UNEC-də elmi seminar: “Azərbaycan iqtisadiyyatı son 6 ayda”
DSC_5289Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) elmi seminar keçirilib. Seminar, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin sədrliyi ilə Nazirlər Kabinetinin 2016-cı ilin birinci yarısının sosial-iqtisadi inkişafının yekunlarına və qarşıda duran vəzifələrə həsr edilib.
UNEC-in İqtisadi Araşdırmalar Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru, professor Yadulla Həsənli Nazirlər Kabinetinin 2016-cı ilin yekunlarına və qarşıda duran vəzifələrə həsr edilən iclasında Prezident İlham Əliyevin səsləndirdiyi fikirlərə, onun tapşırıq və tövsiyələrinə xüsusi diqqət çəkərək, qeyd olunan müddətdə əldə olunan uğurlardan və qarşıda duran vəzifələrdən danışıb. Bildirib ki, dünyada, o cümlədən Avropa ölkələrində cərəyan edən iqtisadi böhrana, neftin qiymətinin kəskin ucuzlaşmasına baxmayaraq, dövlət başçısının rəhbərliyi altında Azərbaycan iqtisadiyyatının bir sıra sahələrində, o cümlədən sənaye, kənd təsərrüfatı və real sektorda artım olub.Ötən 6 ayda qeydə alınan statistik göstəricilər də bunu deməyə əsas verir.
Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktor müavini, professor Rövşən Quliyev, Texnologiya Transfer Mərkəzinin direktoru AydınHüseynov, baş elmi işçilər Elman İbişov və Salman Nəcəf 2016-cı ilin yanvar-iyun aylarında ölkə iqtisadiyyatının mövcud durumu və meylləri haqqında danışaraq təkliflərini səsləndiriblər. Bildirilib ki, qlobal böhran şəraitində dünya bazarlarında neftin ucuzlaşması baş verib. Nəticədə ölkəyə daxil olan valyuta axını azalıb. Problemi həll etmək məqsədilə qeyri-neft sektorunun, xüsusən kənd təsərrüfatı, emal sənayesi və xidmət sferasının inkişafı vacib şərtlərdəndir. UNEC iqtisadçıları turizm sektoru, kənd təsərüfatında pambıqçılıq, tütünçülük və baramaçılığın prioritet seçilməsinin əhəmiyyətini xüsusi qeyd ediblər. Bildirilib ki, bu  sahələrə diqqəti artırmaq gələcəkdə ölkəyə valyuta axınını təmin etməyə imkan yaradacaq. Bunun üçün ölkədə hər cür potensialın olduğu qeyd edilib.
Neftdən kənar sahələrin, xüsusən də aqrar sektorun inkişafının vacibliyini vurğulayan iqtisadçılar ölkədə sahibkarlıq mühitinin müasir standartlar səviyyəsində qurulması, emal sənayesinin inkişafına diqqətin daha da artırılması, istehsala tətbiq edilən subsidiyaların son məhsula verilən subsidiya ilə əvəz edilməsi, neft gəlirlərinin, sərmayələrin azaldığı bir dövrdə digər maliyyə mənbələrinin axtarılması, kredit faizlərinin aşağı salınması və digər təkliflərlə çıxış ediblər. Tədbirdə elm və təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsi yolu ilə perspektivdə qeyri-neft sektorunun inkişafının sürətləndirilməsinin vacibliyi vurğulanıb. Tədbir təkliflərin müzakirəsi ilə davam etdirilib.
Sonda qeyd edilən təkliflərin UNEC-in İqtisadi Araşdırmalar Elmi Tədqiqat İnstitutunun gələcək elmi araşdırmalarında nəzərə alınması qərarı verilib.

Scientific Seminar held at UNEC: “Azerbaijan Economy in the last 6 months”
DSC_5289A scientific workshop has been held at Azerbaijan State University of Economics (UNEC). The workshop is dedicated to the totals of socio-economic development of the first half of 2016 and upcoming objectives by the Cabinet of Ministers chaired by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.
Drawing special attention to the statements expressed by the President Ilham Aliyev, his instructions and recommendations within the session dedicated to the results of 2016 and upcoming objectives of the Cabinet of Ministers, the Director of the Scientific- Research Institute of Economic Studies Yadulla Hasanli spoke about the gained achievements within the specified time and the forthcoming tasks. He said despite the ongoing economic crisis a sharp decline in oil prices in the world, including European countries Azerbaijan economy remained the growth rate of the economy under the supervision of the President. The statistic indicators of the past 6 months also allow us to say it.
Talking about the current state of the country’s economy in January-June of 2016 and its trends a Deputy Dean of Scientific-Research Institute, Professor Rovshan Guliyev, a Director of Technology Transfer Center Aydin Huseynov, senior research fellows Elman Ibishov and Salman Najaf sounded their proposals. It was noted that global financial crisis occurred the fall in oil prices on world markets. As a result, the flow of foreign exchange into the country dropped. The development of non-oil sector, especially manufacturing and service sector are the important conditions to solve the problem. UNEC’s economists especially stressed the selection of tourism sector, cotton growing, tobacco and silkworm breeding in agriculture. It was noted in the future to pay more attention to these areas will ensure the flow of currency into the country. The existence of all kind of potential for this was also highlighted.
The economists made proposals on the establishment of modern standards in the business environment, increasing attention to the development of processing industry, replacing subsidiaries provided for the final product with the subsidiary applied for production, searching for other financial sources in the period of time when oil revenues and investments decrease, reduction of interest rates and other proposals emphasizing the importance of the development of non-oil sectors, especially the agrarian. The necessity of speeding up the development of non-oil sector by improving the quality of education and science in the future was stressed during the event. The event continued with a discussion of the proposals.
In the end, the decision on taking into account the proposals pointed in scientific investigations made by UNEC’s Scientific Research Institute of Economic Studies.