UNEC-də doktoranturaya yeni qəbul qaydaları
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) doktoranturaya qəbulda yeni qaydalar qüvvəyə minib. UNEC-in Elmi Şurasının qərarına əsasən, universitetdə fəlsəfə doktoru proqramı üzrə ingilis dili fənnindən qəbul imtahanı artıq British Council tərəfindən həyata keçiriləcək.
Digər yeniliyə uyğun olaraq, İELTS və TOEFL beynəlxalq sertifikatı olanlar ingilis dili imtahanından azad olunacaq. Dəyişikliklər fəlsəfə doktoru proqramı üzrə doktorantların ingilis dilindən doktorluq imtahanlarına da şamil olunacaq. Yeniliklərin tətbiqində əsas məqsəd qəbulda obyektivliyi təmin etməklə, elmi səviyyə üçün tələb olunan ingilis dili biliklərinin artırılmasına nail olmaqdır.
Eləcə də,növbəti tədris ili üzrə elmlər doktoru və fəlsəfə doktoru proqramları üzrə sənəd qəbulunun tam elektronlaşdırılması nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, UNEC-də 2013-cü tədris ilində doktoranturaya sənəd verənlərin ümumi sayı 52 nəfər, 2014-cü ildə 63 nəfər olduğu halda 2015-ci ildə əhəmiyyətli dərəcədə artaraq 104 nəfər təşkil edib.

New rules for Admission to Doctoral Studies of UNEC
The rules for the admission to Doctoral Studies of Azerbaijan State University of Economics (UNEC) came into force. According to the Academic Council of UNEC, the entrance examination on English for PhD Program of the University will be realized by the British Council.
According to another novelty, candidates possessing the international certificates of IELTS and TOEFL will set free from the English exam. Amendments will also be applied to the candidates applied for the Doctoral Program and pass English exam. The main goal in applying innovations is to increase the English Language skills required for academic level of providing the objectivity in admission.
In addition, admission of documents for Doctoral and PhD Programs for the next academic year is planned to be fully digitalized.
It should be noted that the number of applicants submitted for the Doctoral Program of UNEC have significantly increased to 104 in 2015, while it was 52 in 2013and 63 in 2014.