UNEC-də Dövlət Müstəqilliyi Günü qeyd olunub
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov Müstəqillik Günü münasibətilə tədbir iştirakçılarını təbrik edərək, bu tarixə qısa nəzər salıb. Bildirib ki, ölkənin müstəqilliyi hər bir vətəndaşdan və onun müstəqilliyindən başlayır. Bir əsrdə iki dəfə müstəqillik qazanan Azərbaycan xalqı azad və müstəqil dövlətin vətəndaşları olduğu üçün xoşbəxt xalqdır.
Müstəqilliyin qorunub saxlanılmasının onun əldə edilməsindən çətin olduğunu deyən rektor, Ulu öndərin əsasını qoyduğu dövlət müstəqilliyinin onun sadiq davamçısı cənab Prezident İlham Əliyev tərəfindən daha da möhkəmləndiyini diqqətə çatdırıb. Azərbaycanın inkişafı, yüksəlişi naminə həyata keçirilən Heydər Əliyev siyasətinin uğurlar qazanmasında Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın Prezident İlham Əliyevin ən yaxın və sadiq silahdaşı olduğunu bildirib.
Rektor Prezident İlham Əliyevin Soçidə “Valday” Beynəlxalq Diskussiya Klubunun iclasının plenar sessiyasında Ermənistanın baş nazirinə tutarlı cavabına diqqət çəkib. Bildirib ki, ölkə başçısı “Qarabağ Azərbaycandır və nida işarəsi” bəyanatı ilə dünya ictimaiyyətinin diqqətinə Qarabağın tarixi Azərbaycan torpağı olduğunu bir daha çatdırmış oldu. Ədalət Muradov Dağlıq Qarabağın və işğal altında olan digər torpaqlarımızın tezliklə azad olunacağına, ərazi bütövlüyümüzün və müstəqilliyimizin tam bərpa olunacağına əminliyini ifadə edib.
Tədbirdə çıxış edən Sosial Tədqiqatlar Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri, millət vəkili Zahid Oruc azadlıq və müstəqilliyin hər bir vətəndaş üçün, millət üçün əvəzolunmaz nemət, xeyirxahlıq təcəssümü olduğunu deyib. Müstəqilliyin məktəbdən başlandığını bildirən millət vəkili, millətin keyfiyyətinin təhsillə ölçüldüyünü qeyd edib. Z.Oruc xalqına xidmət etməyi hədəfləyən ali təhsil müəssisələrinin dövlətin ambisiyalarına cavab verdiyini vurğulayaraq, ölkənin müstəqilliyin daha da möhkəmləndirilməsi və gələcəyinin təmin edilməsində savadlı, bacarıqlı, vətənini, xalqını sevən gənclərə daim ehtiyac olduğunu qeyd edib.
UNEC-in professoru Abbas Seyidov Azərbaycanın dövlətçilik və müstəqilliyin bərpası uğrunda aparılan azadlıq mübarizəsindən bəhs edib. Ümummilli lider Heydər Əliyevin müstəqil dövlətçiliyimizin möhkəmləndirilməsində, cəsarətli qərarlar qəbul edərək unitar, hüquqi, demokratik və dünyəvi Azərbaycan dövlətinin qurulmasında əvəzsiz xidmətlərindən danışıb.
Tədbirdə UNEC-in  Yaradıcılıq Mərkəzinin Vokal dərnəyinin üzvləri Azərbaycanın Dövlət himnini ifa ediblər. İqtisadiyyat fakültəsinin tələbələri vətənpərvərlik mövzusunda şeirlər səsləndiriblər.

Independence Day has been celebrated at UNEC
Professor Adalat Muradov, rector of UNEC, congratulated the participants on the occasion of Independence Day and gave a brief overview of this event. He said that the country’s independence begins with every citizen and his independence. The Azerbaijani people, who have gained independence twice in a century, are happy because they are citizens of a free and independent state.
The rector who said that maintaining the independence of the country wa s more difficult than gaining it , noted that the state independence laid by the great leader was further strengthened by his devoted successor Mr. President Ilham Aliyev. He said that the first Vice President Mehriban Aliyeva is the closest and most trusted companion-in-arms  of President Ilham Aliyev in the success of Heydar Aliyev’s policy pursued for the development and growth of Azerbaijan.
Rector drew their attention to the strong reply of the president of Republic of Azerbaijan to Armenian Prime Minister at plenary session of  the meeting of “Valday” International Discussion Club in Sochi. He noted that the head of state once again drew attention of the world community to the fact that Karabakh is a historic Azerbaijani land with the statement “Karabakh is Azerbaijan and a sign of exclamation”. Adalat  Muradov expressed his  confidence that Nagorno-Karabakh and other occupied lands would  be liberated soon, and our territorial integrity and independence would  be fully restored.
Speaking at the event, the chairman of the board of the  Center for Social Research (CSR) of Azerbaijan MP Zahid Oruj said that freedom and independence are the embodiment of goodness and kindness for every citizen, nation. Noting that independence begins  at school, the MP said the quality of the nation was measured by education. Z. Oruj stressed that to further strengthen the independence and secure the future of the country,  higher education institutions aiming to serve the people meet the state’s ambitions and stressed that there is always a need for youth who are educated, capable and love their nation.
UNEC professor Abbas Seyidov spoke about Azerbaijan’s struggle for freedom for the sake of  restoration of statehood and independence. He spoke about the invaluable role of the national leader Heydar Aliyev in strengthening our independent statehood, making bold decisions, establishing a unitary, legal, democratic and secular Azerbaijan state.
At the event, members  of Vocal circle of the UNEC Creative Center  sang the national anthem of Azerbaijan. Students of the faculty of Economics recited poems on patriotism .