UNEC-də elmi konfrans: “Azərbaycanın sosial-iqtisadi inkişafında maliyyə-kredit sisteminin rolu”
Mayın 3-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universtitetində (UNEC) Maliyyə və maliyyə institutları kafedrası, “Gənc maliyyəçilər” Tələbə Elmi Dərnəyi və Maliyyə və mühasibat fakültəsinin Tələbə Elmi Cəmiyyətinin təşkilatçılığı ilə Ümumilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 93-cü ildönümünə həsr edilən “Azərbaycanın sosial-iqtisadi inkişafında maliyyə-kredit sisteminin rolu” mövzusunda tələbə elmi konfransı keçirilib.
Konfransın təşkilat komitəsinin sədri, Maliyyə və maliyyə institutları kafedrasının müdiri Əvəz Ələkbərov ulu öndərin Azərbaycan iqtisadiyyatındakı rolundan, respublikaya rəhbərlik etdiyi dövrdə əldə olunan uğurlardan danışıb, böyük siyasi xadim Heydər Əliyevin demokratik və hüquqi dövlət quruculuğu yolunda həyata keçirdiyi uzaqgörən və məqsədyönlü siyasətdən söz açıb.
Sonra tələbə və magistrlərin məruzələri dinlənilib. Münsiflər heyətinin səsverməsinə əsasən qaliblər müəyyən edilib:
• I yer – Magistratura Mərkəzinin 2-ci kurs magistrı Əbdülrəhim Dadaşov: “Azərbaycanda qeyri-neft sektorunun inkişafında maliyyə mexanizminin rolu”;
• II yer – Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin 2-ci kurs tələbəsi Ülvi Dəmirli: “Xarici kapitalın Azərbaycan iqtisadiyyatında rolu”, Maliyyə və mühasibatfakültəsinin 2-ci kurs tələbəsi Məmmədağa Məmmədov: “Bank riski. Onun növləri və onları müəyyən edən amillər”;
• III yer – Maliyyə və mühasibat fakültəsinin tələbələri Vüsalə Xəlilova: “Hesablaşma əməliyyatların təşkili və aparılması”, Şəmistan Qəhrəmanov: “İxracın stimullaşmasında kreditin rolu”, Magistratura Mərkəzinin 2-ci kurs magistrı Dilarə Xanməmmədli: “Sığorta siyasətinin təkmilləşdirilməsi istiqamətləri”.
Maliyyə və mühasibat fakültəsinin dekanı Gəray Musayev bildirib ki, “İqtisadiyyatı güclü olan dövlət hər şeyə qadirdir” deyən, Ulu Öndər Azərbaycanın iqtisadiyyatının inkişafı yolunda tarixi qərarlar verib. G.Musayev məruzələrdə bu qərarların ətraflı tədqiq edildiyini yüksək qiymətləndirib.
TEC sədri Əvəzağa Məlikov məruzəçiləri uğurlu elmi məqalə yazdıqlarına görə təbrik edib. Mövzuların əhatəli işləndiyini qeyd edərək, bildirib ki ki, konfransda iştirak edən tələbə və magistrlər gələcək elmi fəaliyyətləri üçün ilk uğurlu addımı atıblar.

В UNEC научная конференция: «Роль финансово-кредитных механизмов в социально-экономическом развитии Азербайджана»
1537
3 мая Студенческим научным обществом (СНО) Азербайджанского государственного экономического университета была проведена посвященная 93-й годовщине Общенационального лидера Гейдара Алиева студенческая научная конференция на тему «Роль финансово-кредитных механизмов в социально-экономическом развитии Азербайджана».
Заведующий кафедрой Финансов и финансовых институтов Аваз Алекберов рассказал о роли Великого вождя в развитии экономики Азербайджана, об успехах в период правления республикой. Он подчеркнул о дальновидной и целенаправленной политике, осуществляемой великим политическим деятелем Гейдаром Алиевым на пути создания демократического и правового государства.
Затем были заслушаны доклады студентов и магистрантов. В соответствии с голосованием членов жюри определились победители:
• I место – Магистр 2-го курса Центра Магистратуры Абдулрагим Дадашов;
• II место – студент 2-го курса Международной школы экономики Ульви Дамирли, студент 2-го курса факультета Финансов и бухгалтерии Мамедага Мамедов;
• III место – студенты факультета Финансов и бухгалтерии Вюсаля Халилова, Шамистан Гахраманов, магистр 2-го курса Центра магистратуры Дилара Ханмамаедли.
Декан факультета Финансов и бухгалтерии Герай Мусаев отметил, что «Государство, имеющее сильную экономику, может все». Великий вождь Гейдар Алиев на пути развития экономики Азербайджана  принимал исторические решения. Г.Мусаев высоко оценил подробное исследование этих решений в докладах.
Председатель СНО Авезага Маликов поздравил докладчиков с успешной научной статьей. Было отмечено, что участвующие в конференции студенты и магистранты, подробно разработав темы, сделали первые шаги для своей будущей научной деятельности.