UNEC-də təhsilin doktorantura və dissertantura pilləsinə qəbula start verilib.Qəbul fəlsəfə və elmlər doktoru proqramları üzrə doktoranturanın əyani və qiyabi şöbələri, eyni zamanda dissertanturada “daxili fiskal siyasət və dövlət maliyyəsi”, “ekonometriya-iqtisadi statistika”, “mühasibat uçotu,” “iqtisadi nəzəriyyə”, “ümumi iqtisadiyyat”, “dünya iqtisadiyyatı”, “qida məhsullarının texnologiyası”, “maşınlar, avadanlıqlar və proseslər” və “istehsalın təşkili (sahələr üzrə)” ixtisasları üzrə aparılır.
Doktoranturaya ali təhsil pilləsinin magistratura səviyyəsini bitirən, yaxud təhsili ona bərabər tutulan Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları qəbul olunur. Dissertantura üzrə müsabiqədə iştirak edən namizədlər, müvafiq tədqiqat sahəsində müəyyən müvəffəqiyyətlərə, elmi və elmi-pedaqoji iş stajına malik olmalıdır. Yüksək nüfuzlu beynəlxalq jurnallarda məqalə dərc etdirən namizədlərə üstünlük veriləcək.
Fəlsəfə doktoru proqramı üzrə doktoranturanın əyani və qiyabi şöbələrinə qəbul olunmaq istəyənlər ixtisas fənnindən, xarici dildən və fəlsəfədən ali təhsil pilləsinin magistratura səviyyəsi üçün qüvvədə olan tədris proqramları həcmində qəbul imtahanları verəcəklər.
Doktoranturaya və dissertanturaya sənədlərin qəbulu 22 yanvar 2018-ci ilədək hər həftənin I-V günləri saat 10.00-dan 16.00-dək aparılır. Qəbul imtahanları isə yanvarın 26-da başlanacaq.

The admission to doctorate and PhD has already begun at UNEC
The admission is carried out on the doctoral and PhD studies program for the preparation of doctors of philosophy and science in intramural and correspondence education departments, at the same time on the PhD studies program on  the “internal fiscal policy and the state finances”, “econometrics-economical statistics”, “accounting”,  “economic theory”, “general economics”, “the world economy”, “the technology of food-products”,  “machines, equipment and processes” and “the organization of production (on the diversified fields)” specialties, as well.
The citizens of the Republic of Azerbaijan, graduated from the masters level of higher education or the graduates of the equated to this  education are admitted to the doctorate  level of education. The candidates participating in the selection process should have the certain achievements in the field of relevant research, scientific and scientific-pedagogical work experience. The candidates, who had published their articles in the high-profile international magazines will be preferred.
Wishing to be admitted to the intramural form of education and correspondence departments of the doctoral studies on PhD program should take the admission exams in the choosen speciality, foreign language and philosophy in the level of educational programs available for the masters degree of education.
Reception of the documents for the doctorate and PhD studies program is carried out till January 22, 2018 within  I-V days of every week from 10.00 to 16.00. The admission exams will start on January 26.