UNEC-də elmi konfrans: “Azərbaycanın sosial-iqtisadi inkişafında maliyyə-kredit sisteminin rolu”
Mayın 3-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universtitetində (UNEC) Maliyyə və maliyyə institutları kafedrası, “Gənc maliyyəçilər” Tələbə Elmi Dərnəyi və Maliyyə və mühasibat fakültəsinin Tələbə Elmi Cəmiyyətinin təşkilatçılığı ilə Ümumilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 93-cü ildönümünə həsr edilən “Azərbaycanın sosial-iqtisadi inkişafında maliyyə-kredit sisteminin rolu” mövzusunda tələbə elmi konfransı keçirilib.
Konfransın təşkilat komitəsinin sədri, Maliyyə və maliyyə institutları kafedrasının müdiri Əvəz Ələkbərov ulu öndərin Azərbaycan iqtisadiyyatındakı rolundan, respublikaya rəhbərlik etdiyi dövrdə əldə olunan uğurlardan danışıb, böyük siyasi xadim Heydər Əliyevin demokratik və hüquqi dövlət quruculuğu yolunda həyata keçirdiyi uzaqgörən və məqsədyönlü siyasətdən söz açıb.
Sonra tələbə və magistrlərin məruzələri dinlənilib. Münsiflər heyətinin səsverməsinə əsasən qaliblər müəyyən edilib:
• I yer – Magistratura Mərkəzinin 2-ci kurs magistrı Əbdülrəhim Dadaşov: “Azərbaycanda qeyri-neft sektorunun inkişafında maliyyə mexanizminin rolu”;
• II yer – Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin 2-ci kurs tələbəsi Ülvi Dəmirli: “Xarici kapitalın Azərbaycan iqtisadiyyatında rolu”, Maliyyə və mühasibatfakültəsinin 2-ci kurs tələbəsi Məmmədağa Məmmədov: “Bank riski. Onun növləri və onları müəyyən edən amillər”;
• III yer – Maliyyə və mühasibat fakültəsinin tələbələri Vüsalə Xəlilova: “Hesablaşma əməliyyatların təşkili və aparılması”, Şəmistan Qəhrəmanov: “İxracın stimullaşmasında kreditin rolu”, Magistratura Mərkəzinin 2-ci kurs magistrı Dilarə Xanməmmədli: “Sığorta siyasətinin təkmilləşdirilməsi istiqamətləri”.
Maliyyə və mühasibat fakültəsinin dekanı Gəray Musayev bildirib ki, “İqtisadiyyatı güclü olan dövlət hər şeyə qadirdir” deyən, Ulu Öndər Azərbaycanın iqtisadiyyatının inkişafı yolunda tarixi qərarlar verib. G.Musayev məruzələrdə bu qərarların ətraflı tədqiq edildiyini yüksək qiymətləndirib.
TEC sədri Əvəzağa Məlikov məruzəçiləri uğurlu elmi məqalə yazdıqlarına görə təbrik edib. Mövzuların əhatəli işləndiyini qeyd edərək, bildirib ki ki, konfransda iştirak edən tələbə və magistrlər gələcək elmi fəaliyyətləri üçün ilk uğurlu addımı atıblar.

Scientific Conference held at UNEC: “Role of Finance- credit System in Socio-economic Development of Azerbaijan”
Student scientific conference on “Role of Finance-credit System in Socio-economic Development of Azerbaijan” devoted to the 93rd Anniversary of the National Leader Heydar Aliyev’s organized by the Department of Finance and Financial Institutions, the Student Scientific Circle and the Student Scientific Society of School of Finance and Accounting has been held on May 3.
The Chairman of the Conference’s organizing committee, Head of the Department Finance and Financial Institutions Avaz Alakbarov spoke about the Great Leader’s role in Azerbaijan economy and the achievements gained during his leadership to republic; about great politician  Heydar Aliyev’s visionary and purposeful policy conducted towards the democratic and legal state building.
Then the reports by the undergraduate and graduate students were heard. The winners were determined in accordance with the jury’s voting:
• I place- second- year graduate student of the Master Center Abdulrahim Dadashov: “Role of Financial Mechanism in the Development of Non- oil Sector in Azerbaijan”;
• II place- second- year undergraduate student of the School of International Economics Ulvi Damirli: “Role of Foreign Investment in Azerbaijan Economy”, second- year undergraduate student of the “Finance and Accounting” Mammadagha Mammadov: “Banking Risk. Its types and the factors that determine them”;
• III place- undergraduates of the School of Finance and Accounting Vusale Khalilova: “Organization and Conduct of Calculation Operations”, Shamistan Gahramanov: “Role of Credit in Stimulating Export”, second- year graduate student of the Master Center Dilara Khanmamadli: “Directions of Improving Insurance Policy”.
Dean of the School of Finance and Accounting Geray Musayev said the Great Leader who noted “The State with strong Economy is able to do everything” had made historical decisions on the development of Azerbaijan economy. G. Musayev has highly appreciated the precise investigation of these decisions in reports.
Chairman of the SSS Avazagha Malikov congratulated the speakers for their successful articles. Pointing the detailed investigation of the topics, he said that the undergraduate and graduate students participated in the conference have taken their successful steps for their further scientific activities.