UNEC-də elmi seminar: “Azərbaycan iqtisadiyyatı son 6 ayda”
DSC_5289Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) elmi seminar keçirilib. Seminar, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin sədrliyi ilə Nazirlər Kabinetinin 2016-cı ilin birinci yarısının sosial-iqtisadi inkişafının yekunlarına və qarşıda duran vəzifələrə həsr edilib.
UNEC-in İqtisadi Araşdırmalar Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru, professor Yadulla Həsənli Nazirlər Kabinetinin 2016-cı ilin yekunlarına və qarşıda duran vəzifələrə həsr edilən iclasında Prezident İlham Əliyevin səsləndirdiyi fikirlərə, onun tapşırıq və tövsiyələrinə xüsusi diqqət çəkərək, qeyd olunan müddətdə əldə olunan uğurlardan və qarşıda duran vəzifələrdən danışıb. Bildirib ki, dünyada, o cümlədən Avropa ölkələrində cərəyan edən iqtisadi böhrana, neftin qiymətinin kəskin ucuzlaşmasına baxmayaraq, dövlət başçısının rəhbərliyi altında Azərbaycan iqtisadiyyatının bir sıra sahələrində, o cümlədən sənaye, kənd təsərrüfatı və real sektorda artım olub.Ötən 6 ayda qeydə alınan statistik göstəricilər də bunu deməyə əsas verir.
Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktor müavini, professor Rövşən Quliyev, Texnologiya Transfer Mərkəzinin direktoru AydınHüseynov, baş elmi işçilər Elman İbişov və Salman Nəcəf 2016-cı ilin yanvar-iyun aylarında ölkə iqtisadiyyatının mövcud durumu və meylləri haqqında danışaraq təkliflərini səsləndiriblər. Bildirilib ki, qlobal böhran şəraitində dünya bazarlarında neftin ucuzlaşması baş verib. Nəticədə ölkəyə daxil olan valyuta axını azalıb. Problemi həll etmək məqsədilə qeyri-neft sektorunun, xüsusən kənd təsərrüfatı, emal sənayesi və xidmət sferasının inkişafı vacib şərtlərdəndir. UNEC iqtisadçıları turizm sektoru, kənd təsərüfatında pambıqçılıq, tütünçülük və baramaçılığın prioritet seçilməsinin əhəmiyyətini xüsusi qeyd ediblər. Bildirilib ki, bu  sahələrə diqqəti artırmaq gələcəkdə ölkəyə valyuta axınını təmin etməyə imkan yaradacaq. Bunun üçün ölkədə hər cür potensialın olduğu qeyd edilib.
Neftdən kənar sahələrin, xüsusən də aqrar sektorun inkişafının vacibliyini vurğulayan iqtisadçılar ölkədə sahibkarlıq mühitinin müasir standartlar səviyyəsində qurulması, emal sənayesinin inkişafına diqqətin daha da artırılması, istehsala tətbiq edilən subsidiyaların son məhsula verilən subsidiya ilə əvəz edilməsi, neft gəlirlərinin, sərmayələrin azaldığı bir dövrdə digər maliyyə mənbələrinin axtarılması, kredit faizlərinin aşağı salınması və digər təkliflərlə çıxış ediblər. Tədbirdə elm və təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsi yolu ilə perspektivdə qeyri-neft sektorunun inkişafının sürətləndirilməsinin vacibliyi vurğulanıb. Tədbir təkliflərin müzakirəsi ilə davam etdirilib.
Sonda qeyd edilən təkliflərin UNEC-in İqtisadi Araşdırmalar Elmi Tədqiqat İnstitutunun gələcək elmi araşdırmalarında nəzərə alınması qərarı verilib.

Научный семинар в UNEC: “Экономика Азербайджана в последние 6 месяцев”
DSC_5289В Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) состоялся научный семинар. Научный семинар посвящен итогам заседания Кабинета министров под председательством Президента Азербайджана Ильхама Алиева об итогах социально-экономического развития за первое полугодие 2016 года и предстоящим обязательствам.
Директор Научно-исследовательского института экономических изысканий UNEC, профессор Ядулла Гасанли особое внимание обратил на выступление Президента Ильхама Алиева на заседании, посвященном итогам 2016 Кабинета министров и предстоящим обязательствам, указаниям и рекомендациям, отметил о достигнутых успехах в указанный период. Он отметил, что несмотря на существующий мировой кризис, в том числе в странах Европы, резкое снижение цен на нефть, в экономике Азербайджана  под руководством главы государства сохраняются темпы роста. Полученные статистические данные за истекшие 6 месяцев дают основание для утверждения этого.
Заместитель директора Научно-исследовательского института, профессор Ровшан Гулиев, директор Центра технологического трансфера Айдын Гусейнов, старшие научные сотрудники Эльман Ибишов и Салман Наджаф отметив о современном состоянии и критериях экономики страны в январе-июне месяцах 2016 года, выдвинули предложения. Было отмечено, что в условиях глобального кризиса на мировом рынке упали цены на нефть. В результате сократился приток валюты в страну. В целях решения проблемы важно развитие ненефтяного сектора, в частности, сельского хозяйства перерабатывающей промышленности и сферы обслуживания. Экономисты UNEC особо отметили значение развития сектора туризма, в сельском хозяйстве хлопководства, табаководства и шелкопрядства.  Было отмечено, что развитие указанных сфер создаст возможность притоку валюты в страну в будущем. Для этого в стране существуют необходимые потенциалы.
Экономисты, подчеркнув важность развития ненефтяных сфер, в частности аграрного сектора выступили с предложением по созданию предринимательской среды на уровне современных стандартов, уделению большого внимания развитию перерабатывающей промышленности, замене применяемых на производстве субсидий субсидиями за конечный продукт, в период сокращения капитала поиска путей других финансовых источников, снижении кредитных процентов. На мероприятии было подчеркнуто о важности ускорения развития ненефтяного сектора путем повышения качества науки и образования. Мероприятие продолжалось обсуждением мнений.
В завершении было принято  решение о предусмотрении в будущем Научно-исследовательским институтом экономических изысканий выдвинутых предложений в проведении научных исследований.