UNEC-də Dövlət müəssisələrinin korporativ idarə edilməsinin əsas istiqamətləri müzakirə olunub – VİDEO
19 İYUN 2019 | VIEWS:
UNEC-də “Bilik əsaslı iqtisadiyyatda institusional amillər: Dövlət müəssisələrinin korporativ idarə edilməsi” mövzusunda II Forum keçirilib.
Forum Bilik İqtisadiyyatı UNEC Tədqiqat Mərkəzi, Empirik Mərkəz Tədqiqatlar Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı və Dünya Bankı Azərbaycan nümayəndəliyinin dəstəyi ilə təşkil olunub.
Təbdirdə UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov, Dünya Bankının Azərbaycan nümayəndəliyinin rəhbəri Navid Naqvi, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin direktoru Vüsal Qasımlı, müvafiq nazirlik, dövlət və özəl müəssisələrin nümayəndələri iştirak ediblər.
Forumun açılışında çıxış edən rektor Ədalət Muradov Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən iqtisadi siyasətin müsbət nəticələr verdiyini bildirərək, iqtisadi inkişafın davamlılığının və dayanıqlığının təmin edilməsi, əhalinin rifahınıın daha da yaxşılaşdırılması istiqamətində islahatların uğurla davam etdiyini deyib. Həmin islahatların vacib elementlərindən birinin də ölkə iqtisadiyyatında mühüm rol oynayan dövlət müəssisələrinin idarəedilməsinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı olduğunu vurğulayan rektor, müzakirələrin forumda bu istiqamətdə aparılacağını vurğulayıb: “Dünyanın bir çox ölkələrində ölkə iqtisadiyyatında mühüm rol oynayan dövlət müəssisələri idarəetmədə və ortaya qoyduğu nəticələrdə özəl sektorla müqayisədə bir sıra hallarda rəqabətədavamlı olmurlar. Forumun əsas müzakirə predmeti də dövlət müəssisələrində korporativ idarəetmə metodları tətbiq etməklə idarəetməsinin təkmilləşdirməsidir”.
UNEC-də ölkə iqtisadiyyatının qarşısında duran məsələlərin müzakirəsinə  akademik baxış ortaya qoyulduğunu deyən Ə.Muradov müzakirələrdə eyni problemlərlə üzləşən və həmin problemləri uğurla həll edən ölkələrin təcrübəsinin bölüşdürüləcəyini, universitetlə real sektor arasında ölkə iqtisadiyyatında mövcud olan məsələlərin birgə müzakirəsinin aparılacağını qeyd edib. Müzakirələrin nəticəsi olaraq təkliflərin hazırlanacağını bildirib.
Bilik İqtisadiyyatı Tədqiqat Mərkəzinin direktoru, dosent Altay İsmayılov UNEC-də Universitet-Dövlət-Sənaye (UDS) platformasının yaradıldığı barədə məlumat verib. Bildirib ki, U-D-S platformasının yaradılmasının məqsədi innovativ inkişafa zəmin hazırlayan akademik mühiti, dövlət və iş dünyasını bir araya gətirərək səmərəli müzakirə mühiti təmin etməklə sinerji dəyəri formalaşdırmaqdır. O, UNEC-in U-D-S uçbuçağında akademik sektora düşən vəzifəni öz üzərinə aldığını qeyd edib.
İİTKM-nin direktoru Vüsal Qasımlı ölkə başçısının dövlət müəssisələrinin korporativ standartlarının tətbiqi ilə bağlı imzaladığı sərəncama diqqət çəkərək, yeni standartların hazırlandığını və Nazirlər Kabineti tərəfindən təsdiq edildiyini bildirib.  Yeni standartların tətbiqi ilə bağlı tədbirlər planına ehtiyac olduğunu deyən V.Qasımlı UNEC-də Universitet-Sənaye-Dövlət üçbucağının vəhdətində bu cür müzakirələrin aparılmasının faydalı olacağını bildirib. Dünya Bankı və UNEC-in U-S-D platformasının korporativ standartlarla bağlı idarəetmədə ən yüksək istinad mənbəyi olduğunu diqqətə çatdırıb.
