact that the foundation of the state-religion relations in Azerbaijan was laid by the National Leader Heydar Aliyev. He said historically the representatives of different nationalities live together in our country; they usually respect each other’s languages, religion, traditions and customs and today regardless of religion and ethnicity everyone is governed by the law of the Republic of Azerbaijan. Rector informed that a series of measures are implemented at UNEC to execute the obligations arising from the order declaring 2016 the “Year of Multiculturalism” by the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev, as well as promotion of rich multicultural and tolerant traditions of Azerbaijani people, at the same time to combat religious radicalism and extremism. He added the demonstration of the film “Fitne” would be necessary in terms of enlightening young people, strengthening the link between the national and spiritual values.
Chairman of the State Committee for Religious Organizations’ Affairs Mubariz Gurbanli said that today there are radical forces in the world which are use Islam and other religion for different purposes. These radical forces are especially trying to attract young people to their ranks. Stressing the importance of prevention such propaganda, Chairman of the Committee pointed the documentary films to show the effect of reduction in the number of people joining radical groups. He added that the documentaries are one of the means of outreach to protect young people from the influence of radical groups. Considering the film will be very successful in terms of promotion of the fight against religious radicalism a short period of time, the State Committee developed a documentary film covered the religious, psychological, legal, political and moral aspects of the struggle against the extremism. The Chairman of the Committee said that the problem in the example of the people who are the victims of religious radicalism is fully disclosed through the film and it is shown how dangerous is the problem in society and for our government. At the same time, our people’s qualities of unity and tolerance which exist historically in Azerbaijan between the religion and sects and the essence of the state policy implemented in this field are covered in short but clearly.
Speaking about the measures taken in the fight against religious radicalism, M.Gurbanli noted that the numerous seminars, meetings are held in the regions, as well as books and other printed materials are published and distributed due to the problem in our republic.
Providing the youth with his recommendations in this area, the Committee Chairman emphasized the national and moral values, stressed the importance of being connected to the county not to join the extremist religious movements.
The event proceeded with discussions about the film. The director of the film Nadir Badalov responded the students’ questions.