UNEC-də Dövlət müəssisələrinin korporativ idarə edilməsinin əsas istiqamətləri müzakirə olunub – VİDEO
19 İYUN 2019 | VIEWS:
UNEC-də “Bilik əsaslı iqtisadiyyatda institusional amillər: Dövlət müəssisələrinin korporativ idarə edilməsi” mövzusunda II Forum keçirilib.
Forum Bilik İqtisadiyyatı UNEC Tədqiqat Mərkəzi, Empirik Mərkəz Tədqiqatlar Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı və Dünya Bankı Azərbaycan nümayəndəliyinin dəstəyi ilə təşkil olunub.
Təbdirdə UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov, Dünya Bankının Azərbaycan nümayəndəliyinin rəhbəri Navid Naqvi, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin direktoru Vüsal Qasımlı, müvafiq nazirlik, dövlət və özəl müəssisələrin nümayəndələri iştirak ediblər.
Forumun açılışında çıxış edən rektor Ədalət Muradov Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən iqtisadi siyasətin müsbət nəticələr verdiyini bildirərək, iqtisadi inkişafın davamlılığının və dayanıqlığının təmin edilməsi, əhalinin rifahınıın daha da yaxşılaşdırılması istiqamətində islahatların uğurla davam etdiyini deyib. Həmin islahatların vacib elementlərindən birinin də ölkə iqtisadiyyatında mühüm rol oynayan dövlət müəssisələrinin idarəedilməsinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı olduğunu vurğulayan rektor, müzakirələrin forumda bu istiqamətdə aparılacağını vurğulayıb: “Dünyanın bir çox ölkələrində ölkə iqtisadiyyatında mühüm rol oynayan dövlət müəssisələri idarəetmədə və ortaya qoyduğu nəticələrdə özəl sektorla müqayisədə bir sıra hallarda rəqabətədavamlı olmurlar. Forumun əsas müzakirə predmeti də dövlət müəssisələrində korporativ idarəetmə metodları tətbiq etməklə idarəetməsinin təkmilləşdirməsidir”.
UNEC-də ölkə iqtisadiyyatının qarşısında duran məsələlərin müzakirəsinə  akademik baxış ortaya qoyulduğunu deyən Ə.Muradov müzakirələrdə eyni problemlərlə üzləşən və həmin problemləri uğurla həll edən ölkələrin təcrübəsinin bölüşdürüləcəyini, universitetlə real sektor arasında ölkə iqtisadiyyatında mövcud olan məsələlərin birgə müzakirəsinin aparılacağını qeyd edib. Müzakirələrin nəticəsi olaraq təkliflərin hazırlanacağını bildirib.
Bilik İqtisadiyyatı Tədqiqat Mərkəzinin direktoru, dosent Altay İsmayılov UNEC-də Universitet-Dövlət-Sənaye (UDS) platformasının yaradıldığı barədə məlumat verib. Bildirib ki, U-D-S platformasının yaradılmasının məqsədi innovativ inkişafa zəmin hazırlayan akademik mühiti, dövlət və iş dünyasını bir araya gətirərək səmərəli müzakirə mühiti təmin etməklə sinerji dəyəri formalaşdırmaqdır. O, UNEC-in U-D-S uçbuçağında akademik sektora düşən vəzifəni öz üzərinə aldığını qeyd edib.
İİTKM-nin direktoru Vüsal Qasımlı ölkə başçısının dövlət müəssisələrinin korporativ standartlarının tətbiqi ilə bağlı imzaladığı sərəncama diqqət çəkərək, yeni standartların hazırlandığını və Nazirlər Kabineti tərəfindən təsdiq edildiyini bildirib.  Yeni standartların tətbiqi ilə bağlı tədbirlər planına ehtiyac olduğunu deyən V.Qasımlı UNEC-də Universitet-Sənaye-Dövlət üçbucağının vəhdətində bu cür müzakirələrin aparılmasının faydalı olacağını bildirib. Dünya Bankı və UNEC-in U-S-D platformasının korporativ standartlarla bağlı idarəetmədə ən yüksək istinad mənbəyi olduğunu diqqətə çatdırıb.
Dünya Bankının Azərbaycan nümayəndəliyinin rəhbəri Navid Naqvi mövzunun aktuallığından bəhs edərək, əsas diqqətin dövlət müəssisələrinin ölkə iqtisadiyyatına verdiyi töhfələrə yönəldilməli olduğunu deyib. Xarici və daxili investorların əsasən ölkə iqtisadiyyatında maliyyə vəsaitlərinin idarə olunmasına və dövlət müəssisələrindəki şəffaflığa önəm verildiyindən söz açan N.Naqvi UNEC-də təşkil olunan müzakirələrin dövlət müəssisələrinin resurslarının effekitv istifadə olunması və idarəetmədə şəffaflığın artırılması istiqamətində tədbirlərin görülməsinə böyük dəstək olacağını qeyd edib.