Dünya Bankının Azərbaycan nümayəndəliyinin rəhbəri Navid Naqvi mövzunun aktuallığından bəhs edərək, əsas diqqətin dövlət müəssisələrinin ölkə iqtisadiyyatına verdiyi töhfələrə yönəldilməli olduğunu deyib. Xarici və daxili investorların əsasən ölkə iqtisadiyyatında maliyyə vəsaitlərinin idarə olunmasına və dövlət müəssisələrindəki şəffaflığa önəm verildiyindən söz açan N.Naqvi UNEC-də təşkil olunan müzakirələrin dövlət müəssisələrinin resurslarının effekitv istifadə olunması və idarəetmədə şəffaflığın artırılması istiqamətində tədbirlərin görülməsinə böyük dəstək olacağını qeyd edib.
Tədbirdə Dünya Bankının Gürcüstan Nümayəndəliyinin mütəxəssisi İrina Gordeladze “Dövlətin dövlət müəssisələrinin direktorlar şurası və rəhbərliyi ilə münasibətləri”, Dünya Bankının Azərbaycan Nümayəndəliyinin mütəxəssisi Tural Camalov “Dövlət müəssisələrində maliyyə intizamı”, UNEC Empirik Tədqiqatlar Mərkəzinin Direktoru Xətai Alıyev “Dövlət müəssisələrində idarəetmə keyfiyyətinin fiskal dayanıqlılığa təsiri” mövzularında çıxış ediblər.

The main directions of corporate governance of state-owned enterprises has been discussed at UNEC
The II Forum on “Institutional Factors in Knowledge-Based Economics: Corporate Governance of State Institutions” was held at UNEC.
Forum  is held by joint organization of  “Knowledge Economics” UNEC Research Center, Empiric  Research Center and with a support of the World Bank office  in Azerbaijan.
Rector of UNEC, Professor Adalat Muradov, Head of the  World Bank Azerbaijan Office Naveed Naqvi, director of Economic Reform Analysis and Communication Center Vusal Gasimli, representatives of relevant ministries, state and private organizations attended the event.
Speaking at the opening of the forum, rector Adalat Muradov said that the economic policy pursued by President Ilham Aliyev had given positive results and noted  that the reforms aimed at ensuring the sustainability and stability of economic development and improving the welfare of the population is being  successfully continued. Stressing that one of the important elements of these reforms is related to improving the management of state-owned enterprises playing an important role in the country’s economy, the rector noted that the discussions would be held in this direction in the forum: “In many countries around the world, state-owned enterprises that play a key role in the country’s economy are not competitive in management and in the results in a number of situations compared to the private sector. The main subject of the forum is improvement of their governance by applying corporate governance methods in government institutions.”
Noting that the academic review of the issues facing the country’s economy had been launched at UNEC, A. Muradov said that the experience of the countries facing the same problems and successfully solving these problems would be shared, and joint discussions between the university and the real sector on the economy of the country would   be held. He said the proposals would be prepared as a result of the discussions.
Associate Professor Altay Ismayilov, Director of Knowledge Economics Research Center, informed that the University-State-Industry (USI) platform had been   created at UNEC. He said that the purpose of creating the U-S-I platform is to create a synergy value, by bringing together the academic environment that provides the basis for innovative development, the state and the business world providing an effective discussion environment. He noted that UNEC has taken on the responsibility on the academic sector in U-S-I triangle.
Vusal Gasimli, Director of the Economic Reform Analysis and Communication Center, drew attention to the decree signed by the President of the Republic of Azerbaijan on the application of corporate standards of public institutions and noted that   new standards had been prepared and approved by the Cabinet of Ministers. Noting that there is a need for a plan of action for the introduction of new standards, Gasimli said that such discussions would be useful in the unity of the University-Industry-State triangle at UNEC. He pointed out that the World Bank and U-İ-S platform of UNEC are highest reference source in corporate governance standards.
Speaking about the relevance of the topic, head of the World Bank Office in Azerbaijan   Naveed Naqvi said that the focus should be on the contribution of state enterprises to the country’s economy. Noting that foreign and domestic investors mainly focus on financial management and public sector transparency in the country, N. Naqvi said the discussions at UNEC would be a great support for the effective use of resources by government institutions and increasing transparency in governance.
At the event Irina Gordeladze, specialist of the Georgian Representation of the World Bank spoke on   “Relationships of   state with the board of directors and management of   state-owned enterprises”, specialist of the World Bank Office in Azerbaijan, Tural Jamalov, “Financial discipline at public institutions”, director of the UNEC Center for Empirical Research, Khatai Aliyev, spoke on “Impact of Management Quality on State Fiscal Sustainability in state-owned enterprises”.