UNEC-də doktoranturaya yeni qəbul qaydaları
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) doktoranturaya qəbulda yeni qaydalar qüvvəyə minib. UNEC-in Elmi Şurasının qərarına əsasən, universitetdə fəlsəfə doktoru proqramı üzrə ingilis dili fənnindən qəbul imtahanı artıq British Council tərəfindən həyata keçiriləcək.
Digər yeniliyə uyğun olaraq, İELTS və TOEFL beynəlxalq sertifikatı olanlar ingilis dili imtahanından azad olunacaq. Dəyişikliklər fəlsəfə doktoru proqramı üzrə doktorantların ingilis dilindən doktorluq imtahanlarına da şamil olunacaq. Yeniliklərin tətbiqində əsas məqsəd qəbulda obyektivliyi təmin etməklə, elmi səviyyə üçün tələb olunan ingilis dili biliklərinin artırılmasına nail olmaqdır.
Eləcə də,növbəti tədris ili üzrə elmlər doktoru və fəlsəfə doktoru proqramları üzrə sənəd qəbulunun tam elektronlaşdırılması nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, UNEC-də 2013-cü tədris ilində doktoranturaya sənəd verənlərin ümumi sayı 52 nəfər, 2014-cü ildə 63 nəfər olduğu halda 2015-ci ildə əhəmiyyətli dərəcədə artaraq 104 nəfər təşkil edib.

Новые правила приема в докторантуру UNEC
В Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) вошли в силу новые правила приема в докторантуру. На основе решения Ученого совета (UNEC) приемные экзамены в университете по дисциплине английский язык по программе доктора философии будут осуществляться уже через British Council.
В соответствии с другим новшеством, имеющие международный сертификат İELTS və TOEFL, будут освобождены от экзамена по английскому языку. Изменения по программе доктора философии будут касаться также докторантов, сдающих экзамен на степень доктора по английскому языку. Основная цель в применении новшеств обеспечение объективности и достижение повышения знаний английского языка, требуемых для научного уровня.
А также в последующие учебные годы предусматривается прием документов по программам кандидата наук и доктора наук в электронной форме.
Примечание: Отметим, что в UNEC в 2013 учебном году общее число подавших документы в докторантуру составило 52 человека, и если в 2014 году это число равнялось 63, то 2015 году значительно увеличилось и составило 104.