Tədbirdə Dünya Bankının Gürcüstan Nümayəndəliyinin mütəxəssisi İrina Gordeladze “Dövlətin dövlət müəssisələrinin direktorlar şurası və rəhbərliyi ilə münasibətləri”, Dünya Bankının Azərbaycan Nümayəndəliyinin mütəxəssisi Tural Camalov “Dövlət müəssisələrində maliyyə intizamı”, UNEC Empirik Tədqiqatlar Mərkəzinin Direktoru Xətai Alıyev “Dövlət müəssisələrində idarəetmə keyfiyyətinin fiskal dayanıqlılığa təsiri” mövzularında çıxış ediblər.

В UNEC обсуждались основные направления корпоративного управления государственных предприятий — ВИДЕО
19 ИЮНЯ 2019 | VIEWS:
В UNEC состоялся II Форум на тему «Институциональные факторы в экономике знаний: Корпоративное управление государственных предприятий»
Форум Экономика знаний состоялся при организационной поддержке Исследовательского центра, Центра эмпирических исследований UNEC и представительства Азербайджана Всемирного банка.
В мероприятии приняли участие ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов, глава  представительства Азербайджана Всемирного банка Навид Нагви, директор Центра анализа и коммуникации экономических реформ Вюсал Гасымлы, представители соответствующих министерств, государственных и частных предприятий.
Выступивший на открытии форума ректор Адалат Муродов отметил, что экономическая политика, проводимая под руководством Президента Алиева, дала положительные результаты, успешно продолжаются реформы в направлении обеспечения устойчивости экономического развития, еще большего улучшения благосостояния населения. Подчеркнув, что эти реформы являются одним из важных элементов в совершенствовании государственных предприятий, играющих важную роль в экономике страны, ректор отметил, что на форуме обсуждения пройдут в этом направлении: «Государственные предприятия во многих странах мира, играющие важную роль в экономике страны в управлении и представленных результатах в сравнении с частным сектором во многих случаях не могут быть конкурентоспособными.  Основным предметом обсуждения форума является совершенствование управления путем применения в государственных предприятиях методов корпоративного управления».
Отметив, что в UNEC проводится академический подход к обсуждению вопросов, стоящих перед экономикой страны, А.Мурадов подчеркнул, что в обсуждениях  будет рассматриваться опыт стран, столкнувшихся с этой проблемой и успешно разрешивших ее, между университетом и реальным сектором состоится совместное обсуждение вопросов, существующих  в экономике страны. Как результат обсуждений будут разработаны предложения.
Директор Исследовательского центра экономики знаний, доцент Алтай Исмаилов дал информацию о создании в  UNEC платформы Университет-Государство-Промышленность (УГП). Он отметил, что целью создания У-Г-П  является формирование энергетической стоимости путем объединения академической среды, готовящей почву инновационного развития, государства и делового мира. Он отметил, что задачу, выпавшую на академический сектор в треугольнике У-Г-П, берет на себя.
Директор ЦАКЭР Вюсал Гасымлы обратил внимание на распоряжение, подписанное главой государства в связи с применением государственными предприятиями корпоративных стандартов, и отметил о разработке новых стандартов и утверждении их Кабинетом министров. Отметив необходимость в плане мероприятий в связи с применением новых стандартов, В.Гасымлы подчеркнул о пользе  проведения таких обсуждений в UNEC в треугольнике Университет-Государство-Промышленность. Он обратил внимание, что Всемирный банк и платформа У-Г-П UNEC являются самым высоким источником ссылки в управлении корпоративными стандартами.
Говоря об актуальности темы, глава представительства Азербайджана Всемирного банка Навид Нагви обратил внимание на вклад в экономику страны, внесенный государственными предприятиями. Затронув вопрос внешних и внутренних инвесторов, которые придают большое значение в основном управлению финансовыми средствами в экономике страны и прозрачности в государственных предприятиях, Н.Нагви отметил, что обсуждения, проводимые в  UNEC, будут большой поддержкой в проведении мероприятий в направлении эффективного использования ресурсов государственными предприятими и повышения прозрачности в управлении.
На мероприятии выступили специалист представительства Грузии Всемирного банка Ирина Горделадзе на тему «Отношения государства с советом директоров и руководством государственных предприятий», специалист представительства Азербайджана Всемирного банка Турал Джамалов «Финансовая дисциплина в государственных предприятиях», директор Центра эмпирических исследований UNEC Хатаи Алиев «Влияние качества управления на фискальную устойчивость в государственных предприятиях».